Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İnsan İskelet Sistem i Yapisi Kemik Cesitleri İnsan İskelet Sistem i (Kemik Çatı) , İnsanlarda İskelet Yapısı İskelet , eklem ve kaslar hareket sistem ini

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İnsan İskelet Sistemi Yapisi Kemik Cesitleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsan İskelet Sistemi Yapisi Kemik Cesitleri

  İnsan İskelet Sistemi (Kemik Çatı), İnsanlarda İskelet Yapısı

  İskelet, eklem ve kaslar hareket sistemini oluştururlar. İske­letin yapısında irili ufaklı 206 kemik bulunur. Uzun, yassı ve kısa olmak üzere üç guruba ayrılan kemiklerde uzunluğuna ve enine olmak üzere iki türlü büyüme vardır. İskeleti oluşturan kemikler beş grupta incelenir:
  Baş kemikleri, 8 kafa kemiği ve 14 yüz kemiği olmak üze­re ikiye ayrılır.

  Kemik Çeşitleri

  Omurga kemikleri, Omurgayı Oluşturan Kemikler

  Omur adı verilen 33 kemikten oluşmuş­tur; ancak sağrı bölgesindeki 5 omur birleşerek kuyruk sokumu kemiğini, kuyruk bölgesindeki 4 omur da birleşerek kuyruk kemiğini oluşturduğu için omurganın 26 kemikten oluştu­ğunu söylemek daha doğrudur. Omurganın boyun bölgesinde 7, sırt bölgesinde 12, bel bölgesinde 5, sağrı bölgesinde 1 (5 kemik birleşmiştir) ve kuyruk bölgesinde 1 (4 kemik birleş­miştir) kemiği vardır.

  Göğüs kemikleri

  Göğüs kafesini oluştururlar ve 12 çifttir. Bunlardan baştan itibaren 7 çifti göğüs kemiğine, 8, 9, 10'uncu kaburga kemikleri 7'nci kaburga kemiğinin kıkırdak bölümü­ne bağlanmıştır. 11 ve 12'nci kaburga kemiklerinin ön uçları boştadır. Tüm kaburga kemikleri sırt omurlarına bağlantılıdır. Göğüs kafesi, akciğerleri ve kalbi korur; diyaframla birlikte hareketi solunuma yardımcı olur.

  Kol kemikleri, Kol Kemik

  Göğüs kafesinin arkasında yer alan kürek kemiğiyle üst ön tarafta bulunan köprücük kemiklerinden olu­şan omuzlara bağlanmış olan kollarda pazı kemiği, önkol, ke­miği, dirsek kemikleri ve el parmak kemikleri bulunmaktadır.

  Bacak kemikleri, Bacak Kemik

  Bacaklar iki kalça kemiği ile sağrı kemi­ğinden oluşan ve leğen kemiği adını alan bir kalça kemeri ile vücuda bağlanmıştır. Kalça kemiği aslında çatı kemiği, oturga kemiği, kalça kemiği kanadı (Uyum) adı verilen üç kemiğin birleşmesinden oluşmuştur. Bacaklarda uyluk kemiği, kaval kemiği, baldır kemiği, dizkapağı kemiği, ayak bilek kemikleri, ayak tarak kemikleri ve ayak parmak kemikleri vardır.

  Eklemler, Eklem Çeşitleri

  Eklemlerin Görevleri;Kemiklerin hareket ettirilmesi, kemikleri birbi­rine bağlayan eklemler aracılığıyla gerçekleşir. Eklemler oyna­maz, yarı oynar ve oynar eklemler olmak üzere üçe ayrılır. Oy­namaz eklemler, kafatasını oluşturan eklemlerdir. Omurga, ya­rı oynar eklemlidir. Kalçalar, omuzlar, kol ve bacak eklemleri­nin tümü oynar eklemler gurubuna girerler.
  </SPAN>
  İskelet Sistemi Hastalıkları

  Küçük çocuklarda görülen raşitizim, kazalar sonucu oluşan kırık ve çatlaklar, omurga çarpıklıkları, kemik veremi, kemik kanseri, eklemler­de görülen çıkık, iltihap ve romatizma başlıca bozukluklardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İskelet Sistemi Olmasaydı Ne Olurdu
 3. İskelet Sistemi ile ilgili Bilmeceler
 4. İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı - İnsan Vücudunda Kaç Kemik Vardır
 5. Canlılarda İskelet, Kas ve Endokrin Sistemi
 6. İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı – İnsan İskeletinde Kaç Kemik Vardır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri