Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü 14 Haziran’ın gönüllü, karşılıksız kan bağışçılarını kutlamak ve onlara teşekkür etmek adına özel bir gün olacağını size bildirmekten onur duyarız.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü
  14 Haziran’ın gönüllü, karşılıksız kan bağışçılarını kutlamak ve onlara teşekkür etmek adına özel bir gün olacağını size bildirmekten onur duyarız.
  Milyonlarca insan hayatını, kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan tanımadığı insanlara borçludur. Ancak, dünya nüfusunun çok büyük bir kısmı güvenli kana ulaşamamaktadır. Her yıl 80 milyon üniteden fazla kan bağışlanmasına rağmen, bunların sadece %38’i küresel nüfusun %82’sinin yaşadığı gelişmiş ülkelerden toplanmaktadır. Çoğu ülkede gönüllü kan bağışı kana ihtiyacı olan hastaların ailelerinden ve arkadaşlarından sağlanmaktadır. Ne yazık ki bazı ülkelerde halen kan bağışı için ödeme yapılmaktadır. Tüm bilimsel veriler dikkate alındığında, gönüllü karşılıksız kan veren bağışçılar güvenli kan kaynağının esas kısmını oluşturmaktadır. Çünkü onların potansiyel olarak HIV, hepatit virüsleri gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonları alıcılarına bulaştırma riski çok düşüktür. Sonuç olarak Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü bu isimsiz kahramanlara ithaf edilmektedir.

  14 Haziran ABO kan grubu sistemini bulan, Nobel ödüllü Karl Landsteiner’in doğum günüdür. Gönüllü ve karşılıksız kan verme alanında etkinlik gösteren Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kan Donör Organizasyonları Federasyonu (FIODS), Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği (ISBT) tarafından “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak seçilmiştir. Bu üç büyük kuruluş Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından birleştirilmiş olup 192 Üye Devlet, 181 Ulusal Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri, 50 Ulusal Kan Donör Organizasyonları ve dünyanın her yerinden gelen transfüzyon uzmanları tarafından temsil edilmektedir. Ülkemiz de ilk kez 2004 yılında düzenlenen bu organizasyona eş zamanlı olarak katılmış ve çeşitli etkinlikler ile kutlanmıştır.

  Türkiye genelinde 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü Kan Merkezlerinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktatır.Bu yıl Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü İstanbul'da Türk Kan Vakfı, Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay Derneği'nin katılımlarıyla Yeditepe Üniversitesi kampüsünde düzenlenen bir törenle kutlanacaktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. dünya felsefe günü ne zaman, dünya felsefe günü tarihi,dünya felsefe günü nedir
 3. Dünya Kitap Günü ile ilgili Şiirler - Dünya Kitap Günü Şiirleri - Dünya Kitap Günüyle ilgl
 4. Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü İle İlgili Resimler
 5. 14 Haziran Gönüllü Kan Bağışçıları Günü
 6. Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü Ne Zaman
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri