Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yaz Aylarında Omurilik Yaralanmaları Artıyor Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koor din atörü Prof. Dr. Cengiz Kuday , yaz aylarında trafik kazalarına da bağlı olarak omurilik yaralanmalarının

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yaz Aylarında Omurilik Yaralanmaları Artıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaz Aylarında Omurilik Yaralanmaları Artıyor


  Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, yaz aylarında trafik kazalarına da bağlı olarak omurilik yaralanmalarının arttığını belirterek, "Omurilik yaralanmalarında yaralanmanın derecesine göre hasta hayatını kaybedebiliyor ya da felç geçirebiliyor" dedi.

  Kuday, yaptığı yazılı açıklamada, en sağlıklı verilerin olduğu ABD’de her yıl 12 ile 14 bin kişide omurilik yaralanmalarının meydana geldiğini ve bunların kalıcı hasar bıraktığını kaydetti.

  Daha çok trafik, motosiklet, deniz ve spor kazalarında omurilik yaralanmaları meydana geldiğini belirten Kuday, "Maalesef bu tip kazalarda sakatlık oranı çok yüksek. Çünkü tıptaki tüm gelişmelere rağmen halen omurilik yaralanmalarında omuriliğin sinir dokusunu iyileştirecek bir metot yok" dedi.

  Kaza sonrası, kazazedelerin tedavisinin olay yerinde başladığına dikkati çeken Kuday, bu tedavinin de ilk yardımı bilen kişiler tarafından yapılması gerektiğini, kazazedelerin taşınmasının da çok önemli olduğunu vurguladı.

  Kuday, bu tip kazaya uğrayan kişilerde anında tedavinin önemine değinerek, şunları kaydetti: "Omurilik yaralanmalarında yaralanmanın derecesine göre hasta hayatını kaybedebiliyor ya da felç geçirebiliyor. Hipotansiyon oluyor, şuur kaybı oluyor, solunum bozukluğu oluyor. Bunların anında tedavi edilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda sağlık personelinin olay yerine ulaşmasını beklemek en doğrusudur. Hastayı hiç kımıldatmamak gerekiyor. Sadece nefes almakta güçlük çekiyorsa baş hafif yana çevrilerek, kazazedenin rahat nefes alması sağlanabilir."

  Omurilik yaralanmalarında, kök hücrenin insanlar üzerinde başarılı uygulamalarının olmadığını vurgulayan Cengiz Kuday, vatandaşların bu konuda yanlış bilgilendirildiğini de belirtti.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karayollarında Sis Tehlikesinin Yaz Aylarında Olmayıp Kış Aylarında Rüzgar Yokken Olmasını
 3. Menisküs Yaralanmaları ve Yırtıkları
 4. Büyüdükçe Kendimize Güvenimiz Artıyor Mu? Nasıl?
 5. Omurilik Kanal Darlığı Omurilik Kanaması - Omurilik Kanal Daralması Ameliyatı
 6. Spor Yaralanmaları İlk Yardım
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri