Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk’ün gizli telgraf hattı Yıllardır efsane olarak anlatılan “ Atatürk’ün gizli telgraf hattın ı” sonunda ortaya çıktı.. Sirkeci Postanesi'nin bodrumunda Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda İngiliz işgali

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk’ün gizli telgraf hattı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk’ün gizli telgraf hattı


  Yıllardır efsane olarak anlatılan “Atatürk’ün gizli telgraf hattını” sonunda ortaya çıktı..
  Sirkeci Postanesi'nin bodrumunda Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda İngiliz işgali altındaki İstanbul’dan ‘çok önemli mesajları’ aldığı gizli telgraf hattı bulundu. Arkeologlar, savaşın kaderini belirleyen bu gizli hattın tarihi hat olduğunu tescilledi.

  AHT’nin haberine gçre PTT Genel Müdürlüğü, postacılar tarafından yıllardır efsane olarak anlatılan “Atatürk’ün gizli telgraf hattını” sonunda ortaya çıkardı. İstanbul’dan Kurtuluş Savaşı’nın kaderini değiştiren mesajların gönderildiği gizli telgraf hattı, Sirkeci Postanesi’nin bodrumunda bulundu. PTT Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu tarih komisyonu, bodrum katında inceleme başlatmıştı.

  DİĞER UCU BELİRSİZ
  Yapılan araştırmalarda ucu kesilmiş eski bir hat bulundu. Bu hattın da söz konusu efsanevi hat olduğunu düşünen komisyon, tescil için Türk İslam Eserleri Müzesi’nden yardım istedi. Hattı inceleyen Türk İslam Eserleri arkeologları, bunun sözkonusu tarihi hat olduğunu tescil etti. Arkeologlar yaptıkları uzun çalışmaların ardından bulunan hattın Kurtuluş Savaşı yıllarında kahraman Türk postacılar tarafından çekilen tarihi hat olduğunu belirledi. Ancak kalın duvarlarla çevrili 100 yıllık postane binasında yapılan incelemede hattın diğer ucuna ulaşılamadı. Kurtuluş savaşımızda çok önemli yere sahip olan o hat koruma altına alınacak.


  İŞGAL GÜNLERİ

  16 Mart 1920 günü İstanbul’un işgal edilmesiyle birlikte İngiliz askerleri Sirkeci Postanesi’ni de ele geçirmişti. Her posta memuruna da Ankara’da bulunan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına İstanbul’dan mesaj gitmemesi için bir İngiliz askeri dikti. Buna rağmen İhsan Pere ve arkadaşları canları pahasına postanenin ikinci kat muhabere salonundan bodrum katına gizli bir telgraf hattı çekmeyi başardı. Buradan da Ankara’ya çok önemli mesajları geçtiler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk’e Göre Çanakkale’deki Türk Askerinin Özellikleri Nelerdir
 3. Bilgi 1943 yılında Amerikan Strateji Servisi tarafından ‘Hitler’in Psikopatolo
 4. Birinici Dünya Savaşı’nda Atatürk’ün Görevlendirildiği Cepheler
 5. 1On - Ali Rıza Falcıoğlu- Atatürk Anlatıyor, Atatürk’ün Günlüğünden, Atatürk’ü
 6. Atatürk'ten iki satırlık telgraf
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri