Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürkün Köpeği Foks Mustafa Kemal'in 1.Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken ‘‘Alp’’ adında bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Köpeği Foks

  Sponsorlu Bağlantılar




  Atatürkün Köpeği Foks


  Mustafa Kemal'in 1.Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken ‘‘Alp’’ adında bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve Atatürk'ün izni olmadan hiç kimseyi içeri bırakmadığı anlatılır.

  Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı ve yüksek fiyata satın aldığı Foks aslında bir sokak köpeğidir. Foks Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş ona her zaman büyük özen gösterilmiştir. Atatürk nerede o orada. Atatürk'ün yatak odasında karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış.

  Atatürk Foks'un ne yiyip ne içtiğinden ne zaman çiftleşeceğine kadar hemen her şeyiyle yakından ilgilenirdi. Köşke ikinci bir köpek gelmesini kıskanan Foks bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırır. Ancak (yaşamı boyunca hayvanların öldürülmesine karşı çıkan başıboş kedi ve köpeklerin Hayvanseverler Derneği aracılığıyla sahip edinmelerini sağlayan) Gazi Foks'un davranışına hiç sinirlenmemiş eli pansuman edilirken şöyle demiştir:
  - Fenalık yapmak için ısırmadı.
  Ama yakınları "Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez" diyerek ilaçla sonsuza dek uyutulması için Atatürk'e ısrar ederler. İzin verdi mi vermedi mi bilinmez ama Foks o günlerde öldürülür.
  Foks'un ölümü Atatürk'ü adeta yıkar. Günlerce yüzü gülmez olur. Artık Foks'un konusu her açıldığında gözleri acıyla dolar.

  Bir gün Atatürk'ün yolu çiftliğe düşer. İçeri girip Foks'un doldurulmuş bedeni ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır. Gazi gördüğü manzara karşısında çok ıstırap çekmiştir. Bir ara öfkelenir gibi olur ama veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder. Foks'un doldurulmuş cansız bedeni ertesi gün hemen kaldırılır. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda muhafaza edilen Foks Anıtkabir'de Genel Kurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 26 Ağustos 2002'de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde sergilenir. Hâlâ oradadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Av Köpeği,Rüyada Av Köpeği Nedir?
 3. Dünyanın En Pahalı Köpeği
 4. Bernese Dağ Köpeği - Köpekler
 5. Appenzell Dağ Köpeği - Köpekler
 6. Alman Çoban Köpeği
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri