Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Büyüklere saygıyla ilgili yazı İnsana sevgi ve saygı din imizin emri ahlaki değerlerimizin temel taşıdır. Küçüklere sevgi , Büyüklere saygı , güzel ahlaktır ve ibadet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 139      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Büyüklere Saygı İle İlgili Yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyüklere saygıyla ilgili yazı

  İnsana sevgi ve saygı dinimizin emri ahlaki değerlerimizin temel taşıdır. Küçüklere sevgi, Büyüklere saygı, güzel ahlaktır ve ibadet sayılır. Nitekim Peygamberimiz (sav); “ Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı duymayan bizden değildir” buyurmuştur. (Tirmizi 7/155)

  Yüce Rabbimizin diğer varlıklardan farklı olarak insanlara bahşettiği en güzel özelliklerin başında sevgi, saygı ve merhamet duyguları gelir. İnsan ancak bu yüce duygular sayesinde mutlu olabilir. Bizlere düşen yüce Allah’ın emrettiği, Peygamber Efendimizin yaşayarak gösterdiği şekilde hareket ederek, yaşlılarımıza saygı ve hürmet etmelidirler. İyilik yapan iyilik bulur. Seven sevgi görür. Saygılı olan saygıyla karşılanır. Atalarımız bu gerçeği “Bugün bana yarın sana; etme bulma dünyası ” sözleriyle özetlemişlerdir.

  Küçüklerimize sevgi, şefkat ve merhamet, onların ruh sağlığının korunması ve gelişiminde, zekâ ve karakterlerinin oluşumunda önemli bir etkendir.
  Yüce Allah (c.c.) çocuklarımızı sevmeyi, şefkat ve merhamet etmeyi ve en iyi şekilde eğitmeyi emretmiştir. Çünkü çocuklarını eğitmeyen güzel ahlak değerleriyle yetiştirmeyen toplumların geleceğinden umudu olamaz Küçükler sevgiyi ve sevmeyi büyüklerinden öğrenirler. Bu noktada Sevgili Peygamberimiz.(s.a.v.) bize örnek olmuştur. Bizler de çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmalıyız.

  SONUÇ:
  Sevgi ve saygı, büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden, muhabbet bağını kuran fevkalade bir iksirdir. Büyükler küçüklere sevgide, küçükler de büyüklere saygıda kusur etmemeli. Dinimiz, insanların birbiriyle görüşüp konuşmalarına, toplum halinde yaşamalarına büyük bir önem vermiştir. İnsanların birbirleriyle geçinmelerinde samimiyet, tevazu, sadelik, zorlanmama, karşılıklı yardım, nezaket, saygı, sevgi ve hayırseverlik bir esastır. Medeniyetin ve huzurun temelini karşılıklı sevgi ve saygı meydana getirir.
  Bu özellikten yoksun olan bir toplumda sıkıntılar baş gösterir, kin ve düşmanlıklar görülür. O halde insanlar birbirlerini sevmeli ve saymalı, gençler yaşlılara, bilmeyenler bilginlere ve bildiğini paylaşıp öğretenlere, çocuklar anne-babalarına, öğrenciler öğretmenlerine, cemaate iştirak edenler imamlarına hürmet ve saygı göstermelidir.
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Büyüklere Saygı İle İlgili Kompozisyon
 3. Büyüklere Saygı İle İlgili Ayetler
 4. Büyüklere Saygı İle İlgili Hikayeler
 5. Büyüklere Saygı İle İlgili Şiir
 6. Büyüklere Saygı İle İlgili Hadisler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  bencede çok güzelllllllllllll.seni seviyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Kayıtsız Üye

  her satırı anlamlı olan bu yazıyı bizimle paylaştığınız için sizlere minnettarım


 11. MisafirKayıtsız Üye

  Elleriniz dert görmesin, araştırmalarımdaki en sağlam kaynak bu site her zaman


 12. Kayıtsız Üye

  güzel büyüklere saygı ve küçüklere sevgi ile ilgili


 13. Kayıtsız Üye

  eyw kardeşim işime çk yaradı tşk


 14. Misafir

  ellerine sağlık kardeşim çok güzel bir yazı olmuş senin sayende ödevimi yaptım teşekkür ederim ellerin dert görmesin.


 15. Kayıtsız Kullanıcı

  çok gzl olmuş tebrik ederim


 16. Kayıtsız Kullanıcı

  Gerçekten güzel olmuş hepsini okuyup yazdım sağol


 17. Güzeller Güzeli

  Teşekkür ederim ödevim için gerekliydi :-)


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri