Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Balıklar suda neden boğulmuyor , Balıklar uyur mu , Balıklar suda nasıl yaşar? Akıllara takılan bu soruların yanında diğer ayrıntı ise suda yaşayan balıkların su

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Balıklar su içer mi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Balıklar suda neden boğulmuyor, Balıklar uyur mu,

  Balıklar suda nasıl yaşar? Akıllara takılan bu soruların yanında diğer ayrıntı ise suda yaşayan balıkların su içip içmediği konusu..

  Balıklar su içer mi?

  Sorunun cevabı evet Balıklar su içerler..

  Yaşamın kaynağı olan su, canlıların vücutlarında değişik oranlarda bulunur.

  Bu, suyu tüm canlılar fizyolojik olarak kullandığı anlamına gelir .Buna su içinde yaşayan canlılar da dahil .Konunun ayrıntısına gelince; balıklar tatlı ve tuzlu sularda yaşayanlar olarak da ikiye ayrılır. Tuzlu su bilindiği gibi yüksek konsantrasyon olan bir ortam. Balık vücuduna bu ortama göre daha az konsantredir.Bu durumda balık vücudundan dışarıya doğru bir su çıkışı olur. Tuzlu sularda yaşayıp bunu dengelemek için devamlı su içmek zorundadırlar.İçtikleri tuzlu sudaki fazla elektrolitleri de solungaçlarından dışarı atarlar. Bu çok fazla enerji gerektiren bir işlem olduğundan tuzlu su balıkları elde ettikleri suyu daha iyi kullanmak için, böbreklerinden atılan su miktarını en aza indirir Tatlı sulardaysa bunun tam tersi bir durum oluşur.Tatlısu balıklarında vücut konsantrasyonu dışarıya göre daha düşük olur Bu durumda dışarıdan içeriye fazla su girişi olur.

  Tatlısu balıkları da bu fazla suyu dışarı devamlı dışarı atmaya çalışırlar.Balık pulları vücuda deriden su girişini önlemede de rol alırlar Bunların boşaltımları tuzlusu balıklarına oranla çok fazladır Bunun yanında bazı türler bu değişikliğe çok iyi uyum sağlamışlar. Örneğin;köpekbalıkları ve vatozların vücut konsantrasyonları deniz suyuna yakındır. Böylece suyu dışarı atmak herhangi bir enerji harcamak zorunda kalmazlar. Bunun yanında yılanbalıkları ve ringalar, yaşamlarının bir bölümünde tatlı suya, bir bölümünde de tuzlu suya girerler. Bunların vücutlarındaki su dengesinin sağlanması da her iki durumda çalışabilecek biçimde özelleşmiştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İnsan neden su içer
 3. Tekkeyi bekleyen, çorbayı içer
 4. alman çocukları ne yer? ne içer? ne oynar?
 5. İnsan neden sigara içer
 6. AQUARIUM, AQuarıum, hareketli Harika Yüzen Balıklar, aquarium, moving aquariums, aquarium
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri