Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAM I’NIN İLK KEZ KUTLANMASI Genç lik ve spor bayram ının başlangıcı şöyle anlatılabilir: Mustafa Kemal Atatürk’ün millî mücadeleye başlamak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı’nın Ilk Kez Kutlanması

  Sponsorlu Bağlantılar
  19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NIN İLK KEZ KUTLANMASI  Gençlik ve spor bayramının başlangıcı şöyle anlatılabilir:

  Mustafa Kemal Atatürk’ün millî mücadeleye başlamak üzere 19Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı günün yıldönümü; 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla millî bayram olarak kabul edilmiştir. Her yıl 19 mayıs günü Türkiye’nin her yerinde beden eğitimi ve spor gösterileri yapılmaktadır.

  Türkiye’de ilk beden eğitimi gösterisini 12 Mayıs 1916’da erkek öğretmen okulu öğrencileri yapmışlar, sonra erkek öğretmen okulu öğrencileri her yıl ve genellikle mayıs ayı içerisinde bu gösterileri tekrarlamayı bir gelenek hâline getirmişlerdir.“Jimnastik şenlikleri”, “mektepliler bayramı”, “idman bayramı”,“Jimnastik bayramı” adı altında devam eden bu gösteriler zamanla bütün okullara yayılmıştır.

  Millî Eğitim Bakanlığı 1927’den sonra bu gösterilerin düzenlenmesini üzerine alarak her yıl mayıs ayının üçüncü haftasında Türkiye’nin çeşitli yörelerinde bu gösteriler yapılmaya başlanmıştır.

  1938’de 19 Mayıs gününün “gençlik ve spor bayramı” olarak kanunlaşmasından sonra bu gösteriler de resmî bayram gününe alınmış, bu bayram için“dağ başını duman almış” marşı, gençlik marşı olarak kabul edilmiştir.

  Atletlerin, Atatürk’ün millî mücadeleye başladığı Samsun’dan aldıkları toprağı, koşarak Ankara’ya ulaştırmasıyla sonuçlanan 19 Mayıs koşusu da o tarihten beri yapılmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 19 Mayıs Piyesleri Skeçleri - 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Piyesi
 3. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Ile Ilgili Program Akışı
 4. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Program Akışı
 5. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 6. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’nın Anlamı, önemi, özellikler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri