Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çikolata kisti nedir Çikolata kisti , endometriozis adı verilen hastalığının yumurtalıklarda kist haline verilen isim dir. Endometriozis genel olarak rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çikolata kisti nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çikolata kisti nedir
  Çikolata kisti, endometriozis adı verilen hastalığının yumurtalıklarda kist haline verilen isimdir. Endometriozis genel olarak rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında karın boşluğunda çeşitli yerlere yapışması ve her ay adet ile kanama meydan geliyor ise bu noktalarda kanama meydana gelmesi ile oluşan bir hastalıktır. Endometriozis odakları, eğer yumurtalığa yapışır ise her ay bu kanamalar yumurtalık içerisinde birikeceği için belirli zaman sonra bu birikmeler kist haline dönüşür. Bu kistin içerisinde yer alan sıvı eski adet kanı olduğundan dolayı bunu açtığınız zaman sanki çikolata görünümü vermektedir ve adını da bundan almıştır.
  Çikolata kistinin belirtileri nelerdir
  Çikolata kisti, endomeyriosis olan kadınlarda genelde hiç bir belirti yoktur. Diğer belirtileri ise, çoğu zaman yeni hastalıkların başlangıçları gibi verdiği belirtilerdir. En önemli belirtisi kısırlıktır. Hekimlere çocuğum olmuyor başvurusu ile gelen kadınların % 30′luk bir bölümünde Endometriosis hastalığına rastlanmaktadır. Endometriosis hastalığınında belirli evreleri vardır. Bunlar 1. aşamadan 4. aşamaya kadar gitmektedir.
  1. aşamada karın zarının içinde 1 veya 2 odak varken, bu durum 4. aşamada ise bütün organları yapıştıran, yumurtalıklarda kist ortaya çıkarmış olan aşamaya varmış oluyor. En önemli belirtilerden birisi de adet ağrılarıdır. Diğer bir belirtisi ise ilişki esnasında ağrılardır.
  Çikolata kisti neden olur

  Çikolata kistelerinin oluşumunda dış etkenlerin hiç bir etkisi bulunmamaktadır yani dişi beslenme tarzı, sigara kullanımı, hayat tarzı gibi etkenler çikolata kistinin meydana gelmesinde hiç bir etkisi yoktur. Çikolata kistindeki bilinen en büyük etken genetik etkendir. Bazı ailelerde yatkınlık söz konusudur, bazı kişilerde çikolata kisti ortaya çıkıyor bazılarında ise çıkmayabiliyor. Sebebi rahim içini döşeyen dokunun karının içerisinde çeşitli bölgelerde yapışması ve en sık olarak da rahim arkasında bulunan bölge de yapışıyor. Eğer rahimin arka kısmında yapıştığı bölgede, iyice ilerlerse rahimle vajen arasında hatta daha da ilerleyerek vajen ile makat arasındaki bölgeyide işgal edebiliyor ve bu durum çok fazla ağrılara sebep olabiliyor.  Çikolata kisti kimlerde daha çok görülür
  Çikolata kistinin ortaya çıkması için, belirli bir yaş gurubu yoktur. Adet gören kadınlarda herhangi bir yaşta ortaya çıkabiliyor.Bu durum dpğum yapmış veya yapmamış kadınlar ile de bir alakası bulunmamaktadır. Yani doğum yapmamış kadınlarda veya daha önce doğum yapmış kadınlarda çikolata kisti görülebilir.
  Endometriozis gebe kalmayı engelleyen bir hatalık türüdür ve kısırlığa sebep olabilir. Eğer kadın hamile kalmış ise bu çikolata kistinin gelişimi duracaktır. Bunun nedeni ise kadın hamilelik döneminde adet görmemesidir.
  Çikolata kisti nasıl tedavi edilir
  Çikolata kistinin tedavisi kesinlikle cerrahidir. Bu kistlerin cerrahi bir yöntem ile çıkartılması gerekmektedir. Bugün ki sağlık şartlarında endometriosis kisti çok özel durumlarda karın kısmı açılarak klasik ameliyat yöntemleri ile kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Şöyle bir duyum olur genelde ” kist her yerini sarmıştı bizde yumurtalığı komple almak zorunda kaldık ” gibi şeyler söylenmektedir. Fakat asla ve asla yumurtalıkları almak gibi bir tedavi sistemi yoktur. Sadece kistin alınması yeterli olacaktır ve her şartta sadece kistin alınması mümkündür.
  Endometriosisin, laparaskopik olarak alınması özel bir ameliyattır. Laparaskopinin kendisi özel bir yöntemdir ve özel bir eğitim gerektirir. Eğer doktor bu eğitimi almamış ise, bu ameliyatı yapamayacaktır veya gereği gibi yapamayacaktır. Dolayısı ile bu ameliyatı eğitim almış doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Türkiye’de bu ameliyatın eğitimi geçte olsa yavaş yavaş verilmeye başlandı. Ama bu ameliyatlar hiç bir şekilde açık olarak yapılmamalıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çikolata nasıl yapılır, çikolata tarifi, çikolatanın yapılışı, evde çikolata yapılışı, evd
 3. Kim demiş çikolata sivilce yapar diye, çikolata hakkında bilgi
 4. Yumurtalık Kisti, Over kist, Polikistik Over Sendromu, çikolata kisti, rahim kisti
 5. Gümüş Tepsi Çikolata Söz İçin çikolata Söz Çikolatası
 6. Çikolata Tepeleri, Çikolata Tepelerinin Muhteşem Görüntüsü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri