Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Organ bağışında yeterli bilinç yok Bir vericiden yaklaşık 12-13 hastayı iyileştirebilecek organ ve doku elde etmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar , organ bağışı konusunda daha

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Organ bağışında yeterli bilinç yok

  Sponsorlu Bağlantılar
  Organ bağışında yeterli bilinç yok

  Bir vericiden yaklaşık 12-13 hastayı iyileştirebilecek organ ve doku elde etmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, organ bağışı konusunda daha hassas davranılmasını istiyor.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, organ bağışı konusunda tüm çabalara rağmen toplumda yeterli bilincin oluşturulamadığını söyledi.

  Türkiye'de halen yaklaşık 40 bin kişinin diyalize bağımlı olarak yaşadığını anlatan Sarıkaya, bunun yanı sıra başka organ bekleyen binlerce hasta olduğunu vurgulayarak, bu nedenle organ bağışının artması gerektiğini ifade etti. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de böbrek hastalığı nedeniyle diyalize bağımlı olarak yaşayan insanların sayısının her geçen gün artığını belirten Sarıkaya, buna karşılık yılda ortalama bin dolayında organ nakli yapıldığını anlattı.

  Bu nakillerde organların yüzde 33'ünün kadavradan alındığını bildiren Sarıkaya, mutlaka organ bağışı bilincini arttırmak gerektiğini vurguladı. Türkiye'de genellikle canlı donörlerden doku ve organ alındığını ifade eden Sarıkaya, bunların da genellikle yüzde 80'ini anne, baba, kardeş, amca, dayı, hala, teyze gibi akrabaların oluşturduğunu belirtti. Organ nakli ile insanların daha sağlıklı ve yeni bir hayata kavuştuğunu kaydeden Sarıkaya, bu nedenle organ nakli konusunda toplumun daha da bilinçlenmesini sağlayacak yöntemler bulunarak sayının artırılmasını kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  ORGAN YETMEZLİĞİ HERKESİN BAŞINA GELEBİLİRSarıkaya, bir vericiden yaklaşık 12-13 hastayı iyileştirebilecek organ ve doku elde etmenin mümkün olduğunu belirterek, ''İnsanlarımızın organ bağışı konusunda daha hassas davranmalarını istiyoruz.'' dedi. Bugün organ bağışında bulunmaya sıcak bakmayan insanların yarın kendilerinin ya da bir yakınlarının organa ihtiyacı olabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Sarıkaya, ''Her şey insanlar için, sağlık da mutluluk da. Dolayısıyla herkesin bir gün organ yetmezliğinin kendi başlarına gelebileceğini düşünmesi gerekiyor'' diye konuştu.

  Böbrek nakilleri konusunda bilgi veren Sarıkaya, hem cerrahi tekniklerde, hem de kullanılan ilaçlarda izlenen gelişmeler olmasının bu tedavi yöntemini daha da seçkin ve umut verici hale getirdiğini belirterek, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Böbrek Nakil Merkezince bugüne kadar 109 diyaliz hastasına böbrek nakli yapıldığını ifade etti. Sarıkaya, tüm bilimsel gelişmelere rağmen yeterli bağış olmamasının bu konudaki en önemli olumsuzluk olduğunun altını çizdi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Organ bağışı sloganları, Organ bağışı ile ilgili sloganlar, Organ bağışı ile ilgili sözler
 3. Kimler Kan Ve Organ Bağışında Bulunabilirler
 4. Organ Naklinin Psikolojik Boyutları Organ Nakli Nedir - Organ Nakli
 5. Organ nedir, Organ hakkında kısa bilgi
 6. Bilinç Nedir, Bilinç Ne Demek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Ailenize bağış yaptığınızı söyleyin

  Ülkemizde şu anda 60 bin diyaliz hastası, organ nakli olmak için bekliyor. Her yıl beş bin yeni hasta, bu listeye ekleniyor. Yıllık yapılan organ nakli sayısı ise yalnızca bin 500... Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Bölümü'nden Uzman Dr. Can Varılsüha, organ naklinin büyük önem taşıdığını belirterek, "10 yılın sonunda 100 diyaliz hastasından sadece 10 tanesi hayatta kalıyor. Diyalize girmeden organ nakli yaptığımız hastalardan çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Hayat kurtarmak istiyorsanız, ailenize organlarınızı bağışladığınızı söyleyin" diyor.


  Organlarıyla altı kişiye hayat verdi

  Fethiye'de trafik kazasında ağır yaralanarak Fethiye Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altında tutulan 14 yaşındaki Barış Şimşek'in beyin ölümü gerçekleşti.

  Baba Hüsamettin Şimşek, aile olarak oğullarının tüm organlarını bağışlama kararı aldıklarını, bağışlanan kalp, karaciğer, göz korneaları ve böbreklerinin İzmir, Denizli, Ankara ve İstanbul'daki hastanelere naklediğini belirterek, şöyle konuştu:

  ''Barış, umutla organ bekleyen altı hastaya hayat verdi. Bizlerin tek tesellisi bu. Artık, organların nakledildiği insanlara kucak açacak, oğlumuzu onlarda göreceğiz. Bizim için bu kararı vermek zor oldu, ama organ bekleyenleri düşündükçe bu kararı vermemiz kolaylaştı. Ancak insanların organ bağışı konusunda daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu gerçekten çok önemli. Çünkü bir hayat biterken birkaç kişiye hayat veriyorsunuz.''

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan Barış Şimşek 5 gündür Fethiye Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde yaşam mücadelesi veriyordu.


  Organlarıyla umut oldu

  Beyin ölümü gerçekleşen üniversite öğrencisi Mine Özbaş'ın, böbrekleri iki diyaliz hastasına nakledilirken, karaciğeri ve korneaları Dokuz Eylül, kalp kapakçıları da Ege Üniversitesi hastanelerine gönderildi.

  İzmir'in Buca ilçesinde Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtta 3. kattan düşerek Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan ancak tüm çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleşen Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Turizm İşletmeciliği hazırlık sınıfı öğrencisi Mine Özbaş'ın organları, ailesi tarafından bağışlandı.

  Özbaş'ın, böbrekleri aynı hastanede sıra bekleyen iki diyaliz hastasına nakledilirken, karaciğeri ve korneaları Dokuz Eylül, kalp kapakçıkları da Ege Üniversitesi hastanelerine gönderildi.

  Mine Özbaş'ın cenazesi ise Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde toprağa verildi.

  ''HİÇ DÜŞÜNMEDEN BAĞIŞLADIK”
  Baba Mustafa Özbaş, henüz kendilerinin de bilemedikleri nedenle kızlarını kaybettiklerini ifade ederek, şunları dedi:

  ‘'Büyük acılar içindeyiz. Henüz kendimize bile gelemediğimiz bir anda Organ Nakli Koordinasyon Merkezi, organların bağışlanması için talepte bulundu.
  ‘Bazı kişilere yeniden hayat verebiliriz’ diye düşünerek acımızı içimize gömüp kızımızın organlarını bağışladık. Tek tesellimiz yavrumuzun bağışlanan organları ile birçok kişinin yeniden hayata tutunabileceği. Bu da üzüntümüzü biraz olsun hafifletiyor. Kızımızın organları ile yaşayan kişiler olduğunu bildikçe bizler de ondan bir parçanın yaşadığını düşünerek onu her zaman anacağız.''


  'Beyin ölümü' mü 'bitkisel hayat' mı?

  Organ bağışı yapacak kişiler, ''beyin ölümü'' ile ''bitkisel hayata girme'' arasındaki farkı çoğunlukla bilmiyor. En çok sorulan soru ise organ bağışının dine uygun olup olmadığı.

  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Dr. Pelin Taşdemir, ''Organ Bağışı'' konulu panelde, Türkiye'de 2018'da 100 bin böbrek yetmezliği hastasının olmasını beklediklerini söyledi.

  Böbrek naklinde, Türkiye'de yüzde 30 civarında kadavradan nakil yapıldığını belirten Taşdemir, bu oranın dünyada yüzde 80'lere ulaştığını açıkladı. Organ bağışında bulunacak olan kişilerin akıllarında bir takım soru
  işaretlerinin bulunduğunu dile getiren Taşdemir, şunları kaydetti:

  ''Bağışta bulunacak kişiler en çok 'beyin ölümü'nün ne demek olduğunu bilmiyor. Bitkisel hayata girme ve beyin ölümünün gerçekleşmesi arasındaki farkı bilmiyor. Bunun dışında bağışta bulunacak kişilerin aklını en çok meşgul eden sorular; 'Organ bağışı dinime uygun mu, organlarımı alacakları için hastanede bana iyi bakarlar mı, organım fakire mi zengin birisine mi takılacak?' oluyor. Organ bağışında bulunacak kişilerin aklına takılan bu sorulara yanıt vererek, onları ikna etmeye çalışıyoruz.''

  BİTKİSEL HAYATIN GERİ DÖNÜŞÜ VAR, BEYİN ÖLÜMÜNÜN YOKSÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuba Berra Erdem ise, beyin ölümü gerçekleşen hastanın kalbinin atması dışında hiçbir hayati fonksiyona sahip olmadığını söyledi. Erdem, ''Beyin ölümü gerçekleşen hasta dalından koparılmış çiçek gibidir. Ama bitkisel hayata giren bir hasta, geri dönme ihtimali bulunan hastadır. Beyin ölümünde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Beyin ölümü gerçekleşen hastanın iyileşmesi mümkün değildir. Beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ nakli yapılırken, bitkisel hayata giren hastalardan nakil yapılmaz'' diye konuştu. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri