Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

yardımlaşma nedir vikipedi özet yazı lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Yardımlaşma Nedir Sözlük Anlamı Yardımlaşma Nedir Kısaca Yardımlaşma Ve Dayanışmanın Toplum Hayatındaki Önemi Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 125      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Yardımlaşma Nedir Vikipedi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Yardımlaşma Nedir Vikipedi

  Yardımlaşma; bir kaç insanın yada bir çok insanın birbirine yardım etmesi veya ortak çalışmasıdır.Yardıma ihtiyacı olana destek olunmasına Yardımlaşma denilir. En kısa tabir ile birlikte çalışmak yada yardım etmek anlamındadır.

  Bir kişinin tek başına, yalnız iken yapamayacağı yada güç yetiremeyeceği işleri başka insanların yetenekleri ve enerjileri ile birlikte yapması yardımlaşmadır.Bizim yeteneğimiz ya da bilgimiz olmayan konularda yardım alıp, kendimize ait bilgi ve yeteneği başkasınınkiyle birleştirmektir.

  •Toplum hayatının devamı için çalışmak, üretmek gereklidir. Bu nedenle insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için iş birliği yapmak, dayanışma içinde olmak zorunda kalırlar. Birbirlerinin ürettiklerinden, hizmetlerinde yararlanırlar. Okul, kooperatif, köydeki imece, vakıf ve dernekler işbirliği ve dayanışmanın birer örnekleridir.

  •Toplumda bir arada yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler iş birliği ve iş bölümü yapmanın hem bir sonucu hem de gereğidir. Buğdayı çiftçinin yetiştirmesi, onu değirmencinin öğüterek un yapması, ekmeği fırıncının üretmesi iş bölümünün göstergesidir.

  •Temelinde sevgi, saygı, dürüstlük, hoşgörü, sorumluluk vb. etik değerlerin bulunduğu davranışlar bireyleri birbirlerine yaklaştırır, toplumda dayanışmayı sağlar. Her meslek sahibinin işinin gerektirdiği görevi yerine getirmesi toplumdaki dayanışmanın göstergesidir. Örneğin; öğretmen eğitim görevini, doktor sağlık hizmetleri görevini, fırıncı ekmek yapma görevini üstlenmiştir. Bu meslekte olan kişiler sorumluluklarını yerine getirmezlerse toplum yaşamının sürdürülmesi mümkün olmaz.

  Yardımlaşmanın Hayata Kattığı Olumlu Etkiler

  1- Yardımla yoksullar korunmuş olur. Onlara yapılan maddi yardımlar, onların hırsızlık gibi kötü yollara sürüklenmesini engeller.
  2- Yardım yapanla yapılan arasında sevgi ve ülfet doğar.yardımla topluma kazandırılan insanlar kin, hased, düşmanlık gibi kötü huylardan kurtulur, kimsenin malında gözü olmaz.
  3- Hz. Muhammed, müslümanlara yardım edilenin değil, yardım eden kişi olmalarını bildirmiştir.Sıkıntızamanında müslümanlardan yardım, anlayış ve sevgi görenler, sıkıntılarını atlatınca, alan değil veren kişiler olmaya çalışacaktır.

  4- Zekât, sadaka ve diğer maddî yardımlar, müslümanların güçlü olmalarında, birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşma, zenginle fakir, tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi, saygı bağı kurar.

  5-Yardımlaşmanın yaygın olduğu toplumlarda dostluk duyguları güçlü olur. Fakirlik ve bununla gelen dilencilik ortadan kalkar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Çok güzel .bir ödev için


 5. Misafir Üye

  ödevime çok yardımcı oldunuz tşkr ederim


 6. Misafir Üye

  ben bir köşe yazarıyım ve yazınızı çok güzel buldum ...... ödevler içinse mükemmel bir yazı


 7. Misafir Üye

  Köşe yazarları genellikle noktalama işaretlerine uyar diye biliyorum ben.


 8. Zeynep

  İşime yaradı


 9. Misafir Üye

  cok yardımcı oldunuz tenku


 10. Misafir Üye

  ödevime süppeerrrr yardım etti yazanın eline sağlık ne araştırsam forumlord da ağzınıza sağlık


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri