Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

El emeği göz nuru el sanatları ürünleri , Mozaik sanatı resimleri Küçük , birbirinden farklı , üç boyutlu parçaları bir yüzey üzerinde yanyana getirerek resim
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 22      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  El emeği göz nuru el sanatları ürünleri, Mozaik sanatı resimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  El emeği göz nuru el sanatları ürünleri, Mozaik sanatı resimleri

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri.jpg

  Küçük, birbirinden farklı, üç boyutlu parçaları bir yüzey üzerinde yanyana getirerek resim oluşturma tekniğine ve ortaya çıkan esere mozaik denir.


  İlk olarak 5000 yıl önce Sümerler tarafından ev duvarlarına batırdıkları çömlek parçalarıyla yaratılan bu tekniğin günümüzde iki biçimi uygulanmaktadır:


  * Genelde çimentodan oluşan zemin malzeme üzerine parçacıkları batırmak.
  * Tutkalla yapıştırılmış parçaların aralarına sıva döşemek.


  Parçacık olarak ise seramikten metale, ahşaptan cama kadar çok çeşitte, şekilde ve büyüklükte malzeme birarada kullanılabilmektedir.

  Mozaik denince akla Roma İmparatorluğu zamanında yaratılan eserler gelir. Daha çok şehir kaldırımlarında, meydanlarda, ev avlularında kullanılan, sırlı seramikten yapılmış bu mozaiklerin parçaları birkaç milimetre kadar küçük olabilmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesinde bulunan ve Zeugma antik şehrindeki villalardan çıkarılan mozaikler bu dönem eserlerinin en güzel örnekleri arasındadır.

  Duvar ve tavan mozaikleri konusunda uzmanlaşan Bizanslılar ise parçacık olarak İtalya'da üretilen ve kalın, renkli camdan oluşan plakalar (Smalti) kullanmakla ünlüdürler. Bu dönemde, camlar, ışığı daha iyi yönlendirebilmek için farklı açılarda, ve sıvasız olarak yerleştirildi. Bazı desenlerde, camların arkasına gümüş ya da altın yapraklar yapıştırıldı. Daha çok dini görüntüler betimleyen Roma mozaiklerinin aksine Bizanslılar aristokrasinin de mozaiklerini yarattılar.

  İslam kültürü ise mozaik desenlerine getirdiği matematiksel zenginlikle ünlüdür. Yer yer cam küpler ve taşlar kullanılmış olsa da, İslami eserlerde, genelde, desen için özellikle üretilmiş, daha sonra, kenarları elde zimparalanarak boşluksuz yanyana oturacak şekle sokulmuş çini plakalar kullanılmıştır

  Antoni Gaudi, Guell Parkındaki koltukları mozaikle kaplayarak tekniğe yeni bir uygulama kanalı açmıştır. Bu mozaikler, farklı amaçlarla yaratılmış seramik ürünlerin yeniden düzenlenmesiyle meydana geldikleri icin kolaj tekniginin ilk örneği olarak da gösterilebilir. Gaudi'nin uyguladığı seramik kaplama tekniğinin özgün adı "trencadis" tir ve Katalanca bir sözcüktür. Kullanılmayacağı, bir işe yaramayacağı varsayılan seramik ve cam parçalarıyla bir binanın giydirilmesidir. Aralarında Chagall ve Picasso'nun bulunduğu birçok modern sanatçı da eserlerini mozaik şeklinde ortaya koymuş, mozaik eserlerin konularına zenginlik katmışlardır. Günümüzde mozaikler mobilya dekorasyonundan yer kaplamalarına, bina kaplamalarından oda bölmelerine kadar birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Konular soyut kavramlardan hiperrealist portrelere kadar çeşitlilik kazanmıştır.

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri1.jpg

  izip’teki kazılarla günışığına çıkarılan, dünyanın en ince işçiliğine sahip Zeugma mozaikleri, Gaziantep Müzesi’nin yeni binasında ziyaretçilerini bekliyor.

  İki bin yıllık uykusundan daha yeni uyandı Zeugma antik kenti... Verimli kıyılarıyla tarih öncesi çağlarda uygarlıklara hayat veren Fırat’ın batı yakasında doğmuştu. Kommagene Krallığı döneminde büyümüş; Roma İmparatorluğu’yla da kocaman olmuştu. Sasani Devleti’nin saldırılarıyla yaralanan kent, bir süre sonra derin bir uykuya dalmıştı. Ta ki, iki bin yıl sonra yapılacak kazıya kadar... Bir zamanlar dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Zeugma, eskisi kadar kocaman olmasa da bir çatı altında sürdürüyor yaşamını: Gaziantep Müzesi’nde. Burası, dünyada Tunus’taki Bardo ve Hatay’daki Antakya müzelerinin önüne geçen dünyanın birinci büyük mozaik müzesi... Rengârenk taşlarla nakış gibi işlenmiş mozaiklerin her birinin öyküsü var. Biriyle Troya Savaşı’nın ortasında buluyorsunuz kendinizi, bir başkasıyla ‘Çingene Kız’ın derin bakışlarının hapsinde...

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri2.jpg

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri3.jpg

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri4.jpg

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri5.jpg


  DÜNYANIN EN ZENGİN
  MOZAİK KÜLTÜRÜ TÜRKİYE’DE AMA...


  Mozaik koleksiyonu konusunda Türkiye tarihsel bir birikime sahip. Özturanlı'nın verdiği bilgiye göre Türkiye dünyanın en zengin mozaik kültürüne sahip ülke. Ancak bu konuda İtalya mozaik ülkesi olarak bilinirken, Türkiye sadece Zeugma ile anılıyor. Özturanlı bu konuda da şunları söylüyor: “Türkiye mozaik konusunda İtalya ile başbaşa gidiyor. Ancak orası daha iyi biliniyor. Halbuki Türkiye'de Antakya Müzesi dünyanın en zengin mozaiğine sahip. Ayrıca, Ayosofya, Zeugma, Efes Antik Kenti, Demre de önemli mozaik zenginliğine sahip.. Antik döneme ait en zengin kültür ülkemizdedir. Buna karşın günümüzde ise mozaik çok canlı yaşatılamıyor. Ravenna İtalya'nın antik dönem mozaik şehridir ama bugün o şehirde en az 150 tane sanat üretimi yapan çağdaş mozaik atölyesi barındırıyor, her seviye için mozaik okulları var. Türkiye'de olmayan budur. Türkiye bunu başaramıyor, çok zengin birikimi var ama günümüze taşıyamıyor. Buna karşın Bedri Rahmi, Ferruh Başağa, Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli gibi sanatçılarımız mozaikte önemli eserler vermiştir.”


  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri6.jpg

  el sanatlari-mozoik ornekleri7.jpg

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri8.jpg

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri9.jpg

  El emeði göz nuru el sanatlarý ürünleri, Mozaik sanatý resimleri-el-sanatlari-mozoik-ornekleri10.jpg  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. El Emeği Göz Nuru Sanat Ürünlerinden Resimler. El Sanatı Çalışmaları
 3. El emeği göz nuru birbirinden guzel nakış örnekleri
 4. Annelerimizin el emeği göz nuru yün ipten örme GÜLLERİ
 5. El Emeği Göz Nuru
 6. Mozaik sanatı hakkında; Nedir? Nasıl yapılır? Resimleri ve fotoğrafları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. misaf,r

  Sponsorlu Bağlantılar
  teşekkürler çok işime yaradı 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri