Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

mevlananın hayatı vikipedi kısa özet yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Mevlananın Hayatı Ve Eserleri Hz Muhammedin hayatı özet, Peygamber Efendimizin hayatı özet, Peygamberimizin hayatı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 141      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Mevlananın Hayatı Kısa

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mevlananın Hayatı Kısaca

  Doğumu; 30 Eylül 1207 Belh, Afganistan

  Ölümü; 17 Aralık 1273 (66 yaşında) Konya, Anadolu Selçuklu Devleti

  Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesi'nin Belh şehrinde doğmuştur.
  Mevlâna'nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında "Bilginlerin Sultânı" ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled'tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur.

  Sultânü'I-Ulemâ Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh'den ayrılmak zorunda kalmıştır. Sultânü'I-Ulemâ 1212 veya 1213 yılllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh'den ayrıldı.

  Mevlâna 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrizî ile karşılaştı. Mevlâna Şems'de "mutlak kemâlin varlığını" cemalinde de "Tanrı nurlarını" görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems aniden öldü.

  Sultânü'I-Ulemâ'nın ilk durağı Nişâbur olmuştur. Nişâbur şehrinde tanınmış mutasavvıf Ferîdüddin Attar ile de karşılaştılar. Mevlâna burada küçük yaşına rağmen Ferîdüddin Attar'ın ilgisini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

  mevlana.jpg 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  süper çook sağolun ödevime yardımcı odu zaten bu site süpeerrrr


 5. Misafir Üye

  çok güzel hep buradan giriyorum


 6. Misafir Üye

  mükemmel bir site çok işime yarıyor


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri