Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Şanlıurfa Balıklı Göl ile ilgili Bilgi Şanlıurfa Balıklı Göl Balıklı Göl Hakkında Bilgi Balıklıgöl , (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri ) Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şanlıurfa Balıklı Göl Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa Balıklı Göl ile ilgili Bilgi
  Şanlıurfa Balıklı Göl
  Balıklı Göl Hakkında Bilgi

  Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri ) Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

  İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol"' emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. İbrahim bir gül bahçesinin içersine sağ olarak düşer. İbrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur. Her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır.

  Bediüzzaman Said Nursî 23 Mart 1960'da Şanlıurfa’da vefat ettikten sonra buradaki Halil-ur Rahman Dergahı'na defnedilmişdir. Ancak 12 Temmuz 1960'da 27 Mayıs Darbesi hükümetinin emriyle mezarı yıktırılmış ve açıklanmayan bir yere (muhtemelen Isparta Şehir Mezarlığı) nakledilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Şanlıurfa Balıklı Göl Hikayesi, Şanlıurfa Balıklı Göl efsanesi
 3. Şanlıurfa Balıklı Göl Efsanesi, Balıklı Gölün hikayesi nedir
 4. Şanlıurfa hakkında bilgi, Şanlıurfa tarihi güzellikleri
 5. Şanlıurfa Öğrenci Yurtları,Şanlıurfa öğrenci yurtları adres ve telefonları
 6. Ton BaLıkLı sos
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri