Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kurban Bayram ı Namaz ı Nasıl Kılınır? İşte Rekat Rekat Kurban Bayram ı Namaz ının Kılınışı Bugün , mutluluk günü! Bütün müslümanlar , bugünü bayram
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bayram namazının rekatları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? İşte Rekat Rekat Kurban Bayramı Namazının Kılınışı

  Bugün, mutluluk günü! Bütün müslümanlar, bugünü bayramı iple çeker gibi bekleyerek geçirirler, akşam erken saatte uyuyup, yarın erkenden kalkıp banyo yapmak, temiz elbiselerimizi giyip camiye gitmemiz gerekiyor. Bayram bayram namazı kılmakla başlar. Bizde bu yazımızda bayram namazını nasıl kılınacağını paylaşacağız sizinle;

  Bayram sabahı erkenden kalkmalı, yıkanıp temizlenmeli, en iyi ve temiz elbiseleri giyerek güzel kokular sürünmelidir.

  Bayram namazı iki rek’attır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

  Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek’atında üç, ikinci rek’atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara “Zevaid” tekbirleri denir.

  Birinci Rekat:

  Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yeralır ve “Niyet ettim Allah rızası için kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.
  İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
  Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
  Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
  İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.
  Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
  Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü Besmele”, açıktan fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)
  Rükü ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.
  İkinci Rek’at:
  İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.
  Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bayram Namazının Önemi
 3. Bayram namazının özellikleri
 4. Bayram Namazının Hükmü
 5. Bayram namazının kılınışı, bayram namazı nasıl kılınır
 6. Namaz rekatları ve açılımları, Namazın rekatları kaç tanedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri