Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

oruç luyken dil uyuşması , oruç lu iken dil uyuşması hakkında bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın kol uyuşması hakkında Sol kol uyuşması omuz

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Oruçluyken dil uyuşması

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dil ucunda uyuşma ve alt tarafında beyazlık var uca doğru. Neden olabilir?

  Ağız Yanması Sendromu
  Dilinizde veya dudaklarınızda ya da ağzınızın tamamını içeren geniş bölgelerdebariz bir nedeni olmaksızın yanma acısının meydana geldiğikarmaşık can sıkıcı bir rahatsızlıktır.

  Sebepleri;
  Ağız yanması sendromunun olası nedenleri çok sayıda ve karmaşıktır. Aşağıdaki olası nedenlerden her biri ağız yanmasından şikayet eden tüm insanların sadece küçük bir kısmı için geçerlidir. Bu kişilerin üçte birinden daha fazlasında birden çok neden söz konusudur. Nedenlerin tümünün saptanması doktorunuzun size özel bir tedavi planı geliştirebilmesi için önem taşır. Olası nedenleri arasında şunlar vardır:

  Ağız Kuruluğu (Zerostomiya)
  Bu rahatsızlık trisiklik antidepresanlar merkezi sinir sistemi depresanları lityumdiüretikler ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı ile bağlantılı olabilir. Ayrıca yaşlanma ile veya ağız ve göz kuruluğuna yol açan bir öz bağışıklık hastalığı olan Sjogren sendromu ile de meydana gelebilir.

  Diğer Oral Rahatsızlıklar
  Ağız mantarı enfeksiyonu (aft) diyabet takma diş ve bazı ilaçların kullanımıyla da meydana gelebilen ağız yanmasının yaygın nedenidir. Ağız kuruluğuna ve dilde acımayayara oluşumuna neden olan bir rahatsızlık olan coğrafi dil hastalığın da ağız yanması sendromu ile bağlantılı olabilir.

  Psikolojik Etkenler
  Duygusal bozukluklar özellikle de depresyon aynı zamanda kaygı ve korku da çoğu zaman ağız yanması sendromu ile bağlantılıdır. Bu gibi sorunlar ağız yanmasına neden olabildiği kadar ondan kaynaklanıyor da olabilir.

  Beslenme Eksiklikleri
  Demir çinko folat (B-9 vitamini) tiyamin (B-1 vitamini) riboflavin (B-2 vitamini)piridoksin (B-6 vitamini) ve kobalamin (B-12 vitamini) gibi besinlerin eksikliği ağız dokularınızı etkileyebilir ve ağız yanmasına neden olabilir. Bu eksiklikler vitamin eksikliği anemisine de yol açabilir.

  Tahriş Edici Takma Dişler
  Takma dişler ağzınızdaki bazı dokular ve kaslar üzerine stres binmesine yol açabilir. Takma dişlerde kullanılan malzemeler de ağzınızın içindeki dokuları tahriş edebilir.

  Sinir Bozukluğu veya Hasarı (Nöropati)
  Dildeki tadı ve ağrıyı kontrol eden sinirlerde meydana gelen hasarlar da ağızda yanmaya yol açabilir.

  Alerjiler
  Ağız yanmasının nedeni gıdalara gıda tatlandırıcılarına diğer gıda katkı maddelerinearomalarına ve başka maddelere de bağlı olabilir.

  Mide Asidi Reflüsü (Gastroözofajiyal Reflü Hastalığı)
  Üst karın bağırsak yolunuzdan ağzınıza giren tadı ekşi veya acı olan sıvı tahrişe veya acıya neden olabilir.

  Belirli İlaçlar
  Yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılan anjiyotensin-dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ağız yanmasını da içeren yan etkilere neden olabilir.

  Ağız Alışkanlıkları
  Bunlara ağzınızda tahrişe yol açabilecek dil çekme oynatma ve diş sıkma (brüksizm) gibiçoğu zaman bilinçsizce yapılan hareketler dahildir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri