Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sesin Şiddeti İle Uzaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Sesin şiddeti ile uzaklık ilişkisi Ses dalgaları enerjilerini 3 boyutlu ortamda taşırken , kaynaktan uzaklaştıkça ses
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sesin Şiddeti İle Uzaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sesin Şiddeti İle Uzaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

  Sesin şiddeti ile uzaklık ilişkisi

  Ses dalgaları enerjilerini 3 boyutlu ortamda taşırken, kaynaktan uzaklaştıkça ses dalgalarının şiddeti azalır. Artan uzaklıkla birlikte ses dalgalarının şiddetinin azalması ses dalgalarındaki enerjinin daha geniş alanlara yayılmasından kaynaklanır. Ses dalgaları 2 boyutlu bir ortamda dairesel olarak yayılır. Enerji korunduğu için enerjinin yayıldığı alan arttıkça güç azalmalıdır. Şiddet ve uzaklık arasındaki ilişki ters-kare ilişkisidir. Bu yüzden kaynağa olan uzaklık 2 katına çıktığında şiddet ¼ 'üne düşer. Benzer şekilde kaynağa olan uzaklık ¼ 'üne düştüğünde şiddet 16 katına çıkar. Uzaklık arttıkça sesin şiddeti, uzaklığın karesi oranında azaltır. Aşağıdaki tabloda şiddet ve uzaklık arasındaki ilişki gösterilmiştir:

  Uzaklık Şiddet
  1m
  2m
  3m
  4m
  160 birim
  40 birim
  17.8 birim
  10 birim

  Ses Şiddeti ile Uzaklık Arasındaki İlişki

  Sesi ses kaynağına yakınken daha iyi duyarız. Sınıfta bir arkadaşımızla yan yana duralım ve arkadaşımız sıraya vursun. Sonra sınıftan dışarıya çıkalım, arkadaşımız tekrar sıraya vursun. Sıraya ikinci kez vurulduğunda çıkan sesi ya çok az duyarız ya da hiç duyamayız. Çünkü sesin şiddeti, ses kaynağının uzaklığına göre değişir.
  Sizden uzakta bulunan bir arkadaşınıza seslendiğinizde sesinizi ona duyuramazsanız ellerinizi ağzınıza megafon şeklinde toparlar tekrar seslenirsiniz.
  Böyle yaptığınızda ses dalgaları sağa sola yayılmadan hareket ettiğinden sesinizi arkadaşınıza duyurabilirsiniz. Sesin şiddetini yükseltmek için megafon, hoparlör gibi araçlar kullanılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sağlık Ve Çevre Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
 3. Su Kaynakları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
 4. Ses Ve Şiddeti İle Uzaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
 5. Düşünce İle Dil Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
 6. Atmosfer Hidrosfer Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri