Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Alkol hangi organlarımızı daha çok etkiler ve hangi hastalıklara yol açar bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Yıkanmamak Hangi Hastalıklara Yol Açar Sigara Ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 17      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Alkol hangi organlarımızı daha çok etkiler ve hangi hastalıklara yol açar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Alkol insanı kötülüğe sürüklemek için yeterlidir.


  Alkollü içeceklerin vücuda zararları nelerdir


  Alkollü içkiler yüksek kalorili içeceklerdir. Herhangi bir besin değeri yoktur. Mayalanmış şekerli sıvılardan belirli yöntemlerle elde edilirler. 1 gram alkol 7 kcal verir. İçkinin alkol oranına göre enerji değerleri farklılık gösterir.

  100 cc
  enerji değerleri
  (kcal)
  Rakı 335
  Viski 275
  Votka 263
  Rom 249
  Cin 231
  Vermut 167
  Şarap 85
  Bira

  Vücut üzerindeki zararlı etkileri;

  Sindirim sistemine etkisi: Az miktarda alınan alkol mide sularının salgılanma hızını yükselterek iştahı artırır. Bu nedenle şişmanlığa neden olur. Uzun süre fazla miktarda tüketimi gastrit, pankreatit ve emilim bozukluklarına neden olur.

  Sinir sistemine etkisi: Kandaki alkol miktarının düzeyine göre, sırasıyla neşelenme, hareketlilik, miktar artıkça hareketlerin denetlenememesi, daha da yoğunlaştığında görme ve işitme merkezlerinde bozulmalar görülür.

  Karaciğere etkisi: Alkolün enerjiye dönüşümü karaciğerde olduğu için, çok miktarda alındığında en fazla etkiyi bu organda gösterir. Uzun süreli ve çok fazla alınan alkolün büyük kısmı yağa dönüşmeye başlar ve sonuçta karaciğer yağlanır.

  Dolaşıma etkisi: Alkol alınması ile kalp atışı artar ve kanın damarlardaki akışı hızlanır. Vücudun yüzey bölümündeki damarlar genişlerken, iç kısımdakiler büzüşür. Sonuçta kalpte zayıflama görülür. Ayrıca fazla alkol alındığında B1 vitaminine gereksinim artmasına rağmen ek yapılmadığı için B1 vitamin yetersizliğine bağlı kalpte bozukluklar (kalp genişlemesi) olabilmektedir.

  Besin ögelerinin kullanımına etkisi: Fazla alınan alkol, bazı aminoasitlerin (proteinlerin yapıtaşı) emilim hızını düşürmektedir. Bunun başında karaciğerde koruyuculuk görevi olan methionin gelir.

  Ayrıca B1, B6, B12 ve folik asidin emilimi de alkolle engellenmektedir. Minerallerden de magnezyum ve potasyumun atımını artırarak, bu elementlerin yetersizliğine yol açmaktadır.

  Uzm. Dyt. Bengül Akgün 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri