Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kaza anında ilkyardım ilkkontroller nasıl yapılır? Kaza anında öncelikle gerekli olan önlem kendi sağlığınızı garantiye almalısınız. Kendi canınızın tehlikeye düştüğünü anladığınız anda müdahale yapmamalısınız ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kaza anında ilkyardım ilkkontroller nasıl yapılır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaza anında ilkyardım ilkkontroller nasıl yapılır?

  Kaza anında öncelikle gerekli olan önlem kendi sağlığınızı garantiye almalısınız. Kendi canınızın tehlikeye düştüğünü anladığınız anda müdahale yapmamalısınız, bu en önemli özelliktir. Kazazedemizin yanına geliyoruz ve sesleniyoruz. "Beni duyuyormusun, neyin var?, ne oldu?" gibi baktınız hiçbir cevap gelmedi size, o zaman kazazedenizin yanına çöküyorsunuz, çünkü belkide sadece uyuyor olabilir. Kazazedeye gelip dokunuyorsunuz, beni duyuyormusun diye, hayır sizi duymuyor ise hemen 112 ye haber veriyorsunuz, 112 yi arayarak gelişi güzel konuşmuyoruz ve bulunduğumuz yerin, mekanın adresini seri bir şekilde ve uzatmadan vermeye çalışmalıyız.


  İlk değerlendirmenizde geldiniz dokundunuz baktınız cevap yok o zaman diyorsunuz ki acaba herhangi bir cisim yumuş olabilir mi? Ağız içine bakıyorsunuz solunumunu kontrol ediyosunuz, herhangi bir şey yok, belkide havayolu tıkanması olabilir. Başı kötü bir pozisyonda durduğu için soluk borusu kapanmış olabilir. O zaman ilk yapılacak şey kazazedenin boyun yaralanmadığını düşünüyorsak, olduğunu düşünüyorsak kesinlikle boyun bölgesini hareket ettirmememiz gerekir. Bir elimiz başta bir elimiz çenede alt çeneyi 90 derece hizalayacak şekilde yukarı kaldırıyoruz ve hava yolunu açıyoruz, ondan sonra bak, dinle, hisset yapıyoruz, bir el göğüs üzerinde yanağımızla kazazedenin soluğunu hissetmeye çalışıyoruz. Kulağımızla da nefes sesini duymaya çalışıyoruz. Baktık herhangi birşey yok 10 saniye süreyle dinledik hiçbirşey olmadığını düşünüyorsak temel yaşam desteğimize başvuruyoruz.

  Temel yaşam desteğinden sonra kazazedeyi stabil duruma yani normal durumuna getirebiliyorsak eğer kazazedemizi iyileştirme pozisyonuna yani yan çeviriyoruz ve kusmuğunun yada solunum yolunun yeniden tıkanmasını engellemeye çalışıyoruz. Hastayı solunum ve dolaşım yönünden değerlendirdik herhangi bir problem yoksa o zaman ikincil değerlendirmeye geçiyoruz yani baştan aşağı hastayı muayene ediyoruz. Baş bölgesine bakıyoruz, boyun bölgesine bakıyoruz göğüste yaralanmaları var mı? kontrol ediyoruz muayene ediyoruz, kollara, eklemlere bakıyoruz hareket ettiriyoruz herhangi bir sıkıntısı var mı? Göz bebeklerini kulak içini, ağız içini bütün kazazedenin tepeden tırnağa durumunu kontrol ederek yaralımızın hakkında bilgi edinmeye çalışıyoruz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kaza Anında Kimlerden Yardım İstemeliyiz
 3. Bir Kaza Anında Hangi Telefon Numaralarını Arayarak Kimlerden Ve Nasıl Yardım İsteriz
 4. Kaza namazı nasıl kılınır, Kaza namazı hakkında bilgi, kaza namazları nasıl ödenir, kazaya
 5. Kalp durması anında ilkyardım yapmak
 6. Solunumu kolaylaştırmak-kaza anında solunuma müdahale
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri