Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çizgi grafiği nedir???????? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çizgi Grafiği Nerelerde Kullanılır çizgi grafiği nerelerde kullanılır çizgi grafiği nasıl çizilir Sütun Grafiği Ne Gibi Kolaylıklar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çizgi grafiği nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çizgi Grafiği Nedir?

  Anket, istatistik gibi araştırma sonuçlarını gösteren ve tüm verilerin bir çizgi üzerinde kesiştiği grafik türü. Çizgi grafiği okumak için önce grafik üzerinde bir nokta belirlenir. Bu noktanın yatay ve düşey eksenlerdeki değerlerinden yararlanılır.
  Çizgi Grafiğinin Kullanım Alanları

  Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.
  Aşağıdakileri yapmak istiyorsanız, dağılım grafiği yerine çizgi grafiğini tercih edebilirsiniz:
  • Yatay eksen boyunca metin etiketleri kullanma Bu metin etiketleri aylar, üç aylık dönemler ve mali yıllar gibi eşit aralıklı değerleri gösterebilir.
  • Yatay eksen boyunca az sayıda sayısal değer kullanma Zaman aralığını, örneğin yılları temsil eden az sayıda, eşit aralıklı sayısal etiketler kullanıyorsanız, çizgi grafiğini kullanabilirsiniz.
  • Yatay eksen boyunca zaman ölçeği kullanma Çalışma sayfasındaki tarihler sıralı olmasa veya aynı temel birime sahip olmasa bile, tarihleri gün, ay veya yıl sayısı gibi belirli aralıklarla veya temel birimlerle kronolojik sırada görüntülemek istiyorsanız, çizgi grafiği kullanın.
  Verilerdeki eğilimleri eşit aralıklarla gösteren çizgi grafik.

  Verilerin Dağılım ve Çizgi Grafiğinde Gösterilmesi

  Dağılım grafikleriyle çizgi grafikleri birbirine çok benzer; özellikle dağılım grafiği bağlantı çizgileriyle görüntülendiğinde bu benzerlik çok belirgindir. Bununla birlikte, bu grafik türlerinden her birinin verileri yatay eksen (x ekseni olarak da bilinir) ve dikey eksen (y ekseni olarak da bilinir) boyunca çizme yöntemlerinde büyük bir farklılık vardır.

  Bu biçimlendirilmiş dağılım grafiğinde yatay ve dikey eksenler boyunca sayısal değerler görüntülenir ve bu değerler eşit olmayan aralıklarda gösterilen tek tek veri noktalarında bir araya getirilir.

  Bu biçimlendirilmiş çizgi grafiğinde kategori verileri (bu örnekte, zaman aralığı) yatay eksen boyunca ve tüm sayısal değer verileri dikey eksen boyunca düzenli bir dağılımla gösterilmiştir.
  Çizgi Grafiği Oluşturma

  Peki bu çizgi grafiğini nasıl oluşturduk? Aşağıdaki yordam, benzer sonuçlar veren bir çizgi grafiği oluşturmanıza yardımcı olur. Bu grafikte örnek çalışma sayfası verileri kullandık. Bu verileri kendi çalışma sayfanıza kopyalayabilir veya kendi verilerinizi kullanabilirsiniz.
  1. Örnek çalışma sayfasını boş bir çalışma sayfasına kopyalayın veya çizgi grafiğini çizmek istediğiniz verilerin bulunduğu çalışma sayfasını açın.
   1. Boş bir çalışma kitabı veya çalışma sayfası oluşturun.
   2. Yardım konusundaki örneği seçin. Not Satır veya sütun başlıklarını seçmeyin.Yardım’dan bir örnek seçme
   3. CTRL+C tuşlarına basın.
   4. Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuşlarına basın.
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
   9
   10
   A B C
   Tarih Günlük Yağış Parçacık
   1/1/07 4,1 122
   2/1/07 4,3 117
   3/1/07 5,7 112
   4/1/07 5,4 114
   5/1/07 5,9 110
   6/1/07 5,0 114
   7/1/07 3,6 128
   8/1/07 1,9 137
   9/1/07 7,3 104
  2. Çizgi grafiğine çizmek istediğiniz verileri seçin.
  3. Ekle sekmesinin Grafikler grubunda Çizgi‘yi tıklatın.
  4. İşaretçileri Olan Çizgi‘yi tıklatın.
  5. Grafiğin grafik alanını (grafik alanı: Grafiğin ve öğelerinin tümü.) tıklatın.Bu işlem, Tasarım, Düzen ve Biçim sekmelerini ekleyerek Grafik Araçları‘nı görüntüler.
  6. Tasarım sekmesinin Grafik Stilleri grubunda, kullanmak istediğiniz grafik stilini tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde Stil 2‘yi kullandık.
  7. Düzen sekmesinin Etiketler grubunda Grafik Başlığı‘nı ve sonra da Grafiğin Üstünde‘yi tıklatın.
  8. Grafiğin başlığını tıklatın ve istediğiniz metni yazın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde Yağışlarda Parçacık Düzeyleri başlığını kullandık.
  9. Grafik başlığının boyutunu küçültmek için, başlığı sağ tıklatın ve kısayol menüsünde Boyut kutusuna istediğiniz boyutu girin. İpucu Biz çizgi grafiğimizde 14 kullandık.
  10. Grafikte göstergeyi tıklatın veya grafik öğeleri listesinden (Düzen sekmesi, Geçerli Seçim grubu, Grafik Öğeleri kutusu) seçin.
  11. Düzen sekmesinin Etiketler grubunda Gösterge‘yi tıklatın ve sonra istediğiniz konumu tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde Göstergeyi Üstte Görüntüle‘yi kullandık.
  12. İkincil dikey eksen boyunca veri dizilerinden birini çizmek için, Yağış veri dizisini tıklatın veya bunu grafik öğeleri listesinden (Düzen sekmesi, Geçerli Seçim grubu, Grafik Öğeleri kutusu) seçin.
  13. Düzen sekmesinin Geçerli Seçim grubunda Biçim Seçimi‘ni tıklatın.
  14. Seri Seçenekleri‘nin altında İkincil Eksen‘i seçin ve Kapat‘ı tıklatın.
  15. Düzen sekmesinin Etiketler grubunda Eksen Başlıkları‘nı tıklatın ve aşağıdakileri yapın:
   • Birincil dikey eksen başlığı eklemek için Birincil Dikey Eksen Başlığı‘nı tıklatın ve sonra da istediğiniz dikey eksen başlığı türünü tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğinizde Döndürülmüş Başlık kullandık.
   • İkincil dikey eksen başlığı eklemek için İkincil Dikey Eksen Başlığı‘nı tıklatın ve sonra da istediğiniz dikey eksen başlığı türünü tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğinizde Döndürülmüş Başlık kullandık.
   • Her başlığı tıklatın, istediğiniz metni yazın ve ENTER tuşuna basın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde birincil dikey eksen başlığı olarak Parçacık düzeyi ve ikincil dikey eksen başlığı olarak Günlük Yağış yazdık.
  16. Grafiğin çizim alanını (çizim alanı: Bir 2-B grafikte, eksenler tarafından kapsanan, tüm veri serilerini içeren alan. Bir 3-B grafiğinde, eksenler tarafından kapsanan, veri serilerini, kategori adlarını, onay işareti etiketlerini ve eksen başlıklarını içeren alan.) tıklatın veya bunu grafik öğeleri listesinden (Düzen sekmesi, Geçerli Seçim grubu, Grafik Öğeleri kutusu) seçin.
  17. Biçim sekmesinin Şekil Stilleri grubunda Diğer düğmesini tıklatın ve sonra da kullanmak istediğiniz efekti tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde Hafif Efekt – Koyu 1 kullandık.
  18. Grafiğin grafik alanını tıklatın.
  19. Biçim sekmesinin Şekil Stilleri grubunda Diğer düğmesini tıklatın ve sonra da kullanmak istediğiniz efekti tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde Hafif Efekt – Vurgu 3‘ü kullandık.
  20. Çalışma kitabınıza uygulanan varsayılan temadan farklı tema renkleri kullanmak istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:
   1. Sayfa Düzeni sekmesinin Temalar grubunda Temalar‘ı tıklatın.
   2. Yerleşik altında, kullanmak istediğiniz temayı tıklatın. İpucu Biz çizgi grafiğimizde Office temasını kullandık.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri