Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Saygı nedir kompozisyon örneği lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Saygı Konulu Yazı Kompozisyon Büyüklerimize Saygı İle İlgili Kompozisyon Büyüklere Saygı İle İlgili Kompozisyon Büyüklere
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 25      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Saygı Nedir Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  SAYGI KONULU KOMPOZİSYONLAR

  TOPLUM İÇİN SAYGI

  Sevgi bir ruhsal rahatlamadır. Fakat saygı ise vicdanen kendini huzurlu hissetmektir. Örneğin; otobüsteki yaşlı bir adamın ayakta kaldığını gören genç yolcunun yer vermesi, hem yaşlı adamı mutlu eder hem de kendini… Akşam, yastığa başını koyup sabah kalktığında ne kadar huzurlu uyuduğunu fark eder.

  Önemli günlerde yakınlarımızın hatırını sormak onlara iyi gelir. Bayramlarda akrabaları ziyaret etmek, büyüklerin elini öpmek akraba bağlarını güçlendirir. Her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirir. Saygılı olanlar, hep saygı görmüşlerdir. Saygı, toplumun temelidir. Çünkü ahlâki değerlerimizi bilmeyi ve benimsemeyi öğretir. Değerler, toplumu bir arada tutan ortak amaçlardır. Çocuklar öğrenmeye en açık kişilerdir. Büyüğünden saygı gören çocuklar gelecekte aynısını yaparlar. Onlar bugünün küçüğü yarının da büyüğüdür. Bizim tarihimizde saygı ile andığımız büyük insanlar, her zaman değerlerine sahip insanlardır. Çanakkale Zaferi’nde Türk askeri’nin savaş sırasında yabancı bir askerin yaralandığını görünce hiç korkmadan cesur bir şekilde yabancı askeri sırtlayarak siper aldığı alana götürmesi, ona ve insanlığa saygı duyduğunu gösterir. Tıpkı Mevlana’nın önce hoşgörü sonra adaleti temsil etmesiyle ölümsüzleşmesi gibi… Osmanlı Devleti, bilindiği gibi yaklaşık 6 yy. ayakta kalmış ve bünyesinde farklı milletler yaşamıştır. Bu kadar süre ayakta kalmasının en önemli nedeni dil, din, ırk gözetmeksizin insana saygının en güzel örneklerini vermesinden dolayıdır aslında.

  Yani saygı, bizi bir arada tutan siyasi, sosyal, hukuk alanlarında başarılı bireyler olmamızı sağlayan, bizleri yüksek refah seviyesine ulaştıran en gerekli kişilik özelliğidir. Saygı toplum için vazgeçilmez bir unsur olup toplumunu suç işlemekten alıkoyar ve davranışlarımıza olumlu şekilde yansır.

  TUĞBA PARLAK

  2. eser

  SAYGI VE CEHALET YAN YANA DURMAZ

  Bir ülkenin gelişmesinde en önemli etkenlerden biridir saygı. Saygısız insan cahil demektir her şeyden önce. Saygının olmadığı bir ülkede cehalet hüküm sürmüş demektir bence.

  Saygı suda yaşayan balığa benzer. Sudan çıkarıldığında bir süre çırpınır sonra ölür yani yok olur. Suda yaşayan canlı nasıl karada yaşamazsa saygının olmadığı bir ülkede düşüncü yaşayamaz yani yok olmaya mahkumdur o ülke. Doğadaki her şeye saygı duymalıyız. Saygı sadece büyüklerimizin yanında oturup kalkmamıza dikkat etmek değil. Örneğin; biriyle sohbet ederken karşımızda ki kişi ister bizden büyük olsun ister, ister küçük onun düşüncelerine saygı duymalıyız. Eğer düşüncede saygı olmazsa düşüncüde özgürlük gibi bir kavram olmazdı. Çünkü insan yaratılış itibariyle farklı düşüncelere sahiptir. Bunu da karşısındaki insana ifade eder. Sadece cahil insan karşısındaki kişi ile tartışmaya girer ve onun düşüncesini çürütmeye çalışır.

  Ülkemizde öğretimden çok eğitime önem verilmelidir. Eğitimin olmadığı bir yerde öğretimden ve saygıdan bahsedilemez. Saygı ailede başlar eğitilmede gelişir. Saygılı toplum için eğitim şarttır.

  Saygı sadece bununla sınırlandıramaz aslında. Sadece insana saygı duyulmaz. Doğadaki canlı cansız bütün varlığa saygı duymalıyız. Doğadaki bitki, çiçeğe her şeye…

  ASLI GİŞİ

  3. eser

  SAYGI ÖNEMSEMEKTİR

  Hepimizin ağzından düşürmediği, hep karşımızdakinden beklediğimiz, ama çoğu zaman yapmadığımız bir davranıştır saygı…

  Saygı; iki insanı birbirine yaklaştıran en güzel davranıştır. Saygı olursa beraberinde en güzelinden sevgide olur. Saygı çerçevesinde oluşan ilişkiler sürekli, kalıcı ve esaslı olur. Saygı içten gelmelidir. Yapay ve sahte olmak en büyük saygısızlıktır. İçten gelmeyen yapmacık saygı sınırlıdır, bir yerde biter. Böyle bir davranış karşısında insanlar üzülebilir. İnsanın kendisine olan saygısı devam ettiği sürece ilişkilerinde orta yolu çabuk bulur. İnsanları iyi dinleyip iyi anlayabilir. Saygı dinlemeyi bilmektir.

  Bence dinlemeyi öğrenirsek hem saygı görürüz hem de saygıda kusur etmeyiz. Anlayışlı biri oluruz.

  Biz büyüklerimize saygı gösterirsek bizde yaşlandığımızda saygı görürüz. Küçüklüğümüze de büyüğümüze de saygılı olalım ki kendilerini değerli hissetsinler.

  Saygı karşısındakini önemsemektir….

  ŞÜKRAN BOZOĞLU

  10/D

  4.eser

  SAYGI VE BİZ

  Saygı biz insanlar için çok önemlidir. Saygı öncelikle karşındakine saygı göstermek gerektiğini bilmektir. Karşımızdakini sevmesek de ama saygı göstermeliyiz. Saygı aile içerisinde çok önemlidir. Bir binanın temelini ustalar sağlam bir şekilde nasıl atıyorsa, o binanın geriye kalan yerleri de sağlam oluyorsa, işte saygıda böyledir. Ailede temel nasıl atılıyorsa, aile ona saygıyı nasıl öğretirse geri kalan yaşamında da öyle devam eder. Bir bireyin saygısında çevrenin etkisi büyüktür. Biz insanlar susuz yaşayamayan bitkiler gibiyiz. Bitki nasıl su istiyorsa insanlarda öyledir, saygı görmek ister.

  Saygı sadece saygı göstermek değil, karşındakine isteyerek saygı göstermektir. Bazı durumlarda sadece saygı göstermek yeterli değildi, sevgide önemlidir. Saygı her zaman, her yerde herkese gösterilmelidir. Çünkü saygı çok önemlidir. Saygı, biz insanlarda bulunan iyi bir davranıştır. Bazen babamıza, kardeşimize ve çevremizdekilere saygı göstermiyoruz ama en önemlisi de annemize saygı göstermeyerek büyük bir hata yapıyoruz. Annelerimiz bizim için çok önemlidir. Hani şöyle bir söz vardır ya:“Anneye öf bile denmez.” aynen öyle, annemize öf bile dememeliyiz. Toplumda saygı gösteren bireyler ahlâklı ve saygı gören bireyler olarak görülür. Saygı öğretmenlere de gösterilmelidir. Çünkü öğretmenler anne-babamız gibidir.

  Buradan bu kompozisyona okuyanlara sesleniyorum. Lütfen karşınızdaki büyük, küçük, yaşlı ya da genç kim olursa olsun saygı gösterelim.

  Unutmayın ki saygı göstermeyen saygı göremez…

  DÖNDÜ DENİZ 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  gerçekten çok güzel kompozisyonlar hele hele de DÖNDÜ DENİZ'inki çok güzel harika ötesi bir şey.üç kelimeyle süper süper süper


 5. elif

  saygı toplum içinde bir görgü ahlak kuralıdır B iz karşımızdaki kişiye ne kadar saygı gösterirsek karşımızdaki kişide bize o kadar saygı gösterir saygı göstermek için illa karşımızdaki kişinin bize saygı göstermesini beklememeliyiz ayrıca saygı göstereceğimiz kişi ailemiz öğretmenimiz arkadaşımız ablamız abimiz veya tanımadığımız kişi olsa bile saygı göstermeliyiz


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri