Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

eskiden komşuluk ilişkileri nasıldı ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Komşuluk İlişkileri İle İlgili Atasözlerine Örnekler Bulunuz Bulduğunuz Örnekleri Komşuluk Komşuluk İlişkileri Nedir Komşuluk İlişkileri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 28      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Eskiden Komşuluk İlişkileri Nasıldı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Eskiden Komşuluk İlişkileri Nasıldı

  ÖZLENEN KOMŞULUKLAR

  Kıymetli okurlar,

  Günümüzde,komşuluk ilişkileri her geçen gün biraz daha zayıflamaktadır..

  Eski komşuluk ilişkileri, bu gün maalesef kaybolma noktasına gelmiştir, aynı binanın içerisinde bulunan dairelerde oturan insanlar, birbirlerine selam vermez olmuşlardır, yine maalesef, koşular birbirlerine gidiş geliş yapmaz ve misafir olmaz olmuşlardır.
  Eğer komşulardan birisi üç gün kapıya çıkmaz ise nerde kaldı benim komşum diyerek merak edip kapısı çalınmaz olmuştur. Eski güzel komşuluklar yok olmaya başlamıştır.

  Oysa yüce dinimiz, komşu haklarına, komşuluk ilişkilerine çok büyük ehemmiyet vermektedir. Bu yüzdendir ki yüce peygamberimiz s.v. komşusu açken tok yatan bizden değil diyerek komşuluk ilişkilerinin önemini belirtmiştir.

  Ayrıca örf adetlerimiz, toplumsal hayatımıza güzellik katmaktadır. Dinimiz, yardımlaşmayı ve gözetmeyi en ön plânda tutmaktadır.
  Günümüzde maalesef örf adetlerimiz hızla unutulmaktadır.
  Bayramlaşmak, hal hatır sormak, düğünler, hasta ziyaretleri, artık eskisi gibi yapılamaktadır.
  Aslında örf adetlerimiz toplum hayatı içerisinde gerekli olan kurallardır..
  Bu kuralların içinde misafir ağırlama, büyüklere saygı, küçüklere sevgiyle yaklaşma, hasta ziyaretleri, komşularla hediyeleşme, komşu ziyaretleri yapma, düğün, cenaze, gibi durumlarda komşunun yalnız bırakılmaması, gibi çoğaltabileceğimiz birçok örnek bizim örf adet ve gelenek göreneklerimizdendir.

  Çünkü bizlere en yakın dost, akraba, üst komşumuz, yan komşumuz veya alt komşumuzdur.

  Aslında çok güzel sözlerimiz vardır değerli dostlar, gönül ne kahve ister, ne kahvene, gönül muhabbet ister, kahve bahane, değimli?
  Ben şahsen özlüyorum eski komşulukları, bayramlarda kapı kapı dolaşıp akide şekeri topladığım çocukluk günlerimi.

  Ben özlüyorum şahsen komşu teyzemin sıcak bir ekmeği eline alıp ,annemi ziyarete geldiği günleri, o sımsıcak ekmeği paylaştığımız günleri, annem ve babamın komşuya sohbete gittiği günleri, eski insanların köy odalarına toplanarak,hoş sohbetlerini ve muhabbetlerini.. kısacası ben özlüyorum eski komşulukları,dostlukları güzellikleri,,hemde çok özlüyorum…

  Kıymetli okurlar,

  Üzülerek söylemek gerekirse, günümüzde yukarıda saydıklarımın birçoğu yok olma noktasına gelmiştir. Komşusunun sıkıntısına, acısına, kederine, sevincine ortak olan komşular olmamız dileklerimle, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

  Sami ASLAN 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri