Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Taze balığın sırları , Balık satın alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar , Balığın Taze Olup Olmadığını Anlama Yolları Taze balığın sırları Balık satın alırken dikkat

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Taze balığın sırları, Balık satın alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar, Balığın Taze Olup Olmadığını Anlama Yolları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Taze balığın sırları, Balık satın alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar, Balığın Taze Olup Olmadığını Anlama Yolları


  Taze balığın sırları


  Balık satın alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntıları biliyor musunuz; taze olup olmadığını nasıl anlayacağınızı?  Hemen her yaşta sağlık açısından büyük önem taşıyan, özellikle içerdiği yağ asitleriyle beslenmede önemli yer tutan balığı soframıza mümkün olduğunca çok misafir etmemiz gerektiğini defalarca vurguladık. Peki satın alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntıları biliyor musunuz; taze olup olmadığını nasıl anlayacağınızı?

  * Taze balık hafif deniz kokusu dışında kokusuzdur. Balık bekledikçe asidik ve ağır bir koku yaymaya başlar.

  * Taze balığın gözleri parlak, canlı ve dışa bombeli olur. Bazlık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

  * Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadıklarını da unutmamak gerekir. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannederse de aslında bu mürekkeptir.

  * Pullu balıkların pulları tazeyken vücutlarına sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların ele gelmesi gerekir.

  * Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Fakat tek başına balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görülebilirler.

  * Taze balığa parmakla bastırılınca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balık alırken bu yöntemi uygulayacak olanlara önerimiz bu işlemi balığın kuyruk kısmında yapmalıdırlar. Aksi takdirde balıkçıyla sorun yaşanabilir.

  * Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar yay gibidir. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar ve gevşekçe sallanır.

  * Taze balık suya bırakıldığında dibe çöker.

  * Taze balığın karın kısmı ne yapışlık ne de şişkindir.

  * Dondurulmuş balık satın alıyorsanız, bu haldeyken balığın kokusuz olmasına dikkat edin. Balığın üzerinde hiçbir leke bulunmamalıdır. Eğer varsa bu balığın dondurma işleminin sağlıklı yapılmadığını gösterir.

  * Taze balığın yüzgeçlerini kesmek zordur.

  * Bütün bu şıklarla birlikte güvendiğiniz ve sürekli alışveriş yaptığınız bir balıkçınızın olması da taze balık konusunda size kolaylık sağlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Balığın yaşam döngüsü
 3. Kredi alırken en sık yapılan hatalar, Kredi Alırken Dikkat, Kredi Alırken Dikkat Etmeniz G
 4. Balık Sosları, Balığın Yanına Yakşan Soslar, Balık Sos Tarifleri, Deniz Mahsülü Sosları
 5. Bayram şekeri ve tatlı alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?
 6. Balık alırken nelere dikkat edilmeli? Taze balık nasıl anlaşılır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri