Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Migreni Olanlar Nasıl Beslenmeli migren hastalarının beslenmesi - migren ve beslenme önerileri Migren hastalarına hangi yiyecekler dokunur; hangileri tüketilebilir? Migren mevsiminde doğru beslenmenin yollarını Taylan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Migreni Olanlar Nasıl Beslenmeli

  Sponsorlu Bağlantılar
  Migreni Olanlar Nasıl Beslenmeli

  migren hastalarının beslenmesi - migren ve beslenme önerileri

  Migren hastalarına hangi yiyecekler dokunur; hangileri tüketilebilir? Migren mevsiminde doğru beslenmenin yollarını Taylan Kümeli anlatıyor.
  Çağın hastalığımigren, kadın-erkek herkesi etkisi altına aldı. Özellikle mevsimgeçişlerinde çekilmez olan migren nöbetleri gelmeden önce bazı önlemler almak, bu sancılı dönemi hafif atlatmanızı sağlayabilir. Migren krizi baş göstermeden önce bedenin sıvı toplaması, ruh halinde değişiklikler, yiyeceğe özlemçekme ve yorgunluk gibi bazı uyarıcı belirtiler görülür. Bunları görsel rahatsızlıklar izler. Baş ağrısı başlamadan hemen önce, hasta, parlayıp sönen ışıklar görebilir. Baş ağrısı birkaç saat de, 2-3 gün de sürebilir. Çoğu kez hastayı karanlık bir odada uzanmaya zorlar. Dinlenme ya da uyku genellikle ağrıyı hafifletir. Hatta ağrıyı tamamen geçirebilir. Migrenin tedavisinde doğru beslenme büyük önem taşımaktadır. Bazı besinlerden uzak durulması,migren ağrısının oluşmasını önleyebilir. Dikkat edilmesi gereken besinlerin tüketimi, bir rejimle sınırlandırılabilir.

  TEHLİKELİ GIDALARI BULUN

  Migreni tedavi etmeye yönelik rejime 4 hafta devamedilmesi uygun olur. Eğer bu programı uygularkenmigren krizi geçirmezseniz, 3-7 günlük aralarla, size dokunduğundan kuşkulandığınız yiyecekleri birer birer yiyin ve hangi yiyeceğin krize neden olduğunu saptayın. Eğer bir yiyeceği yedikten sonramigren ağrıları baş gösterirse, 3-4 gün yeni bir yiyeceği denemeyin. Çünkü bu süre içinde trombosit anormallikleri belirgin olmayabilir. Eğer bu programı uyguladığınız halde durumunuzda bir düzelme olmazsa, daha kısıtlı bir rejimuygulamanız gerekir. Bu rejimde kişinin ancak 10-15 tür yiyeceği denemesine izin verilir. Bu rejim ancak bir doktor denetiminde uygulanmalıdır.

  ÖĞÜN ATLAMAMAK GEREKİYOR

  Dönüşümlü ya da ek olarak, trombosit yığılımını önleyen besin bütünleyiciler de alabilirsiniz. Bu yaklaşımın bir başka yararı da, çok sıkı bir rejimuygulamanızı gereksiz kılmasıdır. Trombositlere karşı güçlü etkileri olan besin bütünleyicilerin başında B6, C ve E vitaminleri, temel yağ asitleri (ketentohumu yağı, balık yağı ve eşekotu yağı gibi) ve zencefil gibi bazı besinmaddeleri gelir. Uygulanan rejimve bileşimindemaya bulunmayan karma vitaminler, hastanın durumunda iyileşme sağlayabilir. Doğumkontrol hapı kullanmaktan kaynaklanan ya da hapların kullanımıyla azanmigrenlerde B6 vitaminini denemenin yararı olabilir.Östrojenler, B6 vitamini gereksinimini artırır.Günde 50miligramB6 vitamini almak, trombosit yığılımını da önler. Bir öğünü atlayıp yememek demigren ataklarına yol açabilir. Bu nedenle, migren hastaları öğün atlamadan beslenmeye özen göstermelidir.

  Migreni olanların kaçınmaları gereken yiyecekler

  Migren hastalarının sigara ve alkol tüketimlerini kısıtlamaları, özellikle de kırmızı şaraptan uzak durmaları gerekiyor. Migrenliler şeker, kakao ya da çikolata gibi bileşiminde kafein bulunan yiyecekleri tüketmekten de kaçınmalı. Çay, kahve ve kolalı içecekler demigreni tetikliyor.Migren hastalarının, doğumkontrol hapı kullanımlarını kısıtlamaları ve bazı durumlarda aspartan içeren yiyeceklerden uzak durmaları da gerekiyor.

  Bütün bunlara dikkat ettikleri halde iyileşemeyenmigrenlilerin tüketimini kısıtlamalanı gereken başlıca yiyecekler şöyle sıralanıyor:

  * Çikolata, maya türevleri, maya ürünleri, karaciğer, salam, sosis, bakla, salamura ringa balığı ve peynir gibi bileşiminde tiramin bulunan yiyecekler.
  * Peynir, salam, sosis, tuzlama ve lahana gibi içinde histamin bulunan yiyecekler.
  * Portakal ve muz gibi içinde migreni azdırabilecek doğal kimyasallar bulunan yiyecekler.
  * İçeriğinde tartrazin (E102), benzoat (E210-219) ve monosodyum glütamat (E621) gibi katkı maddeleri bulunan yiyecekler.
  * Buğday.
  * Süt.

  Migren hastalarının güven içinde tüketebilecekleri yiyecekler

  * Sebze çorbası
  * Haşlanmış yumurta
  * Sebze püresi
  * Armut
  * Elma
  * Papatya çayı
  * Melisa çayı
  * Kereviz
  * Kivi

  Migreni yenmek isteyenler bunlardan kaçınmalı:

  * Stres
  * Sigara dumanı ve parfüm gazı gibi maddeler
  * Çok fazla televizyon seyretmek
  * Yorgunluk
  * Omurga bozuklukları

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Emzirirken Nasıl Beslenmeli
 3. Oruçluyken nasıl beslenmeli
 4. Hamile kalmak için nasıl beslenmeli
 5. Akne sorunu olanlar nasıl beslenmeli
 6. sigara içenler nasıl beslenmeli
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri