Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tırnaklardaki Değişiklikler Hangi Hastalıkların Belirtisi ayak mantarı , böbrek yetersizliği , deri hastalıkları - tırnak hastalıkları - Tırnak mantarı - tırnakta renk ve şekil değişikliği

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tırnaklardaki Değişiklikler Hangi Hastalıkların Belirtisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tırnaklardaki Değişiklikler Hangi Hastalıkların Belirtisi
  ayak mantarı, böbrek yetersizliği, deri hastalıkları - tırnak hastalıkları - Tırnak mantarı - tırnakta renk ve şekil değişikliği


  Tırnaklar yoğun keratin içeren deri ekleridir. Tırnak hastalıkları temel olarak tırnaktan kaynaklanan ya da çeşitli deri veya sistem hastalıklarına bağlı değişiklikler olarak ortaya çıkar. Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz tırnaklardaki değişikliklerin hangi hastalıklara işaret edebileceğini şöyle açıkladı.
  Tırnaklarda en sık mantara bağlı renk ve şekil değişiklikleri görülür. Tırnak mantarına çoğunlukla ayak mantarı da eşlik eder. Tırnak mantarı tedavi edilmediğinde tırnakta belirgin kalınlaşma meydana gelir. Mantar tedavisi tırnak tutulumunun şiddetine göre lokal ya da sistemik olarak düzenlenir.

  Sedef veya liken planus gibi deri hastalıklarına tırnak renk ve şekil değişiklikleri eşlik edebilir. Ayrıca sistemik hastalıklarda da tırnak bulguları olabilir. Konjenital kalp hastalıkları, böbrek yetersizliği, kemoterapi, PUVA tedavisi tırnakta renk ve şekil değişikliği yapan nedenlerdir.

  Bazı kalıtsal hastalıklara da deri bulgularının yanı sıra tırnak değişiklikleri eşlik eder. Demir, biotin, çinko ve B grubu vitamin eksikliklerinde, hipotiroidide tırnaklarda kolay kırılma meydana gelebilir. Tırnak bulgularına saç dökülmesi de eşlik edebilir.

  Tırnakta renk ve şekil değikliği meydana gelmişse bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Özellikle tırnak altında ortaya çıkan siyah renk değişikliği varsa malign melanom elenmelidir. Dermatoloji uzmanları tırnak değişikliklerini değerlendirir. Gerekli tetkik ve tedaviyi düzenler. Sistemik hastalık saptanırsa iç hastalıkları uzmanından destek alınır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Pastör, Hangi Hastalıkların Tedavisini Bulmuştur
 3. İlkbahar Mevsiminde Canlılarda Hangi Değişiklikler Olur
 4. İlkbahar Mevsiminde Canlılarda Hangi Değişiklikler Olmaktadır
 5. Ağız kokusu hangi hastalıkların belirtisi olabilir?
 6. Hastalık Belirtisi! Hastalıkların Belirtileri Nelerdir? Hangi belirti hangi hastalığın işa
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri