Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bilim hakkında deneyler llazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İneklerin Sırtında Kocaman Bir Delik, İnanılmaz Bilimsel Deneyler, İlginç Bilimsel Deneyle Boşaltım sistemi ile ilgili deneyler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bilim ile ilgili deneyler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  elektromıknatısların kuvveti  Kapının zilini çaldığımızda duyduğumuz “ding dong” sesinin arkasındaki bilim perdesini kaldırdığımızda bir elektromıknatıs çıkıyor ortaya. Elektromıknatısın çalışma ilkesi çok basit. Bir bobine sarılan telden geçen elektrik akımı, manyetik alan yaratıyor, tıpkı mıknatıslarda olduğu gibi. Yine de bu açıklama size karmaşık gelebilir, ancak bir elektromıknatıs yaptığınızda bize hak vereceksiniz. Yaptığınızda diyoruz, çünkü İlköğretim Okulları Bilim Çocuk Projeleri’nden üçüncüsünü başlatıyoruz: Projemizin adı “Elektromıknatısların Kuvveti”. Elektromıknatıs yapmak hem eğlenceli, hem de tam bilimsel proje hazırlamak isteyenlere göre.

  Projenin Yapılışı:

  •Bunun için, elektrik akımı oluşturacak bir güç kaynağı gerekli. Güç kaynağı olarak yeniden doldurulabilir pilleri kullanabiliriz.

  •Diğer malzemelerimiz, bir çubuk, yalıtılmış tel ve ataş.

  •Teli, her iki ucunda 15 - 20 cm’lik ara bırakıp olabildiğince sıkı bir biçimde çubuğa saracaksınız. Sonra iki ucunu pile bağlayacaksınız Çubuğu ataşlara yaklaştırdığınızda, onları çektiğini göreceksiniz.

  •Elektromıknatısın çalışma ilkesinin basit olduğunu söylemiştik, değil mi? Peki, elektromıknatıs yapımını bilimsel bir projeye nasıl dönüştüreceksiniz? Bilimsel projenin, ön-araştırma yapmakla başladığını hatırlayın. Bu aşamada işinize yarayacak kimi ipuçlarını biz verelim. Elektromanyetizma, rastlantı sonucu ortaya çıkmış. Danimarkalı bilimadamı, Hans Christian Oersted, bir telden akım geçtiğinde bir pusulanın iğnesinin yön değiştirdiğini gözlemlemiş. Oersted, bir pusulanın iğnesinin yönünü, manyetik alanın değiştirdiğini biliyormuş. Böylece, elektrik ve manyetizma arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmış. Daha sonra Fransız bilimadamı André Marie Ampère, akım taşıyan teli bir bobin halinde sarmış. “Solenoit” denen bu bobinin mıknatıs gibi davrandığını keşfetmiş ve o günden sonra elektromıknatıslar, farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmış. Elektromıknatıslar, televizyonlar, bilgisayarlar, yazıcılar, elektrogitarlar, mikrofonlar ve hoparlörlerde işe yarıyor. Gerçekte içinde elektrik motoru olan aygıtlarda bir elektromıknatıs da var. Elektromıknatısların işe yaradığı ilginç bir alan da hurda taşımacılığı. Hurda taşımacılığında, vinçler güçlü elektromıknatıslar aracılığıyla çok ağır yükleri kaldırabiliyorlar.

  •Yapacağınız elektromıknatısla siz de ataşları çekeceksiniz. Acaba, elektromıknatısınız kaç ataş çekecek? Daha fazla ataş çekmek mümkün mü? Farkındaysanız, bilimsel yöntemin “soru sorma” aşamasına geldik. Bu projeyle “Bir elektromıknastısın kuvveti nelere bağlıdır?” sorusunun yanıtını arayacağız. Simdi de, sorunun yanıtını önceden tahmin etmeniz ve bu konuda düşünce üretmeniz gerekiyor. Bunun için de, elektromıknatısın kuvvetini belirleyen değişkenleri saptamalıyız. Örneğin, güç kaynağı olarak kullanılan pilin sayısı artırılsa, elektromıknatısın kuvveti artar mı? Bu durumda kaç ataş çekilebilir? Telin sarılacağı çubuk, kalem, cam ya da demir olsa ne fark eder? Telin kalınlığı ya da çubuktaki sarım sayısı elektromıknatısı etkiler mi? Bunları tek tek düşünün.

  •Sonra da varsayımda bulunun. Örneğin, varsayımınız “Pil sayısını artırdıkça elektromıknatısın kuvveti artar” olabilir. Elbette bu varsayımı deneylerle sınamanız gerekiyor. Bir pil kullandığınızda, elektromıknatıs kaç ataş, iki pil kullandığı nızda kaç ataş çekiyor, inceleyebilirsiniz.

  •Bulduğunuz sonuçları proje formuna yazmanızı istiyoruz. Formu doldurunca projenizi bitirdiğinizi düşünmeyin. Bir değerlendirme yapmanız gerekiyor. Sonuçları yorumlayın, bulgularınız arasında ilişkiler kurun, sınıflandırmalar yapın. Elbette, proje raporunuzu çektiğiniz fotoğraflarla birlikte bize göndermeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın net olması, onları yayımlayabilmemiz açısından önemli. Haydi bakalım, kolay gelsin! 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri