Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sosyal sorumluluk nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Sorumluluk Nedir Kısaca Sorumluluk Nedir Vikipedi Sorumluluk Nedir Kurumsal sosyal sorumluluk nedir Sorumluluk,Sorumluluk Nedir? Paylaş Facebook Twitter
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sosyal sorumluluk nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sosyal sorumluluk nedir?

  Dünyanın geleceği için: Sosyal sorumluluklarımız, çevre sorunları, artan dünya nüfusu insanoğlunda çeşitli kaygılar oluşturmaya başladı.

  Gelecek nesillere bırakabileceğimiz yaşanabilir bir dünya için, hükümetler, yerel yönetimler ve sivil halk el ele vermeyi, ortak çözümler üretmeyi son yıllarda öğrenmeye başladı. Bu işteki en önemli adım, sivil toplum örgütlerinin kurulması oldu.

  Sivil toplum örgütleri, mevcut ve gelecekte olabilecek sorunları tespit etmede, çözüm üretmede son derece başarılılar. STK’lar, sosyal adaletin sağlanmasında da ciddi katkılar sağlar. Hükümetler tarafından desteklenen STK’ların gücünden son yıllarda şirketlerde yararlanmaya başladılar.  Şirketler, partner olarak seçtiği bir STK ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri’ni hayata geçiriyor. Sosyal sorumluluk projelerinin sağladığı avantajları gören birçok kurum, kendi dernek ve vakıflarını kurdular. Sosyal Sorumluluk Projeleri üretmede ve uygulamada şu anda gelinen nokta dünya geleceği için son derece umut vaat etmekte.  Sosyal Sorumluluk ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk konularını daha iyi anlamak için isterseniz gelin aşağıda ki soruların cevaplarına bir bakalım:  Sosyal Sorumluluk Nedir?  Sosyal sorumluluk; kamu, özel sektör ve sivil toplumun bir amaç etrafında toparlanarak, ortak yaşama yönlenmeleridir.  Sosyal Sorumluluk; kendi çıkarlarının olduğu kadar toplumun genel çıkarlarını da geliştirecek ve koruyacak eylemlerin yapılmasıdır.  Toplumun çözüm üretilmesinde, iyileştirilmesinde, geliştirmesinde ve sosyal adaletin sağlanmasında öncelikli olarak belirlediği SS konuları şunlardır:  1) Eğitim

  2) Sağlık

  3) Çevre  Kurumsal Sosyal Sorumluluk  2001 yılında Avrupa Birliği KSS’yi şu şekilde tanımlamıştır: Bir şirketin ya da markanın sosyal ve çevresel kaygıları kendi istekleriyle faaliyetlerinin ve paydaşlarıyla ilişkilerinin bir parçası haline getirmesi ve tüm paydaşlara karşı etik ve sorumlu davranması, bu yönde kararlar alması ve uygulamasıdır.  KSS uygulamaları ile ilgili olarak AB şu 3 önemli unsura dikkat çekmektedir;  1) Sosyal sorumluluk alanı “Toplum ve Çevre”dir.

  2) KSS gönüllülük esasına göre işler.

  3) Kurum, toplumsal ve çevresel kaygıları gidermeye yönelik yaptığı faaliyetleri, iş süreçlerinin her alanına da dâhil etmeli. Örn: Çevre kirliliği ile mücadele eden bir kurum iseniz, üretiminizin her noktası çevreyi korumaya uygun olmalı. Hatta çalışanlarınızda, müşterilerinizde de bu bilinci oluşturmalısınız, bu bilince uygun hareket etmelerini sağlamalısınız.  Başarılı KSS İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar  1) AB’nin yapmış olduğu tanımdan da anlaşıldığı gibi KSS bir proje olarak algılanmamalı. Projenizin her adımı iş süreçleriniz de olmalı, çalışanlarınız, müşterileriniz ve paydaşlarınız tarafından da amacına uygun olarak algılanılmalı, ona uygun davranılmalıdır.

  2) Sürdürülebilirlik, KSS en önemli unsurlarından biridir. Sürekliliği olan, sonuçlarının ölçülebilir olması, KSS başarısını gösteren etkenlerdendir.

  3) KSS doğru yönetilmesi bir diğer önemli unsurdur. Artan KSS projeleri ile birlikte uzmanlaşmalar oldu ve sadece bu konuda çalışan kişiler, kurumlar oluşmaya başladı.

  4) KSS için seçtiğiniz partnerler de başarıdaki önemli etkenlerden biridir. Projenin yaygınlaştırılmasında, gücünün arttırılmasında seçtiğiniz STK’nın rolü hiçte küçümsenemeyecek kadar çoktur.  Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Projelerinin Adımları Nelerdir?  1) Fikir (Toplumu ortak bir çatı etrafında toparlayabilecek, herkesi kucaklayabilecek, evrensel bir dili olan projeler üretilmeli.)

  2) Projenin Oluşturulması & Strateji (Fikrin uygulanma yöntemlerinin belirlenmesi, doğru partnerlerin seçilmesi)

  3) Planlama (Projenin her adımının oluşturulması)

  4) Uygulama (Sahaya çıkma)

  5) Ölçme (Sürdürülebilirlik için çok önemli bir adımdır.)  Neden KSS?  KSS projelerin şirketleri sağladığı avantajlar oldukça fazladır. İşin toplumsal faydasının dışında şirketlerin karlılıklarını, rekabet gücünü doğrudan etkileyen çok büyük avantajlara sahiptir. Doğru planlanmış, uygulanmış ve sürdürülebilmiş KSS’ler şirketlere şu muhteşem avantajları sağlar:  1) Hem iş ortaklarınızın, hem çalışanlarınızın hem de müşterilerinizin gözünde kolay kolay yıkılamaz bir itibarına ve güvenine sahip olursunuz.

  2) Çalışanlarınızın aidiyet duygusunu geliştirirsiniz. Bu sorumlulukla çalışmalarını sağlarsınız. Kendini bir yere ait hisseden kişinin çalışmasında ki performansın yüksekliğini tahmin etmek hiçte zor olmasa gerek.

  3) Marka Bilinirliği ve Sadakati çok hızlı olarak artar. Bu da rekabette ciddi avantajlar sağlar.

  4) KSS sırasında ve STK’lar ile yapılan sponsorluk çalışmalarında devletin sağladığı bir diğer önemli avantajda vergi indirimi. Devlet vatandaşına götüreceği hizmetlerin kaynağını vergiden oluşturur. Bu kaynağı SS Projeleri yapan kurumlarla paylaşmakta. Bir nevi toplumun ihtiyacını ödeyeceğiniz vergi ile siz kendiniz karşılamaktasınız. Üstelik her alanını planlama ve yönetme hakkına da sahip olmaktasınız.  Kurumların başarılı olmaları ve devamlılıklarını sağlamadaki en önemli silahları artık KSS’ler. Doğru KSS projeleri yapabilmek için iyi bilgi birikimleri de STK’larda bulunmakta. Türkiye’deki STK’lara baktığımızda çok büyük başarılara imza attıklarını görmekteyiz. İlk kez KSS yapacak şirketlere en az 5 yıl (verimliliği gözlemleyebilmek için bu süre önemli) bir STK ile ortak hareket etmelerini önermekteyiz. Partner olan STK’nın hem bilgi birikiminden yararlanması söz konusu olacaktır hem de KSS konusunda becerilerini daha iyi test edip kendi sistemini kurmayı öğrenecektir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri