Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hoşgörü lü Olmak İnsana Ne Kazandırır? Hoşgörü lü Olmanın Önemi Hoşgörü insanlarla kolay ve iyi ilişki kurmayı sağlar. Sabır gerektirdiğinden de her türlü olayda sabırlı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hoşgörünün İnsan İlişkilerindeki Önemi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hoşgörülü Olmak İnsana Ne Kazandırır? Hoşgörülü Olmanın Önemi

  Hoşgörü insanlarla kolay ve iyi ilişki kurmayı sağlar. Sabır gerektirdiğinden de her türlü olayda sabırlı olarak daha derin düşünmeyi ve yanlış ihtimalini azaltır.

  Hoşgörü müsamaha tahammül katlanma görmezden gelme veya göz yumma başkalarını eylem ve yargılarında serbest bırakma kendi görüşümüze ve çoğunluğun görüş biçimine aykırı düşen görüşlere sabırla hem de yan tutmadan katlanma demektir. İzin verme aldırmama iyi karşılama anlamlarına da gelir.
  Sosyal ilişkilerde bir tarafın bazen farkında olmadan kasıtlı olmayarak bazen de kasıtla diğer tarafa (maddi/manevi) zarar verebilecek bir sahne yaratması durumunda diğer tarafın bunu görmezden gelerek veya cevabınından vazgeçerek ödün vermek tahammülünü (erdem) gösterebilmesidir.Tasavvuf’ta Mevlana hoşgörü’ye en güzel örnektir. Mevlana gibi kişiler Yunus Emre gibi kişiler insanları hoşgörüye davet etmişler ve Anadolu’yu bir hoşgörü merkezi haline getirmişlerdir. Hoşgörülü olmak insanlarla ilişki kurmanın en iyi yoludur. Hoşgörü özünde kendini bilmektir. Hoşgörü insanın özüdür.

  Hoşgörülü olmak insana ne kazandırır?

  1.1. Hoşgörü dünyamızdaki kültürlerin zengin çeşitliliğini ifade biçimlerini ve insan olmanın yollarını kabul etmek bunlara saygı göstermek bunların değerini bilmektir. Hoşgörü bilgiyleaçıklıkla iletişimle ve düşünce vicdan ve inanç özgürlüğüyle beslenir. Hoşgörü çeşitlilik içindeki uyumdur. Hoşgörü yalnızca ahlaki bir görev değil aynı zamanda siyasi ve hukuki bir gerekliliktir. Barışı olanaklı kılan erdem yani hoşgörü barış kültürünün savaş kültürüyle yer değiştirmesine katkıda bulunur.

  1.2. Hoşgörü kabullenme lütfetme veya göz yumma değildir. Hoşgörü hepsinin üzerindebaşkalarının evrensel insan haklarının ve temel özgürlüklerinin tanınmasıyla teşvik edilen etken bir tavırdır. Hoşgörü hiçbir koşulda bu evrensel değerlerin ihlal edilmesini meşrulaştırmak için kullanılamaz. Hoşgörü bireyler gruplar ve Devletler tarafından uygulanır.

  1.3.Hoşgörü insan haklarını çoğulculuğu (kültürel çoğulculuğu da içine alan) demokrasiyi ve hukuk devletini destekleyen sorumluluktur. Hoşgörü dogmatizmi ve mutlakçılığı reddetmeyi içerir ve uluslararası insan hakları mevzuatına yerleştirilmiş standartları onaylar.

  1.4.İnsan haklarına saygıyla tutarlı olarak hoşgörü uygulaması toplumsal adaletsizliğin hoş görülmesi veya inançların terk edilmesi veya zayıflatılması anlamına gelmez. Hoşgörü kişinin kendi inançlarına bağlı olmakta özgür olması ve başkalarının da kendilerine ait inançlara bağlı olduğunu kabul etmesi demektir. Hoşgörü görünüşü durumu konuşması davranışı ve değerleri doğal olarak farklı olan insanların barış içinde ve oldukları gibi yaşama hakkına sahip oldukları gerçeğini kabul etmek demektir. Hoşgörü aynı zamanda birisinin görüşlerinin zorla başkalarına kabul ettirilmemesi demektir.”

  Hoşgörü en iyi dindir.
  Victor Hugo

  Hoşgörü uygarlığın biricik sınavıdır.
  Arthur Helps

  Hoşgörüsüzlük insanın kendi davasına inanmasının bir kanıtıdır.
  Gandhi

  Meyvesi çamura düşüyor diye ağaca mı lanet edilir?
  Hölderlin

  Toplumsal hayatta en yararlı erdem hoşgörüdür
  Dale Carnegie

  Bu çağın gereği ortak bir din değil çeşitli dinlere bağlı insanlar arasındaki karşılıklı hoşgörü ve saygıdır.
  Gandhi

  Hoşgörü yapılan her şeyin kolayca kabul edilip onaylanması değildir. Hoşgörü başkalarının görüşlerini anlama yeteneği ve acı bir duygu beslemeden anlayışlı bir tartışma arzusudur
  Macintosh

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Güven Duygusunun İnsan İlişkilerindeki Yeri Kompozisyon Kısa
 3. Dünyada Barışın Yaygınlaşmasında Kardeşlik Ve Hoşgörünün Önemi Nedir
 4. Sabrın İnsan Hayatındaki Önemi Nedir
 5. Paranın İnsan Hayatındaki Önemi Nedir
 6. Din Nedir Dinin İnsan Hayatındaki Önemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  bence güzel olmuş 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  But odev milli egitim bakanligina gidecek bundan dolayi aynisini yazmayin...


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri