Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Halit ziya uşaklıgil edebi kişiliği Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ziya Paşa Hangi Edebi Akımdan Etkilenmiştir ? Niçin ? Halit ziya uşaklıgil edebi kişiliği ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Halit ziya uşaklıgil edebi kişiliği

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Halit ziya uşaklıgil edebi kişiliği

  Halit Ziya Uşaklıgil Servet-i Fünun edebiyatının en büyük romancısı ve modern Türk romanının kurucusu sayılılır hemen hemen her türde eser vermesine rağmen roman ve hikayeleriyle tanınmıştır. Tekniği çok güçlüdür edebiyatımızda Batılı ölçülere uygun teknik yönü güçlü olan ilk romanları Halit Ziya yazmıştır. Realizm ve natulazmin etkileri görülür konularını aydın çevreden seçmesine rağmen, küçük hikayelerinde genellikle halkın arasına girmeye çalışmıştır. Bu yüzden hikayelerinde daha milli, daha yerli bir hava ve daha bizim olan renklilik göze çarpar.

  Batı romanını asıllarından okuyarak özümsemiş ve gençlik döneminde birçok çeviri yapmıştır. Süslü sağlam bir dili şiirsel bir söyleyişi vardır. Süslü tamlamalarla dolu bu dilde sözle anlama arasında sıkı bir bağ kurulmuştur .Yabancı sözcüklere, tamlamalara çok yer verir sanat özentisiyle cümlelerini şişirerek şairane tasvirlerle konunun dışına çıkar. Cümlelerinde Fransızcanın etkisi görülür ölümünden bir süre önce eserlerinin dilini sadeleştirmiştir.

  Yazarın ilk kitabı Sefile adını taşır, Hizmet gazetesinde yayımlanan bu eser kitap haline getirilmiştir. Edebiyatımızda mensuz şir tarzının ilk örneklerini vermiştir.

  Eserleri : Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Bir Yazın Tarihi, Solgun Demet, Bir Şi’ri Hayal, Aşka Dair, Hepsinden Acı, Fare, Kabus, Füruzan, Kırk Yıl, Saray ve Ötesi, Bir Acı Hikaye, Mensur Şiirler, Sanata Dair, Mezardan Sesler 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri