Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ender Saraç Sağlık lı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız? Posta Gazetesinde Ender Saraç’ın köşesini merakla takip etmekteyiz. 9 Mayıs 2018 tarihli “İki avuçtan fazla yemek şişmanlatır”

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ender Saraç Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?


  Posta Gazetesinde Ender Saraç’ın köşesini merakla takip etmekteyiz. 9 Mayıs 2018 tarihli “İki avuçtan fazla yemek şişmanlatır” adlı köşe yazısını çok beğendik. Yazının sonuç kısmında Sağlıklı Beslenmek için 9 altın kural öneriyor Ender Saraç. Yazının aslına posta gazetesinden ulaşabilirsiniz. İsterseniz sağlıklı beslenmek için 9 altın kuralı size kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  Ender Saraç Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız: Sağlıklı beslenmenin 9 altın kuralı
  1- Sindirimin İlk Adımı: Yemekten önce zihninizi berraklaştırın. Ender Saraç, yemeğe konsantre olarak, başka bir faaliyette bulunmadan, huzurlu ve sakin bir ortamda yemek yemenizi tavsiye ediyor.  Yemek yemeyi ağzınızın içine birşeyler sokmak olarak görmeyin. Vücudunuzda yeni yapı taşlarınızı oluşturacak gerekli ham maddeleri almak için sofrada olduğunuzun farkında olun. Sindirim ağızda başlamaktadır. En güzeli oturarak, yavaşça ve iyi çiğneyerek yemek yemektir.
  2- Her Gün 6 Tat: Dr. Ender Saraç, kişinin yapısal ve fizyolojik özelliklerine göre her gün 6 tat (tatlı, ekşi, tuzlu, buruk, acı, kekremsi) alınmasını öneriyor. Ender Saraç’a göre istediğiniz, iştahınızı kabartan ve arzu ettiğiniz şeyleri yemek, akıllıca bir tercihtir. Çünkü iştah duygusu fizyolojiniz için önemli bir sinyal makenizmasıdır. Yalnız, yaşamınızı olumlu desteklemeyen istekleri bu kapsamın dışında tumanız gerekiyor.
  3- Yemekten sonra bir miktar bekleyin: Yemek yedikten sonra hemen bir işe koyulmak ya da dışarı çıkmak, genel alışkanlıklarımızdan. Ama Ender Saraç’ın yazısını okuyunca yanlış yaptığımızı öğrendik. Yemekten sonra birkaç dakika sakince oturup beklemek, yediklerimizin sindirim sistemine yerleşmesini sağlıyormuş.
  4- Öğle Yemeğine dikkat: Sindirim ateşi saat 12.00 ile 13.00 arasında en yüksek değerde olur. Bu yüzden Öğlen Yemeği ana öğün olmalıdır. Öğünler arasında en az 3 saat ara bırakmak ve acıkmadıkça yememek de çok önemlidir.
  5- Sabah ve akşam az yemeli: Kahvaltıda ve akşam yemeği daha az miktarda yemek yemelisiniz. Akşam yemeği geç saate bırakılmadan erken saatte yenilmelidir. Akşam yemeğinin hemen arkasında uyumayınız, dolu mideyle yatağa girmemek rahatlığınız açısından çok önemlidir. Gece vakti yoğurt ve peynir yemekten çekinin. Yatmadan önce açlık hissiniz oluştu ise bir bardak sıcak kaküleli veya zencefilli süt içebilirsiniz.
  6- İki avuçtan fazla yerseniz şişmanlarsınız: Sofradan iyice doyup kalkmamak gerekiyor. Midenin 3/4 kadarını doldurmanın kafi olduğunu söyleyen Ender Saraç, herkesin kendi avucuyla iki avuç miktarını ölçü olarak veriyor.
  7- Yemekte su için: Yemekte yudum yudum, yavaşça su veya meyve suyu için ama soğuk olmamasına (sindirimi yavaşlattığı için) dikkat edin. Ender Saraç’ın tavsiyesi ise yemek süresince içeceğiniz, içine biraz zencefil atılmış sıcak su.
  8- İyi pişmiş ve sıcak yemek yiyin: İyi pişmiş ve sıcak yemek yemeye özen gösterin. Yemekleri tekrar ısıtmaktan kaçının, mümkün olduğunca az miktarda pişirin ki tekrar ısıtmak zorunda kalmayın. Çiğ ve ham gıdaları çok fazla tüketmeyin. Meyve ve salatalar, bu kuralın dışındadır.
  Dondurlumuş gıdaları defalarda çözüp dondurmadan tüketmenizde fayda var.
  9-Doğal beslenmeye önem verin: Kendinize ve mevsimine göre düzenli olarak sade yağ, bal ve süt tüketimi, doğru beslenmeniz açısından faydalı olacaktır. Diyet süresinde her gün az miktar da olsa yoğurt, tahin, üzüm suyu, taze meyve suyu, çeperli tahıllar alınmasını Ender Saraç tavsiye ediyor. Kırmızı büyükbaş hayvan etinden kaçınmanızda fayda vardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sağlıklı beslenmek için sabah öğle akşam neler yemeliyiz
 3. Dengeli ve düzenli beslenmek için neler yapmalıyız
 4. Sağlıklı beslenmek için neler tüketmeliyiz
 5. Sağlıklı beslenmek için neler yemeliyiz
 6. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri