Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürkün Erzuruma Gelişi , Atatürkün Erzuruma Çıkışı Atatürkün Erzuruma Kongresi Mustafa Kemal Paşa , Milli Mücadele’yi teşkilâtlandırmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelişini takiben
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Erzuruma Gelişi, Atatürkün Erzuruma Çıkışı

  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Erzuruma Gelişi,
  Atatürkün Erzuruma Çıkışı
  Atatürkün Erzuruma Kongresi


  Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadele’yi teşkilâtlandırmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelişini takiben, vatanın kurtuluşu yolunda büyük bir azim ile başlattığı yolculuğunda, Havza, Amasya, Tokat, Sivas ve Erzincan üzerinden 3 Temmuz 1919 günü Erzurum’a gelmiştir.Zor şartlarda gerçekleşen yolculuk sonrası Atatürk, Erzurum halkı ve askerler tarafından şehrin ilk göründüğü nokta olan Ilıca’da karşılanır ve büyük bir sevgi gösterisi içerisinde kaleye kadar kendisine eşlik edilir.

  Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa, Üçüncü Ordu Müfettişi olarak Erzurum’a gelmiş ancak 8/9 Temmuz 1919’da resmi vazifesiyle beraber askerlik mesleğinden de istifa etmiştir.

  Atatürk her şeyi vakti geldiğinde yapan özelliğini bir kez daha ortaya koyarak, 9 Temmuz 1919 tarihinde resmi vazifesiyle beraber askerlik mesleğinden istifasını vilâyetlere, orduya, ve millete şu sözleriyle ilan etmiştir: “Bundan sonra mukaddes millî gayemiz için her türlü fedakârlıklâ çalışmak üzere sine-i millette bir ferd-i mücahit suretiyle bulunmakta olduğumu tamimen arz ve ilân eylerim.” İşte bu ifadesi açıkça gösteriyor ki O’nun gözünde her şeyden en önemli olanı vatan ve milletin kurtuluşudur.

  Atatürk’ün askerlik mesleğinden istifası ve Erzurum Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin başına geçişi Erzurum’da yayımlanan Albayrak Gazetesinde ilan edilir ve milli mücadelenin başında görülmesinin verdiği sevinç halk ile paylaşılır. (14 Temmuz 1919)

  23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi’nin açılışı yapılır ve Atatürk kongreye başkan seçilir. Erzurum Kongresi alınan kararlar ile birlikte 7 Ağustos 1919 tarihinde Atatürk’ün kısa bir konuşması ile son bulur, “Milletimizin kurtuluş ümidi ile çırpındığı en heyecanlı bir zamanda fedakâr muhterem heyetiniz her türlü eziyetlere katlanarak burada, Erzurum’da toplandı. Hassas ve necip bir ruh ve pek sağlam bir iman ile vatan ve milletimizin kurtuluşuna ait esaslı kararlar aldı. Bilhassa bütün cihana karşı milletimizin mevcudiyetini ve birliğini gösterdi. Tarih bu kongremizi şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.”

  Atatürk’ün Erzurum’a gelişi ve yaşananlar milli mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynamış, “vatanın parçalanmaz bir bütün olduğu” ilkesi ilk kez Erzurum Kongresi’nde vurgulanmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 19 Mayıs Atatürkün Samsuna Çıkışı
 3. Atatürkün Samsuna Çıkışı Özet
 4. Atatürkün Ankaraya Gelişi Resimleri
 5. Atatürkün adanaya gelişi ile ilgili yazı
 6. Atatürkün ankaraya gelişi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri