Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

bireylerin toplum yaşamına katılmasında etkili olan yollar nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Medyanın Toplum Ve Yönetim Üzerinde Etkili Olmasının Nedeni Ne Olabilir Bireylerin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bireylerin Toplum Yaşamına Katılmasında Etkili Olan Yollar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bireylerin Toplum Yaşamına Katılmasında Etkili Olan Yollar

  Toplumdaki her bireyin yönetim, toplumsal değişme ve gelişmelerle ilgili söz söyleme hakkı vardır. Bireyler bu hakları konusunda eşit olmak durumundadırlar. İş adamından çiftçisine, öğretmeninden işçisine ve öğrencisine kadar toplumda herkesin toplumsal yaşama katılması demokrasinin bir gereğidir. Bireyler toplumsal yaşama katılma sürecinde farklı yollara başvurabilirler.

  Toplumlar kendi içerisinde birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

  Bu sorunları çözmek için devletin desteği dışında bireyler bazı yollara başvurmaktadır.
  Bu amaçla toplumda iş birliği ve dayanışma sağlayan, kişlerin kendi çabalarıyla oluşturulan kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar sivil toplum örgütleridir. Sivil toplum örgütleri belli bir amaç etrafında toplanıp üyelerinin ve toplumun desteğini alan ve ülke yönetimine seslerini duyurabilmek için oluşturulmuş gönüllü kuruluşlardır.
  Farklı mesleklere, siyasi görüşlere ve sosyal konumlara sahip olan kişiler toplumsal sorunları çözebilmek için aynı amaç etrafında birleşirler.Böylece toplumdaki değişik kesimler kendini ifade etme imkanı bulur.Çeşitli vakıflar, dernekler, sendikalar ve kulüpler sivil toplum örgütlerini oluşturur.
  Örneğin 17ağustos Marmara depreminde AKUT gibi çeşitli sivil toplum örgütleri faaliyet göstermişlerdir. Bu örgütlerin herhangi bir çıkar gözetmeksizin halka yardım etmeleri ve bunu gönüllü olarak yapmaları toplumun birçok kesimi tarafından takdir toplamıştır. Sivil toplum örgütleri, toplumda iş birliğini, dayanışmayı ve toplumsal meselelere karşı duyarlı olma bilincini kazandırmaktadır. Toplumda yönetenleri denetleme, sorunlara farklı çözüm yolları bulma gibi konularda sivil toplum örgütleri önemli bir görev üstlenmektedir.

  Topluma yön veren ve toplumsal yaşama katılımı sağlayan yollardan biri de siyasi partilerdir. Siyasi parti, aynı düşüncedeki bireylerin oluşturduğu siyasal yapıya denir.

  Bireylerin düşüncelerinin yönetim kademelerinde temsil edilmesinde siyasi partiler önemli bir etkiye sahiptirler. Bireyler ülke yönetiminde söz sahibi olmak için çeşitli siyasi partilere üye olur ya da onlara oy verirler. Bireyler siyasi partiler yoluyla kendilerini siyasal olarak ifade etme alanları bulurlar. Halkın düşünce ve isteklerini dile getirmek ve onların ihtiyaçlarına cevap vermek siyasi partilerin önemli görevleri arasındadır. Aksi takdirde halkı temsil etme görevini yerine getirmemiş olurlar.
  Siyasi partilerin temel amacı, iktidara gelerek hükümeti kurmak ve ülkeye hizmet etmektir. Hükümeti kuran partiye iktidar partisi, diğer siyasi partilere de muhalefet partileri adı verilir. Bazen birden çok parti bir araya gelerek hükümet kurulabilir. Bu tür hükümetlere koalisyon hükümeti, bu hükümeti kuran partilere de koalisyon partileri denir.Anayasa’mıza göre, siyasi partiler demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır.Siyasi partiler olmadan demokrasi gerçekleşmez.

  Toplumda bireylerin bilgi ve haber almada yararlandıkları bir güç de medyadadır. Medya televizyon, gazete, radyo, dergi, internet gibi birçok basın yayın organının oluşturduğu bir yapıdır. İnsanları çeşitli konularda bilgilendirmek ve haberdar etmek medyanın en önemli görevidir. Medya, insanlara toplumdaki olaylar hakkında iyi kötü, doğru yanlış farklarını gösteren örnekler sunar.İnsanların toplumsallaşmasında ve toplumdaki olaylara farklı açılardan bakmasında medyanın sunacağı örnekler önemlidir.Medya, insanların eleştirme, sorgulama ve ayırt etme gibi özelliklerinin gelişmesine katkı sağlar.Dünya ve yurttaki olaylar hakkında bilgi sahibi olmamızda medya önemli bir görev üstlenir.Böylece kamuoyu oluşmasında en önemli görevi medya yerine getirmiş olur.

  Günümüzde yaşadığımız olaylar sağlığımızı tehdit etmektedir.Dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen “domuz gribi” hastalığı basın yayın organları yoluyla insanlar tarafından öğrenilmiştir.İnsanlar bu hastalıktan korunmak için izlemiş oldukları programlardan okudukları dergi ve gazetelerden yapacakları konusunda bilgi sahibi olmuşlardır.İnsanların domuz gribi ve bunun gibi bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmasında medya üzerine düşen görevleri yerine getirmiştir.
  Kamuoyunun oluşturulması bazı sorunların açılmasında önemli rol oynar.Kurtuluş mücadelemizin millete mal edilebilmesi için Mustafa Kemal gazete çıkarılması ve Anadolu Ajansının kurulmasına öncülük etmiştir.

  Bunların yanında kişiler de bireysel olarak gündemi ve yönetimi etkileyebilmektedir. Kişiler, bireysel veya toplumsal bir sorunla ilgili tepkilerini demokratik yollarla gösterebilirler. Sorunun çözümü ile ilgili olarak toplumu ve yönetim birimlerini harekete geçirebilirler. Buna Ankara Dikmen Vadisi sakinlerinin vadinin doğal yapısının inşaatlar nedeni ile bozulması tehlikesine karşı, 2006 yılı ağustos ayı başında Kızılay Meydanı’ nda yaptıkları eylemi örnek olarak verebiliriz.

  Bireylerin toplum yaşamına katılmasına eğitim kurumları öncülük eder.Okullar, bir toplumda demokrasi bilincini oluşmasında önemli görevler üstlenir.Demokrasinin genç kuşaklara öğretilmesi, benimsetilmesi ve geliştirilmesi okulun görevleri arasındadır.Okullar eğitim ve öğretim görevlerini yerine getirdiği zaman toplum gelişir ve toplumda demokratik tutumlu insanlar çoğalır.Okuldaki demokrasi uygulamaları demokratik davranış gelişimini sağlar. Okullarımızdaki eğitsel ve sosyal kulüp çalışmaları demokrasinin uygulama alanlarıdır. Eğitsel sosyal kulüp çalışmaları belirli konular çerçevesinde bizlerin katılımını gerektiren çalışmalardır. Bu çalışmalara katılarak kendimizi ifade etme,paylaşma, birlikte iş yapma alışkanlığı kazanırız. Bu kulüpler kendi isteklerimiz doğrultusunda ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin katılma hakkına sahibiz. Eğitsel ve sosyal kulüplerde rol ve görev dağılımını seçimle yapıldığı için demokrasi örneği yaşanır. Bu da bizim toplum yaşamına katılımı öğrenmemiz açısından önemli bir adımdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri