Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Rüzgar Tüneli Nedir - Rüzgar Tüneli Aero din amik direnç katsayısı bulunurken hava tünelinin büyüklüğüne göre orijinal ya da model taşıt kullanılabilmektedir. Direnç kuvvetini ölçmek
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rüzgar Tüneli Nedir - Rüzgar Tüneli

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüzgar Tüneli Nedir - Rüzgar Tüneli  Aerodinamik direnç katsayısı bulunurken hava tünelinin büyüklüğüne göre orijinal ya da model taşıt kullanılabilmektedir. Direnç kuvvetini ölçmek için uzama telli kuvvetölçerler kullanılmaktadır.Uçak mühendisleri bir uçağın havada nasıl davranacağını uçak daha ilk yolculuğunu yapmadan çok önce bilirler. Bu bilgiyi ise uçağın maketlerini “rüzgâr tüneli”nde deneyerek edinirler.
  Rüzgâr tüneli özel olarak yapılmış bir tüneldir. Uçak maketlerinin asılı olduğu kesiminde yumuşak, düzenli bir hava akımı vardır. Tünelin bu bölümüne “çalışma bölümü” denir. Çalışma bölümünün bir yanı, gözlem için saydam yapılmıştır. Hareket eden havanın model uçaklar üzerindeki etkisi ayrıntılarıyla ölçülür.
  Elektrikli vantilatörler ya da türbinler aracılığıyla çalışma bölümünün içindeki hava emilir. Böylece durgun havada yol alan uçağın üzerindeki hava etkisi saptanır. Havanın çeşitli hızlarında maket üzerine etki yapan kuvvetler bulunur. Rüzgâr tüneline duman verilerek, ya da “Schlieren” fotoğrafı denen özel bir fotoğraf sayesinde maketin çevresindeki hava akımı görülebilir.
  Rüzgâr tünelleri yalnız uçak maketlerinin denenmesinde değil, aynı zamanda yüksek binaların üzerindeki rüzgâr etkisini ölçmekte de kullanılır. Günümüzde o denli yüksek gökdelenler, köprüler yapılıyor ki, buların üzerinde rüzgârın yol açtığı fazladan yükü küçüm-semeraek gerekir.
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rüzgar Nasıl Oluşur, Rüzgar Oluşumu
 3. Rüzgar Dem şarkısı sözü, Rüzgar Dem şarkı sözleri, Dem şarkısı Rüzgar 2018, Rüzgar Dem 201
 4. Rüzgar ve Rüzgar Çeşitleri hakkinda bilgiler - Rüzgar Çeşitleri nelerdir
 5. Esme Yönlerine Göre Rüzgar Adları - Rüzgar Adları Nelerdir - Rüzgar İsimleri Hakkında
 6. Rüzgar Çeşitleri nelerdir, Rüzgar Nedir, Rüzgarın hızını ölçen alet, Rüzgarın Hızı Nasıl Ö
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri