Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kurdeşen nedir Kurdeşen belirtileri Kurdeşen tedavisi Kurdeşen Bitkisel tedavisi Kurdeşen neden olur Kurdeşen nedir , nerdeyse hiç sağlam deri aralıkları bırakmaksızın bütün deriye yayılan bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kurdeşen nedir Kurdeşen belirtileri Kurdeşen tedavisi Kurdeşen Bitkisel tedavisi Kurdeşen neden olur

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kurdeşen nedir Kurdeşen belirtileri Kurdeşen tedavisi Kurdeşen Bitkisel tedavisi Kurdeşen neden olur  Kurdeşen nedir, nerdeyse hiç sağlam deri aralıkları bırakmaksızın bütün deriye yayılan bir kırmızılıkla birlikte düzensiz geniş soyulma alanlarının bulunduğu deri kızarıklığı. Bu kuru biçim, bu hastada sedef hastalığının bir ihtilatı olarak ortaya çıkmıştır.

  Kurdeşen belirtileri
  Temel bozun hafifçe kabarık, pembe renkli bir küçük deri çıkıntısıdır. Sözkonusu küçük deri çıkıntılarının birçoğu birleşerek kabarık, iyice sınırlı, açık pembe ya da süt beyaz renkte, kırmızı bir bölgeyle çevrili, yuvarlak ya da çok evrimli bir kızarıklık oluşturur. Bu sert plaklar geniş geometrik biçimlerde düzenlenir. Kaşıntı ve yanmalarla birliktedirler; bazen plaklar dışında yerleşen bu belirtiler, küçük deri çıkıntısının ortaya çıkışma öncülük eder ve onun kaldığı süre devam ederler. Hafif ya da tersine çok önemli ve hasta için dayanılmaz olabilirler.

  Bazı hastalarda bir bölgede ya da temas yerinde sınırlı kalan plaklar, öteki hastalarda genelleşebilirler. Bozunlar ya seyrek ve dağınık ya da sık ve yoğun (şiddetli biçimlerde) olurlar ve her zaman aralarında sağlam deri aralıkları bırakırlar.

  Çoğunlukla ateş ve rahatsızlık duygusu bulunmazsa da, ciddi biçimlerde görülebilir, hattâ eklem ya da karın ağrılarıyla birlikte olabilirler.

  EVRİM

  Apansızın ortaya çıkan, ama genellikle çabuk geçen kurdeşen döküntüleri, iz bırakmadan silinirler.

  Ama ivegen de olabilir ve birkaç saat, ‘hattâ birkaç gün sürebilirler. En ciddi durumlarda, birbiri ardısıra ara vermeden 2-3 hafta sürerek süregen-leşebilirler. Bu durumda, nedenlerin titizlikle araştırılması gerekir.

  HASTALIĞIN ÖTEKİ BİÇİMLERİ

  Aynı nöbetle ilgili çeşitli öğelerin görünümü genellikle aynıdır. Bununla birlikte bu görünüm değişebilir ve kesecikli ya da sıvı dolu büyük kese-cikli olabilir. Bazen, kurdeşen kanamalı olabilir.

  Dev kurdeşen ya da öteki adıyla Quincke ödemi, beyaz ya da hafifçe pembe renkli, sert, apansızın ortaya çıkan, ama birkaç dakika ya da saatte yiten bir ödemdir. Bazen düğümsü olan bu kurdeşen, çoğunlukla geniş’bir deri ya da mukoza alanına yayılır. En ciddi biçimlerinden biri gırtlak ödemidir.

  AYIRICI TEŞHİS

  Özellikle olağandışı, kanamalı, sıvı dolu büyük kesecikli ya da pigmentli biçimlerin teşhisi güçtür; çünkü purpuraya, değişik biçimler alabilen döküntüye ve pigmentli kurdeşene benzerler.

  Çok ender görülen derin kurdeşen, düğümlü kızartıyı, küçük deri çıkıntılı kurdeşen ise, ilaç kökenli bir döküntüyü anımsatır.

  Deri çizildiğinde görülen deri tepkileri de ayırdedilmelidir. Bu olay, bazı kişilerde derinin ovalandıktan 1-5 dakika sonra kabarıp kızarması ve genellikle bir çeyrek saat sonra normale dönmesiyle yansıyan sürekli bir deri özelliğidir. Niteliği belirsiz olan bu olay, çeşitli uyarıcı etmenlerin etkisiyle deride histamin açığa çıkmasına uyar. Çoğunlukla sinirli ve hormon bozuklukları olan kadınlarda görülür.

  TEDAVİ

  Bir yandan kurdeşen sendromu tedavi edilirken, öte yandan da (gerekiyorsa) hastalık nedenleriyle savaşılmalıdır.

  Hastalık, yerel tedaviden oldukça etkilenir: Hastayı rahatlatan sirkeli su, katranlı ya da mentollü eriyikler uygulanması.

  Bu yerel tedaviyle, histamin karşıtı ilaçlardan ve şiddetli ivegen biçimlerde kortizon tedavisinden oluşan genel tedavi birleştirilebilir. Ağız yoluyla verilen kortizon, ciddi biçimlerde (Quincke ödemi) acil olarak damar yoluyla verilebilir.

  Nedenlere yönelik tedavide alerjiye yolaçıcı etmenle savaşılır. Bu etmenin ortadan kaldırılması, özgül duyarsızlaştırma ve olası enfeksiyon odaklarının araştırılması, doğrudan doğruya etkili yöntemlerdir.

  Ayrıca, özgül olmayan duyarsızlaştırma yöntemi de denenebilir. Öte yandan, olası barsak ya da. hormon bozuklukları tedavi edilmelidir. Kaygı giderici, ruhsal durumu düzeltici ilaçlar, barbitürik asit türevleri ve yatıştırıcılar, uygun biçimde kullanıldıklarında büyük yarar sağlarlar.

  Kurdeşenin Bitkisel Tedavisi

  Kurdeşenin Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:

  Gelincik, Ebegümeci, Şahtere otu, Ayrık otu, Isırgan otu, Zambak yağı, Peynir suyu

  Hazırlanış Şekli:

  Gelincik, ebegümeci ve şahtere otları kaynar suda yarım saat bekletildikten sonra süzülür. Elde edilen karışımdan rahatsızlık süresince günde iki fincan içilir.

  Isırgan otu suda on dakika süre ile kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı dinlendirildikten sonra peynir suyu ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışımdan günde bir fincan içilir veya kurdeşenli yer bu karışım ile yıkanır.

  Taze ayrık otundan ezilerek elde edilen posaya gelincik tozu karıştırılarak, pomad kıvamına gelinceye kadar zambak yağı ile yoğrulur. Hazırlanan pomaddan, kurdeşenli yere masaj yapılarak sürülür.

  Hastalık süresince yemeklerden sonra bol bol peynir suyu içilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Temrenin Bitkisel Tedavisi Temre İçin Şifalı Bitkiler Temre Evde Bitkisel Tedavisi
 3. Kıl Dönmesinin Tedavisi Nasıldır, Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Varmıdır, Kıl Dönmesi K
 4. Körlüğün Nedenleri ve Korunma Yolları körlük belirtileri - körlüğğün nedenleri nelerdir -
 5. Kurdeşen Hastalığı Ve Kurdeşen Tedavisi
 6. Saçkıran Nedir? Belirtileri Tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri