Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tıp Bayram ı İle İlgili Açıklama , Genel Bilgi İlk Tıp Bayram ı 1919 yılının 14 Mart günü yapılmıştır. Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tıp Bayramı İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tıp Bayramı İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi

  İlk Tıp Bayramı 1919 yılının 14 Mart günü yapılmıştır.

  Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda açılmıştır. Bu tarih; I. Dünya Savaşı yıllarında özel bir anlam kazan. 1919 yılının 14 Mart günü ilk kez Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbul’da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getirmeye karar vermişlerdir. Öğrencilerin (ozelbilgiler.com) düzenlediği törene Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldır.

  1929 ile 1937 yılları arasında Bursa’da Yıldırım Bayezit Darülşifası’nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937’den sonra tekrar 14 Mart günlerinde gerçekleştirilmiştir. 1976’dan bu yana tabip odaları 14 Mart’ı içine alan haftayı “Sağlık Haftası” olarak değerlendir. Sağlık alanındaki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri “Sağlık Haftası” içinde toplumun gündemine getirilir.

  82 yıl önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek sürdürüyor. Hekimler; 14 Mart Sağlık Haftası’nda ülkenin sağlık sorunlarını toplumun gündemine taşıyorlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Vergi Haftası İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 3. Gazeteciler Günü İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 4. Çarpık Kentleşme İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 5. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 6. Türk Dil Bayramı İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri