Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ramazan da mukabele niçin okunur ramazan ayında mukabele niçin okunur ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ramazan ayında neden mukabele okunur Mukabele neden ramazan ayında

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ramazan ayında mukabele niçin okunur

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mukabele Niçin Okunur
  Mukabele neden okunur
  Ramazanda mukabele neden okunur
  Mukabele okumanın önemi


  Allah’ın iki elçisi her Ramazan’da Kur’anı karşılıklı okumak için bir araya gelirdi. Bu sünnet günümüze mukabele olarak gelmiştir. Mukabele karşılıklı yapılan iş karşılıklı yapılan okuma karşılaştırma manalarına gelir. Her yıl Ramazan ayında o zamana kadar nazil olan ayet ve sureleri Cebrail (as)’in Hz. Peygamber’e O’nun da Cebrail’e okuması manasında bir terimdir.

  Ramazanda hafızların cemaat huzurunda Kur'an okumaları anlamına gelir.

  "Mukabele" Kur'an tarihi ile ilgili bir terimdir. Cibril (a.s)'ın her sene Ramazan ayında gelip Kur'an'ı Hz. Peygamber (s.a.s) ile karşılıklı müzakere etmelerini birbirlerine okumalarını ifade eder.
  Kur'an'ın Allah tarafından indirildiği şekilde muhafazası âyet ve sûrelerin tertibinin doğru olarak tesbiti ve bunun kontrolü için Cibril (a.s) her sene Ramazan ayında bir rivayete göre Ramazan ayının her gecesinde Hz. Peygamber (s.a.s)'a gelirdi. Hz. Peygamber (s.a.s.) Kur'an âyetlerini Cibril'e okurdu. Buna "arz" denir. Aynı âyetleri mukayese için bir de Cibrîl (a.s) okurdu ki buna da "mukabele" denir.

  Kur'an Hz. Peygamber'e âyet âyet nazil olduğundan her âyetin yeri hangi sûrenin neresine yazılacağı Cibril (a.s) tarafından bildirilirdi. Rasul-i Ekrem de vahiy kâtiplerine bu şekilde yazdırır hafızlar da buna göre ezberlerdi. Kur'an böyle özel bir itina ile ezberlenir ve yazılırken; Cibril (a.s) her senenin Ramazanında Rasul-i Ekrem'e gelir nâzil olan âyetler müdârese ve tekrar arzedilmek suretiyle takrir edilirdi (Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid Terc VII 316).

  Cibril’in Peygamber'e Kur'an'ı her sene muâraza etmesinin gayesi Allah'dan Peygambere vahy ettiği Kur'an'ı kendisindekiyle karşılaştırmasıdır. Bunu da bakî kalanın kalması nesholunanın gitmesi için bir pekleştirme sabitliğini ebedî kılma ve bir koruma olarak yapıyordu. Bu maksat için Hz. Peygamber ömrünün son yılı içinde Kur'an-ı Cibril'e iki defa arz etti. Cibril de Kur'an'ı onunla böylece iki kere mukabele etti.

  "Mukabele" Kur'an'ın yazılması ve hafızlar tarafından ezberlenmesi dışında her sene tekrarlanan üçüncü ve önemli bir "koruma garantisi" niteliği taşımaktadır. Bu "Zikri (Kur'ân'ı) biz indirdik O'nun koruyucusu da elbette biziz" (el-Hicr 15/9) âyetinin Asr-ı Saâdet'te gerçekleşmiş bugün de devam etmekte olan bir mucizesinden başka bir şey değildir.
  Kur'an'ın Ramazan'da nazil olması (el-Bakara 2/185) Kur'an okumanın özellikle Ramazan'da kat kat mükâfatlandırılacağı müjdesi müslümanların bu ayda en çok Kur'an'la meşgul olmalarına sebep olmuştur. Bu sebeple "Kur'an ayı" olan Ramazan'da cami ve evlerde "mukabele"ler okunur hatimler yapılır.

  Aslı Cibril (a.s)'ın Kur'an'ı Hz. Peygamber'e doğru tesbiti ve korunması için okuması olan "mukabele" müslümanlar arasında köklü bir gelenek halinde günümüze kadar gelmiştir. Bu gelenek bugün de bütün canlılığıyla sürdürülmektedir. Kur'an okuma bilsin bilmesin müslümanlar dinlemek suretiyle huzur bulmakta ve sevap ummakta; okuyan hafızlar özellikle Kur'an ezberlemeye (hıfz) çalışan genç Kur'an kursu öğrencileri de cemaat huzurunda okuyarak egzersiz yapmış olmaktadırlar. Mukabele suretiyle Kur'an okuyup dinlemenin başkalarını Kur'ân okumaya teşvik etmesi okuyan ve dinleyenler üzerinde ruhî bir sükûnet meydana getirmesi sevap kazandırması gibi bir çok faydası vardır. Ancak para karşılığında okumak ve okutmak caiz değildir.

  Osmanlılar zamanında da özellikle ikindi namazından sonra mukabele okunurdu.

  Kur'an hükümleri öğrenilip anlaşılmak ve tatbik edilmek için gönderilmiştir. Bu bakımdan "mukabele" okunan âyetlerin kısa açıklaması yapılarak dinleyenleri bilgilendirmek açısından iyi bir fırsattır. Ehil kişiler tarafından belli bir program dahilinde bu uygulanırsa İslâmî bilgi ve kültür düzeyinin yükselmesine önemli katkıda bulunabilir.1

  “Ramazan Kur'an'ın indiği aydır. Kur'an'ın mukàbele edildiği çok okunduğu bir aydır. Bu bakımdan Ramazan Kur'an ayıdır diyebiliriz. Kur'an-ı Kerim alışkanlığımızı Kur'an-ı Kerim'i okuma takib etme hatim sürme alışkanlığımızı -hem hocalar olarak hem cemaat olarak- Ramazandan sonra devam ettirelim. Kur'an-ı Kerim'e çok çalışalım ezberimizi çoğaltmağa çalışalım. Çünkü Allah-u Teàlâ Hazretleri yarın mahşer yerinde Kur'an-ı Kerim'i oku diyecek müslümana; kaç ayet okursa okuduğu ayet sayısınca cennetteki derecesi yükseltilecek. Okudukça yükselecek.

  Onun için ne kadar çok ayet ezberinde olursa derecesi makamı ikramı o kadar çok olur. Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeyehatim sürmeye devam edelim.

  Tabii ahkâmını öğrenip de Kur'an müslümanı olmaya asr-ı saadet müslümanı olmaya takvâ müslümanı olmaya dinimizin ahkâmını tam uygulayan has müslüman olmaya da çalışmak lâzım!” 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri