Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Mesane Hastalıkları boşaltım sistemi hastalıkları - mesane nedir - mesanenin fonksiyonları - mesane hastalıkları nelerdir Mesane iç yüzü düzgün bir mukoza (iç yüzünü döşeyen özel
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mesane Hastalıkları boşaltım sistemi hastalıkları - mesane nedir - mesanenin fonksiyonları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mesane Hastalıkları
  boşaltım sistemi hastalıkları - mesane nedir - mesanenin fonksiyonları - mesane hastalıkları nelerdir

  Mesane iç yüzü düzgün bir mukoza (iç yüzünü döşeyen özel doku) ile kaplı, ince bir adale tabakasından oluşan balon gibi içi boş bir organdır. Karnın alt kısmında pubik kemiğin hemen arkasında yer alır.  Mesanenin fonksiyonu idrar depolamaktır. Böbrekler kandaki atılması gereken maddeleri ve suyu atmak üzere normalde günde 1,5-2 lt ye yakın idrar oluştururlar.

  Oluşan idrar böbreklerden mesaneye üreter denilen iki dar tüp ile taşınırlar. Mesane doldukça gerilir ve normalde yaklaşık 400-500 ml idrar depolar.

  Bu hacmin yarısına yaklaşılınca idrar yaparak mesaneyi boşaltma isteği duyulmaya başlanır. Kapasitesinin çok üstünde idrarı gerilerek depolama yeteneği vardır ancak bu durum ağrı oluşturur.  İdrar yapma olayı, sfinkter denen ve mesane tabanında dairesel yerleşen adale tarafından kontrol edilir ki bu sfinkter normalde idrar akımını durduran, idrar kaçmasını engelleyen bir yapıdır.

  Sfinkter, balonun ucundaki bir bağ gibi genelde kapalıdır, böylece idrar kaçırma engellenir. Sfinkteri gevşettiğimizde mesane çıkımı açılır ve aynı zamanda mesane duvarındaki adale kasılır ve idrarı dışarı iter. İdrarın tümü boşaldığında, sfinkter yeniden kapanır ve mesane duvarındaki kas kasılması biter ve gevşer.  Mesanedeki idrar vücut dışına üretra denilen küçük bir tüple atılır. (üretra erkekte penis içinde seyreder penis ucundan açılır, kadında daha kısadır ve vajenin hemen yukarısına açılır.)  Mesanede Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşabiliriz?  Üriner enfeksiyonlar

  . İnterstisyel sistit (is)

  . Overaktif (hiperaktif) mesane

  . İdrar kaçırmanın sebepleri nelerdir?

  . Urge tipi (aniden sıkışarak) idrar kaçırma

  . Stress inkontinans (stres tipi idrar kaçırma)

  . Dolup taşma inkontinansı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?
 3. Boşaltım Sistemi Hastalıkları
 4. Boşaltım sistemi hastalıkları ve tedavileri nedir?
 5. Aşırı Aktif Mesane Nedir - Aşırı Aktif Mesane Hakkında - İdrar Kaçırma Tedavisi
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri