Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Okul Öncesi Sağlık Kontrolleri Okula başlayacak çocuğun sağlık kontrolü - Çocuğun gelişiminin kontrolü - Çocuğun fiziksel gelişimi - Çocukta ruhsal gelişim Çocuk doktorunuz öncelikle çocuğunuzun

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Okul Öncesi Sağlık Kontrolleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Okul Öncesi Sağlık Kontrolleri

  Okula başlayacak çocuğun sağlık kontrolü - Çocuğun gelişiminin kontrolü - Çocuğun fiziksel gelişimi - Çocukta ruhsal gelişim

  Çocuk doktorunuz öncelikle çocuğunuzun doğum ve gelişim öyküsü, beslenme alışkanlığı, kullandığı vitaminler,yapılan veya eksik olan aşılar, geçirdiği hastalıklar,motor becerileri,uyku ve davranış sorunları olup olmadığı,ailede genetik ve bulaşıcı hastalıklar açısından kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır.

  Gelişimin değerlendirilmesi:

  * Çocuğun gelişimi kişisel, sosyal,dil,ince ve kaba motor becerileri ile değerlendirilebilir.

  * Okul öncesi çocukların kendi başına yemek yeme ve giyinme becerilerini kazanmış olması,tuvalet ve hijyen kurallarını bilmesi gerekir.

  * Konuşması anlaşılır olmalıdır.

  * Konsantrasyon ve diğer çocuklarla oynayabilme yeteneği araştırılmalıdır.

  Büyümenin değerlendirilmesi:

  * Çocuğun boy ve kilosu ölçülüp büyüme eğrilerine işaretlenerek,o yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklarla kıyaslanır.Çocuğun standart büyüme eğrilerinin altında veya üstünde olması veya kendi gelişim eğrisinde duraklama olması uyarıcı olmalıdır.Bu durumlarda beslenme bozukluğu,genetik problemler,hormonal bozukluklar,çölyak hastalığı veya kronik enfeksiyon açısından inceleme yapılması gereklidir.

  Fizik muayene:

  * Fizik muayenede kilo, boy ve tansiyon ölçümü dahil vücudun bütün sistemleri değerlendirilir.

  * Çocuğun yüz görünümü, rengi ve cilt döküntüleri ilk olarak bakılır.

  * Herhangi bir yakınması olmayan bir çocukta kalpte üfürüm olması veya bazı nabızların alınmaması bir kalp hastalığını gösterebilir.3 yaşından sonra her çocuğun tansiyonu kontrol edilmelidir.

  * Sık üst solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit veya kulak enfeksiyonu geçiren çocuklarda alerji veya geniz eti problemi olabilir. Geniz eti ve sürekli burun tıkanıklığı horlamaya ve uyku problemlerine yol açacağı gibi, çocuğun okul başarısını ve büyümesini de etkileyebilir.

  * Eklemlerde hareket kusuru, ağrı olup olmadığı araştırılır. Özellikle idrar kaçırma sorunu olan çocuklarda omurganın alt ucunda görülebilecek cilt farklılıkları bir omurilik problemine işaret edebilir.Çocuğun oturması ve öne eğilmesi sırasında sırtta asimetri varlığı, skolyoz denen omurga eğriliklerinin erken tanınmasını sağlar.Çocuğun yürüyüşü,kas tonusu ve refleksleri sinir sistemine ait değerlendirmelere yardımcı olur.

  Daha önce saptanamamış inmemiş testis ve kası fıtığı gibi problemler için genital muayene de yapılmalıdır.

  Göz muayenesi:

  * Okul öncesi çocukların %5-10 da şaşılık,görme kusuru,göz tembelliği saptanmıştır.Bu nedenle her çocuğun 3 yaş civarında göz muayenesi yaptırması gerekir.Daha önce muayene olmamışsa,okul öncesi göz doktoruna muayene ettirilmesi,okuldaki başarısı ve kalıcı göz sorunlarının önlenmesi açısından önemlidir.

  İşitme muayenesi:

  * Doğumsal işitme kaybı sıklığı %0.2-0.5 olarak bilinmekle birlikte,sık geçirilen ve yeterli tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları nedeniyle okul çağı çocuklarında işitme kaybı olasılığı artar.İşitme azlığı,çocuğun dil ve konuşma gelişimini,zihinsel ve sosyal gelişimini etkiler.Okulda davranış ve dikkat problemlerine yol açabilir.Hafif veya tek taraflı işitme kayıpları testsiz saptanamadığı için okul öncesi çocuklarına işitme taraması yapılmalıdır.

  Laboratuvar testleri:

  * Kan sayımı,idrar tetkiki,dışkıda parazit araştırılması,verem enfeksiyonu ve BCG aşısının kontrolü amacıyla deri testleri,boğaz kültürü,hepatit B tetkiki yapılmalıdır.

  Aşılar:

  * Rutin çocukluk aşıları yapılmış olan çocuklara 4-6 yaşları arasında karma,kızamık-kızamıkçık-kabakulak,suçiçeği aşılarının tekrarı yapılmalıdır.Eksik aşıları varsa tamamlanmalıdır.


  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Okul Öncesi Sağlık ile ilgili Bilmeceler
 3. Okul Öncesi Boyamalar, Okul Öncesi Boyama Resimleri, Okul Öncesi Boyama Sayfaları
 4. Okul öncesi eğitimde okul öğretmen ve aile işbirliği nasıl olmalıdır
 5. okul öncesi orman haftası etkinlikleri,orman haftası etkinlikleri,okul öncesi orman haftas
 6. Çocuğunuzun Sağlık Kontrolleri Tam mı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri