Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk'ün Çocukluğu , Çocukluk Yılları , Çevresi Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik'te doğdu. Mustafa'nın babası Ali Rıza Efendi gümrük memurluğu yapıyordu. Daha sonraları ticaret hayatına
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk'ün Çocukluğu, Çocukluk Yılları, Çevresi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün Çocukluğu, Çocukluk Yılları, Çevresi

  Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik'te doğdu. Mustafa'nın babası Ali Rıza Efendi gümrük memurluğu yapıyordu. Daha sonraları ticaret hayatına atılıp kereste ticaretiyle uğraşmıştır. Mustafa'nın annesi Zübeyde Hanım, yeterli bir eğitim görmemiş olmasına rağmen ileri görüşlü, sağlam karakterli dindar bir hanımdı.

  Mustafa, Osmanlı Devleti'nin çöküşüne yol açan olayların yoğunlaştığı Makedonya'nın en önemli kenti olan Selanik'te büyüdü. Mustafa'nın çocukluğu ve gençliği Osmanlı Devleti'nin büyük sıkıntılar çektiği bir döneme rastlar.

  Mustafa Kemal, toplumun huzurunu, aile huzurunun sağlanmasında görmüştür. Huzurlu, iyi ilişkiler içerisinde bulunan ailelerin iyi toplum oluşturacağına inanmıştır. "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin çağdaş gerekleri kazanmasıyla yetinirse, o toplum yarı yarıya güçsüz kalmış demektir." demiştir.

  Mustafa Kemal, evliliği ile Türk toplumuna örnek olmak istemişti. Bu nedenle geleneklerine bağlı olmakla birlikte, çağdaş ve batılı bir eğitim görmüş Latife Hanımı kendisine eş olarak seçti. Mustafa Kemal evliliği, kadınla erkeğin iki arkadaş gibi yan yana yürüyebileceği, birbirini etkileyip yardım edeceği bir kurum olarak görüyordu. Eşiyle yaşadığı sürece daima örnek alınacak davranışlarda bulundu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler-Atatürkün Çocukluk Anıları
 3. Atatürk'ün Çocukluk Yılları Atatürkün Çocukluk Yılları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Atatü
 4. Atatürkün Çocukluk Yılları - Mustafa Kemal Atatürkün Çocukluk Yılları
 5. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çocukluk Yılları
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri