Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Maddenin görülebilir özellikleri ile ilgili resimler Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Maddenin görülebilir özellikleri nelerdir kısaca Maddenin Görülebilir Özellikleri Maddenin Görülebilir Ve Hissedilebilir Özellikleri Nelerdir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 46      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Maddenin görülebilir özellikleri ile ilgili resimler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Resimli Maddenin Görülebilir Özellikleri Resimli  Madde: Madde kütlesi, hacmi ve eylemsizliği olan her şeydir. Maddenin aynı zamanda kütlesi hacmi vardır. Maddenin üç fiziksel hali vardır:

  1) Katı: Maddenin belirli bir şekle ve hacme sahip en düzenli halidir. Örnek: Demir, Tahta, Buz birer katı örneğidir.
  2) Sıvı: Sıvı maddenin belirli bir hacmi vardır, ancak belirli bir şekli yoktur. Sıvıyı oluşturan tanecikler arasında az da olsa boşluk bulunur. Örnek: Su, benzin, alkol
  3) Gaz: Maddenin sıvı hal gibi belirli bir şekli yoktur. Bir gazın hacmi bulunduğu kabın hacmine eşittir. Gazların hacimleri basınç ve sıcaklıklarına bağlı olarak değişir. Hava, Karbondioksit, oksijen birer gazdır.  Maddenin ortak özellikleri:

  Kütle:Madde miktarı ile büyüklüktür.Kütlenin SI’daki birimini kilogram(kg) dır.Ancak kg’ın binde biri olan gram (g)’da kullanır.

  Hacim: Bir maddenin atmosferde kapladığı yerdir. Hacim’in birimi metre küp (m3) olarak kullanırız. Günlük hayata ve deneylerde litre (L)olarak kullanırız.  Maddenin ayırt edici özellikleri:

  Özkütle: maddenin kütlesine ve hacmine bağlıdır
  Erime Noktası: Bir maddenin katı haleden sıvı hale geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.
  Donma Noktası: Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.
  Kaynama Noktası: Bir maddenin sıvı halden gaz haline geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.
  Yoğunlaşma Noktası: Bir maddenin gaz halinden sıvı hale geçmesidir. Gazlar için ayırt edicidir.
  Süblinleşme: Bir maddenin katı halden gaz haline geçmesidir. Katılar için ayırt edici özelliktir.  Etrafımızda çok değişik maddeler vardır. Bu maddelerin aynı ya da farklı olduklarını nasıl ayırt edebilirsiniz. Bu maddelerin sadece kütlelerini ya da hacimlerini ölçmemiz bunları farklılandırmak için yeterli mi?
  Bir maddenin farklı olduğunu hacim ve kütlelerini ölçmekle tamamen farklı olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanında karşılaştırılan maddelerin erime noktası, kaynama noktası gibi özelliklerine de bakmamız gerekmektedir. Sadece kütle ve hacimleri ölçmekle yoğunluk hesabı yaparak kısmen de olsa maddenin aynı ya da farklı olduğunu söylemek de mümkündür.
  Suyun kaynama noktası 100 oC dir. Su kaç oC de buharlaşır? Buharlaşma olayını açıklayarak, kaynama noktası ile karşılaştırmasını yapınız.
  Suyun kaynama noktası 100 oC olması demek suyun bu noktanın altında buharlaşmayacağını göstermez. Su her zaman donma noktasının üzerinde buharlaşır. Suyun Kaynama noktası dış basınca karşı yapılan bir işlemdir. Su dış basınç ile aynı düzeye geldiğinde kaynamaya başlar. Su donma noktasının dışında dışarıdan aldığı ısıyıdeğerlendirerek kaynama noktasına bakmaksızın buharlaşma işlemini gerçekleştirir.  Göller ve nehirler kışın donarlar ama içlerindeki hayat devam eder. Bu nasıl gerçekleşir?
  Buzun yoğunluğu suyunkinden azdır ve bu nedenle buz su üzerinde yüzer. Isı iletimi konusunda kötü bir iletken olan buz, suyu aşağıda yalıtır ve bu suyun sıcaklığının donma noktasının altında kalmasını sağlar. Aslında böyle olması işimize gelir, çünkü en üstten en alta kadar bütün su kütlesi donacak olsa, su içindeki hayat tamamen yok olurdu. Üstelik sıcaklık 0 o C’ın biraz üstüne çıktığında, buz tabakasının üst kısımları erimeye başlamaz. Bunun nedeni buzun bazen erime noktasının üzerindeyken bile yarı kararlı katı halde kalabilmesidir. Bu durum buzun saflık derecesiyle ilgilidir.

  Azap Yelpazesi 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri