Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

MADDİ VE MANEVİ TEMİZLİK Genel manada temizlik; vücut temizliğinden başlayıp , yaşam mekanlarımızla devam eden , her çeşit temizliktir. Buna dış temizlik , maddi temizlik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 30      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Maddi Ve Manevi Temizlik

  Sponsorlu Bağlantılar
  MADDİ VE MANEVİ TEMİZLİK

  Genel manada temizlik; vücut temizliğinden başlayıp, yaşam mekanlarımızla devam eden, her çeşit temizliktir. Buna dış temizlik, maddi temizlik de diyebiliriz. Bir de manevi temizlik vardır. O da; ruhumuz, beynimiz, kalbimiz, niyetlerimiz ve düşüncelerimizdir. Her iş niyetle başlar. Niyetlerimiz icraatlarımızın tohumudur. Düşüncelerimiz, kalbimiz, niyetlerimiz temiz olursa işimiz temiz ve güzel olur. Dolayısıyla güzel işlerin yapılması, düşünce ve niyetlerimizin temizliğine bağlıdır. Niyetleri ve düşünceleri kötü kişi, bozuktur habis ruhların işi.
  Başımızı tırnaklarımızla kazıyarak yıkasak, göğsümüzü sabunlayıp, alabildiğince ovsak kalbimizi temizleyemeyiz. Sadece vücudumuzun dışı temizlenir. Demek ki banyo yaptığımız zaman, beynimizi ve kalbimizi kötü düşünce ve niyetlerden arındıramıyoruz. “Kalbim temizdir” diyenlere sormak lazım! Kalbinizi nasıl temizlediniz? Lisanlarıyla veremedikleri cevabı, yaşayışları verecektir. Yaptıkları ve yaşadıkları en iyi cevaptır! İç, dış münasebetleri çok önemlidir! “İçi dışına vurmuş” sözünü düşünün! İçinde su olan testinin dışına yağ mı sızar? Her iş niyetle başlar. Bir sistem bütünlük arz eder. İç, dış bir bütünün iki ayrı parçasıdır. Her parça; iyi, güzel, sağlıklı ve temiz olacak ki bütün de temiz ve kaliteli olsun! Bunların dengesi hayatı güzelleştirir.
  Herkes banyoda veya hamamda yıkanır, vücudu temizlenir. İnsanın bu temizliği yapması şarttır ve önemlidir. “Temizlik imandandır” dendiğinde sadece dıştan yapılan temizlik anlaşılmamalıdır.
  Temizlik, maddi ve manevidir. İnsanın maddi temizliği, manevi temizliği nispetindedir. Manevi temizlik; kendimiz neyi nasıl istiyorsak, başkası da onu öyle ister düşüncenin hayata geçirilmesiyle olur.
  Hayat boyu sürekli yaptıklarımız, alıştıklarımızdır. Alışıp, sürekli yaptığımız her şey kültürümüzdür. Elimizde bulunan ve çöpe atacağımız, çöp niteliğindeki bir nesneyi, rastgele etrafa atmak veya atmamak bir kültür işidir ve alışkanlıktır! Onu rastgele etrafa atmamayı alışkanlık haline getirmeliyiz! Böylece değişimin bir adımını atmış oluruz.
  Yapılan iş; doğru, güzel ve kaliteli olmalı ki, hem sürekli, hem de kazançlı olsun! Böyle olması manevi temizliğe bağlıdır.
  Aslında yapılacak işler belli ve kolaydır. Yapıldığında, insana mutluluk, huzur ve güven veren işlerdir. Madem böyle ise niçin yapmıyoruz? Hepimiz yapacağız da; nefsimize söz geçiremiyoruz. Nefsimiz sınır tanımak istemiyor. Nefsine sahip çıkanlar başarılı olanlardır.
  Dünyanın imtihan yeri olduğunu hayatın her noktasında görüp anlıyoruz. Görüp anladığımız halde, cevabı doğru veremiyoruz. Dolayısıyla insan hüsrandadır. Cennetin ucuz, cehennemin de lüzumsuz olmadığı anlaşılıyor. Cennet de hak, cehennem de hak. İnsanlar seçmekte serbesttirler. Maddi temizlik, manevi temizliğin içindedir!

  Durmuş Göktekin


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kültürün Maddi Ve Manevi Ögeleri Nelerdir Örnekler
 3. Kültürün Maddi Ve Manevi Ögeleri Kısaca
 4. Türk Milletini Temsil Eden Maddi Ve Manevi Değerler Nelerdir
 5. Maddi ve Manevi Tazminat istemli Boşanma Davası Dilekçesi örneği
 6. Maddi ve manevi hastalıklarımız!..
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Jale kırıktaş

  Sponsorlu Bağlantılar
  hemen üye olmak istiyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri