Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ayet ve Hadis lerle Sırat Köprüsü Kur'an-ı Kerim'de sırat , daha çok " müstakim " ( doğru ) ile sıfatlanarak , Allah 'ın rızasına uygun
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ayet ve Hadislerle Sırat Köprüsü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayet ve Hadislerle Sırat Köprüsü

  Kur'an-ı Kerim'de sırat, daha çok "müstakim" (doğru) ile sıfatlanarak, Allah'ın rızasına uygun olan ve O'na ileten Tevhid dini ve İslâm dini anlamında kullanılır:

  "Kim, Allah'a güvenip dayanırsa muhakkak doğru yola (sırat-ı müstakime) iletilmiştir." (Al-i İmrân, 3/101);
  "Muhakkak Allah benim de Rabbimdir, sizin de Rabbinizdir. O halde yalnız O'na ibadet ediniz. Bu doğru yol (sırat-ı müstakim)dur." (Al-i İmran, 3/51).
  "O gün (sıratta) münafık erkeklerle münafık kadınlar, mü'minlere, bizi bekleyin, nurunuzdan bir parça ışık alalım, derler. Onlara, dönün arkanıza da bir nur arayın, denilir. Nihayet, onların arasına, bir kapısı olan ve içinde rahmet ve dışında azab bulunan bir sür çekilir." (Hadid, 57/13).
  Ebu Said el Hudrî'nin rivayetinde Peygamberimiz (asm) şöyle buyuruyor:

  "Mahşerde muhakeme ve muhasebe işlerinden sonra Cehennemin üzerinde bir köprü (Sırat) kurulur. Allah şefaate izin verir. (Mü'minler) 'Ya Allah selamet ver, selamet ver, diye dua eder durur.' 'Ya Rasulallah, köprü nedir?' diye sorulduğunda; "Kaypak ve kaygan bir yoldur. Orada; kancalar, çengeller ve Necidde bilen sa'dan denilen sert dikencikler gibi dikenler vardır. Mü'minler amellerine göre kimi göz açıp kapayıncaya kadar, kimi şimşek gibi, kimi rüzgar gibi, kimi kuş gibi, kimi iyi cins yarış atları gibi, kimi deve gibi süratle geçerler. Mü'minlerden kimi sapasağlam kurtulur. Kimi de tırmalanmış (hafif yaralı) olarak salıverilir. Kimileri de Cehennem ateşi içerisine dökülür." (Buhari, Müslim, Tirmizi'den naklen Mansur Ali Nasıf, Tâc, V, 394-395).
  Ebu Hureyre, Peygamberimizden şöyle rivayet ediyor:

  "Cehennemin ortasına sırat (köprüsü) kurulur. Oradan peygamberlerden ümmetleri ile beraber geçenlerin ilki ben olacağım. Peygamberlerden başka o gün kimse konuşamaz, peygamberlerin sözleri de "Ey Allah'ım, kurtar kurtar." olur." (Buhari ve Müslim'den naklen, Tâc, V, 377-378).
  Temsili Sırat Köprüsü Resimleri

  Ayet ve Hadislerle Sýrat Köprüsü-sirat-koprusu2.jpg

  Ayet ve Hadislerle Sýrat Köprüsü-sirat-koprusu1.jpg

  Ayet ve Hadislerle Sýrat Köprüsü-sirat-koprusu.jpg

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sırat Köprüsü Nasıldır Kısaca
 3. Sırat Köprüsü Nedir Kısaca
 4. Yalan ve hile hakkında dinimizin görüşleri ayet ve hadislerle
 5. Adana Misis Köprüsü (Yüreğir), Misis Köprüsü tarihi, adana mimis köprüsü hakkında bilgi, M
 6. temsili sırat köprüsü desr alalım
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri