Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Varis çorapları artık göze de hitap ediyor! Varis , bir toplardamar hastalığı. Toplardamarlar genişleyip şişerek sağlığı tehdit ediyor Daha çok alt bacakta görülen varis estetik

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Varis çorapları artık göze de hitap ediyor!

  Sponsorlu Bağlantılar
  Varis çorapları artık göze de hitap ediyor!

  Varis, bir toplardamar hastalığı. Toplardamarlar genişleyip şişerek sağlığı tehdit ediyor
  Daha çok alt bacakta görülen varis estetik açıdan da istenmeyen görüntülere neden oluyor.Tıbbı basınçlı çoraplar ise varisin önlenmesinde ve tedavisinde önemli yer tutuyor.Varis çorabı denilince akla gelen sık ve sert dokumalı çoraplar,artık günümüzde hem tasarım olarak hem de tıbbı olarak çok aşama kaydetti. V.K.V. Amerikan Hastanesi Damar Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Barlas, varis çorabı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.


  Varis çorabı denilince akla zor giyilen, estetikten uzak çoraplar geliyor.Geçmişten günümüze varis çoraplarında tıbbı ve estetik anlamda ne değişti?


  Aşırı kalınlıkları, sık ve sert dokumaları yüzünden cildin havalanmasına engel olmaları, çok zor giyilebilmeleri, lastik bölgelerinin ciltte yara yapması, farklı bölgelere farklı basınç uygulayamamaları, estetikten çok uzak olmaları gibi nedenler yüzünden insanlar, klasik varis çoraplarından yıllardır uzak durmaya çalışmış, kullanmak durumunda olanların ise yaşamları ciddi derecede kısıtlanmıştır. Eski varis çoraplarının yerini alan günümüz ‘kademeli basınçlı çoraplar’ı ise tüm bu olumsuz ögeleri ortadan kaldırmıştır. Gerek kullanılan malzemeler, gerek kullanılan örgü ve üretim teknikleri, bu yeni çorapları çok daha rahat kullanılabilir hale getirmiştir. Dizaltı, dizüstü, kasık, külotlu, açık ve kapalı parmak gibi modeller üretilmiştir.


  Tıbbı basınçlı çoraplar hangi sorunlarda kullanılıyor?


  Eski varis çoraplarının yerini alan bugünün kademeli basınçlı çorapları ven ve lenf damar hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde; gebelik sırasında; uzun süreli yolculuklarda kullanılmaktadır.


  En çok variste kullanıldığını biliyoruz. Varis nasıl bir hastalıktır? Neden ortaya çıkar? Tedavi edilmediğinde hastaları nasıl bir sonuç bekler? Variste hangi aşamada bu çoraplar kullanılır?


  Bacaklarımızdaki venlerin içindeki kapakçıklar bozulduklarında, aşağıdan yukarıya doğru olması gereken kan akım yönü değişir ve yukardan aşağıya, ayaklara doğru bir geri kaçırma başlar. Buna venöz reflü denir. Venöz reflünün ilk belirtisi diz altında ve bileklerde görülen ve gün içinde artan ödem (şişlik)dir. Hastalık ilerledikçe bacaklarda önce mavi-yeşil-kırmızı kılcal damarlar belirir. Tedavi edilmeden geçen süre, bu kılcal damarların çaplarını ve sayılarını artırırken, renklerini koyulaştırır. Cilt altında büyük, venöz pake denilen ve spagetti makarnaya benzeyen damarlar ortaya çıkar. Hastalığın son aşamalarında ciltte renk değişiklikleri ve bilek düzeyinde gelişip aylarca iyileşmeyen yaralar belirir. Tüm bu görsel belirtilere varis denir. Sabahtan akşama doğru artan karakterde, yanma-yorgunluk-ağrı hissi; ayaklarda veya parmaklarda kramplar; akşamları uykuya dalınmadan önce geçen sürede, ayakları yorgandan dışarı uzatıp serinletme veya altına yastık koyma arzusu, yaşam konforunu bozar. Varis oluşumu sırasında düz yapısını kaybedip kıvrıntılı hale gelen venler içinde kanın akışkanlığı yavaşlar, venin içinde akım durabilir ve pıhtı oluşur, yaşamı tehdit eden bir boyuta ulaşabilir. Basınçlı çoraplar, varis oluşumunu geciktirmek için; varis tedavisinin bir parçası olarak ortalama 2 hafta süreyle; varisleri tedavi edilemeyecek kadar ilerlemiş/tedavi olmayı reddeden hastalarda uzun süreli, ağrı ve şişlik yakınmalarını baskılayabilmek için aralıklı olarak kullanılırlar.


  Uzun seyahatlerde hareketsiz kalmak nasıl bir tehlike doğuruyor? Seyahatlerde bu çorapları en çok kime öneriyorsunuz? Herkes kullanabilir mi?


  Uzun süre oturmak, bacak venlerimizde kanın göllenmesine yol açabilir. Göllenen bu kanın pıhtılaşma olasılığı yüksektir. Buna derin venöz tromboz veya toplumda bilinen adıyla ‘ekonomi sınıfı hastalığı’ denir. Zira koltukların arasındaki boşluk ne kadar dar ise, bacaklarımızı rahatça oynatma, uzatma şansımız da o derece azalır. Aynı mantık otomobil yolculukları için de geçerlidir. Pıhtının, tıkadığı bacak veninden koparak kalbe ve akciğerlere ulaşması ise ölümcül tabloları doğurabilir. Bacaklarında varisleri olan, kendilerinde ve/veya ailelerinde varis veya derin venöz tromboz hikayesi bulunan kişiler başta olmak üzere herkesin, özellikle uzun yolculuklarda, basınçlı çoraplar giymelerini öneriyoruz.


  Nasıl kullanılması gerekiyor?


  Çoraplar, kademeli basınç özellikleri ile, bacaklara adeta bir masaj etkisi yapmakta, kanın dönüşüne yardımcı olmaktadırlar. Basınçlı çorapların yapımında elastik özellik taşıyan malzemeler kullanılmaktadır. Bazı çoraplar mikrop barındırmama özelliği taşıyan gümüş tekstil ipliklerinden üretilmektedir. Çorapların, gün içinde mümkün olabilen her an giyilmesi idealdir. Bacaklarda ödem oluşmadan çorapların giyilmesi ise çok önemlidir. Bu nedenle, tedavi edilemeyecek kadar ileri dönem venöz reflüsü olan hastalarda yataktan kalkmadan çorap giyilmesi önem taşırken, varisleri tedavi olmuş veya önlem amaçlı olarak çorap giyecek olarak kişilerin, giymeden bacaklarını kısa bir süre yüksekte tutmaları yeterli olmaktadır.


  Varis çorabı alırken neye dikkat etmeli? Vatandaşlar kaliteli ile kalitesizi birbirinden nasıl ayırabilir?

  Gerek bacaklarında bir ven veya lenf damar hastalığı bulunanlar, gerekse bu hastalıkların önceden önlemini almak isteyen kişiler, kendilerine ne tip bir çorap gerektiğini anlamak için mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanından görüş almalıdırlar. Zira bacaklarda önemsenmeyen veya dikkati çekmeyen ama ileride daha önemli tablolara yol açabilecek, tedaviyi gerektiren bir sorun olabileceği unutulmamalıdır. Gerekli çorabın tipi belirlendikten sonra mutlaka bacağın farklı noktalardan çap ölçümleri yapılarak satın alınacak ‘beden’ belirlenmelidir. Herhangi bir yerden ve rafta o sırada bulunan herhangi bir çorabın satın alınması yanlış sonuçlar doğuracaktır. Özellikle belirtilmediği durumlarda, çok sert, çok kalın, kötü lastikli, Avrupa ve/veya Amerika standartları uyum belgelerine sahip olmayan çoraplardan uzak durulmalıdır.


  Uzun süreli kullanım için neye dikkat etmeli?


  Her çorapta olduğu gibi, kademeli basınçlı çorapların da bir ömrü vardır. Bu kullanım ömrü, giyip çıkartma ve yıkayıp kurutma yöntemlerine göre uzar veya kısalır. Giyim sürecinde bacak çaplarındaki değişiklikler, beden değişimini de gerektirebilir. Bu nedenle uzun süreli çorap kullanan hastalar, ortalama 6 ayda bir kendilerine çorap öneren kalp damar cerrahından görüş almalıdırlar.


  Önerileriniz neler?


  Eski varis çorapları konusunda bildiklerinizi/duyduklarınızı unutmak; Bacaktaki sorunun bir dolaşım sorunu olduğu unutmadan konunun uzmanından görüş almak; Herhangi bir yerden değil doğru yerden çorap almak; Yeni basınçlı çorapların diğer normal çoraplar kadar rahat olduklarını bilerek sürekli giymek için özen göstermek.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Varis Ağrısına Ne İyi Gelir
 3. Orhun Abidelerinin Doğu Yüzünde Kül Tigin Kimlere Hitap Ediyor
 4. 2018 Katia çorap modası, 2018 çorap modelleri, 2018 çorapları, 2018 çorap modası, sıradışı
 5. Varis varis tedavisi - varisten kesin kurtulmanın yolu - varis oluşumunun sebebleri
 6. Varis NasıL Tedavi EdiLir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri