Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

maria sibylla merian kimdir kısaca hayatının özetini eklermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın What flavour is Tia Maria 2018 Maria Karin Couture Gelinlik Koleksiyonu Hermann
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Maria Sibylla Merian Kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Maria Sibylla Merian Kimdir

  maria sibylla merian.jpg

  2 Nisan 1647 yılında Almanya'nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Maria Sibylla Merian, botanik ressam olarak çalışmıştır. 1675,1677 ve 1680 yıllarında bitki gravürlerinden oluşan üç koleksiyon yayınlamıştır. Böceklerle yaptığı çalışmalardan sonra kendine sakladığı örnekleri incelemiş ve böceklerin yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik evrelerini yani metamorfozlarını gösteren çizimler yapmıştır. Merian, 186 böcek türünün yaşam döngüsünü tanımlamıştır. Bu tanımların entomoloji yani böcek bilimine katkısı büyüktür.

  Maria Sibylla Merian'in eseri Der Raupen wunderbare Verwandlung und sonderbare Blumennahrung - Tırtılın İnanılmaz Dönüşümü ve Garip Besin Btkileri yüksek sosyete tarafından beğenilse de ana dil olarak sadece Latinceyi benimseyen bilim çevrelerince pek kabul görmemiştir.

  Merian, gözlemlediği böceklerin yaşam döngülerini de detaylı bir şekilde incelemiştir. Tırtılın kelebeğe nasıl dönüştüğünü ve dönüşümü esnasında yediği farklı besinleri kayıt altına almıştır.

  Merian'in bitki, kurbağa, yılan, örümcek ve iguana gibi tropik hayvan çizimleri bugün dünyanın dört bir tarafındaki amatörler tarafından toplanmaktadır.

  Maria Sibylla Merian Kimdir-maria-sibylla-merian2.jpgMaria Sibylla Merian Kimdir-maria-sibylla-merian1.jpg

  Almancası Vogelspinne olan kuş örümceğinin Maria Sibylla Merian tarafından tanımlandığı kabul edilmektedir. Surinam'da çizimler yaptığı esnada büyük bir örümceğin bir kuşu yakaladığını gören Merian bunu gravürlerine ekler. Aynı gravürde ve devamındaki metinde Merian, asker ve yaprak yiyen karıncaları da tanımlamıştır.

  Merian'in ölümünden çok kısa süre sonra eserleri Amsterdam'da Büyük Petro tarafından görülmüş ve büyük bölümü St. Petersburg'da bulunan akademik koleksiyonlara eklenmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri