Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hüsuf Namaz ı - Ay Tutulması Namaz ı Nedir Ay tutulduğu zaman , Müslümanların gizli ve aşikâr okuyuşla iki veya dört rekat namaz kılmaları güzel

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hüsuf Namazı - Ay Tutulması Namazı Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hüsuf Namazı - Ay Tutulması Namazı Nedir
  Ay tutulduğu zaman, Müslümanların gizli ve aşikâr okuyuşla iki veya dört rekat namaz kılmaları güzel görülmüştür.

  Şiddetli rüzgâr, fazla karanlık, geceleyin fazla aydınlık, yer sarsıntıları ve taşkın hastalıklar gibi korkunç olaylar karşısında da güneş ve ay tutulması namazları gibi bir namaz kılınması güzel görülmüştür.


  Bu gibi arızalar ve olaylar, hep Allah Tealâ'nın azamet ve kudretine, hikmetli işlerine delâlet eden birer nişandır.


  "Biz o âyetleri (mucizeleri) ancak korkutmak için göndeririz." (İsra: 59) âyet-i kerimesinin beyanı üzere, bu gibi alâmetler insanları korkutmak, onları günahlardan kurtarıp ibadet ve tevbeye yöneltmek için zaman zaman meydana gelen kudret alâmetleridir. Bunları gören sağduyulu bir kimsenin ruhunda bir korku ve bir heyecan belirir. Gözlerinin önünde Yüce Allah'ın celâl ve azameti canlanmaya başlar. Artık o kimse, büyük yaratıcımızın bu âlemi ne kadar muntazam ve mükemmel bir şekilde yaratmış olduğunu anlar. Daima o büyük yaratıcının korumasına muhtaç olduğunu kavrar. Bu anlayışla, ezelden beri var olan yaratıcısına döner. O'na saygı için namaz kılar, onun koruma ve yardımına kavuşmak için dua eder. Böylece gafletten uyanır. Anlayışlı bir ruha sahib olmak için çalışmış olur.


  Güneş ve ayın tutulmasının ne gibi muntazam kanunlar dairesinde meydana geldiği bilinmektedir. Düşünen bir insan için, bu kanunları, böyle belirli ve mükemmel bir şekilde meydana getiren Yüce Yaratıcıyı anlamak en yüksek bir görevdir.


  Güneş ve ay tutulması ile, aydınlık nimeti karanlığa dönüyor. İki parlak kürenin görüntüsünü yoğun bir gölge kaplıyor. Bu durum devam edecek olsa, hayatımızda kim bilir ne acı değişiklikler meydana gelir. Halbuki her şeyi bilen, hikmet sahibi olan âlemlerin yaratıcısının koyduğu tabiat kanunları buna engel oluyor. Bu korkunç üzüntü verici durum az sonra kalkıyor. O iki kudret kaynağı, yine olanca parlaklığı ile aydınlık ve nurlarını etrafa saçıp durmaya başlıyor. Artık bundan dolayı Kerim ve Rahim olan yaratıcımıza binlerce, yüz binlerce şükretsek, yine kulluk görevimizi yerine getirmiş olamayız.


  Hiç kimsenin doğmasından veya ölmesinden dolayı ay ile güneşin tutulmayacağını Peygamber Efendimiz beyan buyurmuşlardır. Şöyle ki: Peygamber Efendimizin muhterem çocuğu İbrahim, bir buçuk yaşında iken hicretin onuncu yılında vefat etmişti. Onun ölümü gününde güneş tutulmuştu. İnsanlar bu masum yavrunun ölümünden dolayı güneşin tutulduğunu sanmışlardı. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:


  "Güneş ile ay bir kimsenin ne ölümünden, ne de hayata kavuşmasından dolayı asla tutulmaılar. Bunların tutulduğunu gördüğünüz zaman namaz kılın; Yüce Allah'a dua edin."


  Diğer bir hadis-i şerifde de: "Bunlar Yüce Allah'ın alâmetlerinden iki nişandır". diye buyurulmuştur.


  HÜSUF NAMAZI NASIL KILINIR?


  Hanefî imamlarına göre, iki rekattır, yalnız başına kılınır. Cemaatle kılınmasına gerek yoktur. Bu namaz da diğer sünnet namazlar gibi kılınır. Namazdan sonra ay açılıncaya kadar dua yapılır. Ayrıca namaz esnasında okunacak dua ve sureler kişinin tercihine göredir. Bir sınırlama yoktur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. istihare namazı nasıl kılınır - istihare namazı duası - istihare namazı nedir
 3. Duha (Kuşluk) Namazı nedir, Kuşluk namazı nedir, Kuşluk namazı nasıl kılınr
 4. Teheccüd Namazı Nedir?, Teheccüd Namazı Duaları, Teheccüd Namazı Hakkında
 5. İstihare Namazı Nedir?, İstihare Namazı Duaları?, İstihare Namazı Hakkında
 6. Küsûf ve Hüsûf Namazları (Güneş ve Ay Tutulması Esnasında Namaz)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri