Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

dişlerin yapısı ve çeşitleri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dişlerin Yapısı ve Özellikleri Dişlerin Yapısı ve Görevleri Dişlerin Yapısında Neler Vardır Dişlerin Yapısı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 10      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dişlerin Yapısı ve Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dişlerin Yapısı

  Dişler; mine, dentin, pulpa ve sementten oluşur ve çene kemiklerindeki yuvalarına lifler aracılığı tutunmuştur.

  Mine: Mine, dişi dıştan çevreleyen en sert bölümüdür. Görevi dişi en dıştan korumaktır. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur.

  Dentin: Minenin altındaki tabakadır. Hem dişin ağızda görünen bölümünde (minenin altında); hem de kemik içindeki bölümünde yer alır. Dişin hacimsel olarak %75 idir. Isıya ve dokunmaya duyarlıdır. Dentin canlı bir yapıdır. Yapısal olarak % 70’i mineral tuzları; % 20si organik madde ve % 10’u da sudan oluşur.

  Pulpa (diş özü): Dişin orta bölümüdür. Dentin tarafından oluşturulan bir odacık içinde yerleşen kılcal atar ve toplar damarlar; duyu sinirleri ve bütün bu yapıları koruyan bir destek dokusundan oluşur. Dişin ağız içindeki bölümünden kökün ucuna kadar devam eder. Burada yer alan duyarlı sinir hücreleri yolu ile sıcak, soğuk ve basınç gibi duyular hissedilir.

  Sement: Kökün etrafındaki dentini kaplayan kemiksi bir tabakadır, Minenin kemik içindeki devamı gibi düşünülebilir; çok incedir. Diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar. %65’i inorganik maddedir.

  Dişlerin Çeşitleri ve Görevleri

  1- Kesici Dişler
  Alt ve üst çenedeki ön dişler "Kesici Diş" olarak adlandırılır. Üst çenede genişliği 9-10 mm. olanlar orta kesici; 6-7 mm. olanlar ise üst yan kesicilerdir. Alt orta ve yan kesicilerin genişlikleri ise 6-7 mm. arasındadır.

  2- Kaninler (Köpek Dişleri)
  "Köpek dişi" ve "göz dişi" adı da verilen kaninler kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört (4)tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.

  3- Azı Dişleri
  Kaninlerin arkasında, azı dişleri yer alır. Yapı olarak birbirinden farklı olan azı dişleri, her bir yarım çenede, iki küçük azı, üç de büyük azı olmak üzere beşer tane ve bir çenede toplam on (10) tanedir.

  Bütün küçük azıların çiğneme ve kenetlenmeye yarayan ikişer tümsekçikleri vardır. Üst çenedeki büyük azıların dörder tümsekçiği; alt çenedeki büyük azıların beşer tümsekçiği vardır. Bu tümsekçiklere "tüberkül" adı verilmektedir.

  4- Akıl Dişleri - Üçüncü Büyük Azılar = Yirmi yaş Dişleri
  Akıl dişleri ayrı bölümde incelenmiştir (yirmi yaş dişleri). Burada, sadece şekillerinin ve kök sayılarının çok değişik olduğunu belirtmekle yetiniyoruz.

  Dişlerin Çeşitleri ve Görevleri.jpg 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri