Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk Devrimleri – Harf Devrimi Arap harflerinin yerine Türk harflerinin kullanılmasının sağlandığı harf devrimi “ Türk Harfleri “ adıyla 1353 sayılı kanunla , 1 Kasım

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk Devrimleri , Harf Devrimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk Devrimleri – Harf Devrimi
  Arap harflerinin yerine Türk harflerinin kullanılmasının sağlandığı harf devrimi “ Türk Harfleri “ adıyla 1353 sayılı kanunla, 1 Kasım 1928’de kabul edildi.
  Atatürk 1926 yılından beri yaptırdığı araştırmaların sonucunda artık kullanılmakta olan Arap Alfabesi’nin zorluğuna karşın Latin Alfabesi’nin Türkçe’ye daha uygun bir lisan olduğu kanaatine varmıştı. İlk olarak İstanbul Sarayburnu Parkı’nda 9 Ağustos 1928 gecesi düzenlenen bir şenlik sırasında Halka hitaben şu konuşmayı yapmıştır. “Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz”
  Yeni Türk Alfabesi’nin kabul edilmesinde sonra yurdun dört bir yanında Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk’te bu çalışmalara “Millet Mektepleri Başöğretmeni” sıfatıyla bizzat katılmıştır.
  Harf Devrimi’nin nedenleri (Latin alfabesine geçilmesinin sebepleri)
  Türkçe’yi daha okunur ve anlaşılır bir hale getirmek,
  Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve ülke geneline yaymak,
  Modern bir öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk'ün Dil İle, Harf Devrimi İle İlgili Sözleri, Görüşleri
 3. Türk Harf Devrimi Haftası (1-7 Kasım)
 4. Atatürk Devrimleri ,Şapka Devrimi
 5. Harf Devrimi Sonrası Türkiye
 6. Atatürk’ün Harf Devrimi ile İlgili Anısı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri