Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İnsan niçin merak eder , sebebi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Orta Asya'daki Yeryüzü Şekilleri İnsan Yaşamına Nasıl Etki Eder Trafikte En Önemli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İnsan neden merak eder

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Evimizin önünde bir itfaiye aracı geçse, hemen pencereye koşar " acaba nerede yangın var" diye merakla bakarız. Kapımızın zili çalsa, " kim geldi acaba" diye merak ederiz. Özellikle gecenin bir vaktinde telefonumuz çalacak olsa, "hayırdır inşallah" diye heyecanlanırız. Yani insanda önüne geçilmez bir merak duygusu vardır.

  Bir adam elini kaşının üstüne siper ederek havaya bakmaktadır. Onu gören birisi daha aynı istikamete bakmaya başlar. Onları gören başkaları da bakışlarını gökyüzüne çevirince, biraz sonra havaya bakan bir insan topluluğu ortaya çıkar. Herkes birbirine " ben bir şey göremedim, havada ne var acaba" demeye başlar. İlk bakan kişi de bu kadar insanın niye havaya baktığını merak ederek etrafındakilere aynı şeyi sorar.


  Evet, insan merak eder. Bu merak duygusu ile çevresini inceler, araştırır, olayların ve davranışların neden ve sonuçlarını öğrenmeye çalışır. Böylece bilgi sahibi olur. Onun için " Merak ilmin hocasıdır" denilmiştir. Büyük buluşlar ve keşifler, meraklı mûcitlerin eserleridir.  İnsan merak eder. Geçmişi merak eder, geleceği merak eder, uzak diyarlarda veya başka gezegenlerde neler olup bittiğini merak eder. Dağların zirvesini, denizlerin dibini, yerin derinliklerini merak eder. Bu merakını gidermek için zirvelere tırmanan dağcılar, açık denizlere dalan dalgıçlar, mağara ve inlere inen araştırmacılar, hayatlarını tehlikeye atarak bu meraklarını gidermeye çalışırlar. Bir çokları da bu yerlerde hayatlarını kaybederek meraklarını tatmin etmenin bedelini canları ile öderler.


  İnsan merak eder. Mısır Piramitlerini görmek için Amerika'dan, Çin'den, Arjantin veya Şili'den gelen insanlar merakla piramitleri incelerken, develer dönüp bakmazlar bile. Kapadokya'nın harika yer şekilleri, binlerce yıllık ören yerleri insanların merakını celbederken, oralarda otlayan koyunların umurunda bile değildir. Kedilerin tarihi eserleri, maymunların müzeleri ziyaret ettiği hiç görülmemiştir. Yani merak duygusu insana mahsus bir duygudur.


  Merak, insan bilmediğini öğrenmek için verilen bir nimettir. Ama başka nimetler gibi merak duygusu da yerinde ve zamanında kullanılmazsa, gereksiz yerlere sarf edilerek israf edilirse, nimet iken nikbet (felaket) olur.İnsan evvela kendi ahvalini merak ederek, "ben neciyim, nereden geldim, nereye gidiyorum" sorularının cevabını aramalıdır. Sonra da dünyadaki bütün işlerin bir ilim ve hikmet üzerine kurulu olduğunu görüp, bunun sahibini bulmak, O'na kul olmak, kulluğun gerektirdiği şekilde yaşamalıdır.


  Jüpiter gezegeninin halkasının mahiyetini, bilmem hangi iş adamının servetini, petrol şeyhlerinin kuyusunu, Amerika'daki tavukların sayısını merak edip de, öldükten sonra kendisini nasıl bir hayatın beklediğini merak etmeyen insan acaba ne kadar insanlık özelliği taşımaktadır?
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri