Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Karekök değerlerinin bulunması Kareköklerin yaklaşık değeri nasıl bulunur? Karekök şekilnde gösterilir. Ayrıca karesi (bir sayının kendisiyle çarpılmasının sonucu) x olan negatif olmayan bir gerçel sayıyı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kareköklerin yaklaşık değeri nasıl bulunur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karekök değerlerinin bulunması
  Kareköklerin yaklaşık değeri nasıl bulunur?

  Karekök  şekilnde gösterilir. Ayrıca karesi (bir sayının kendisiyle çarpılmasının sonucu) x olan negatif olmayan bir gerçel sayıyı ifade eder.  Mesela;  tür. Çünkü;  'dur.  karekök bulma, ikinci dereceden denklemlerin (genel olarak  tipi denklemler) çözümünde kullanılabilir.

  Karekök almanın sounucunda iki çözüm vardır. Negatif olmayan sayılar için bunlar temel kare kök ve negatif kare köktür. Negatif sayıların kare köklerini tanımlamak için ise sanal sayı ve karmaşık sayılar kavramları geliştirilmiştir.

  Pozitif tam sayıların kare kökleri genel olarak irrasyonel sayılardır (iki tam sayının kesiri olarak ifade edilemeyen sayılardır).

  Örneğin  tam olarak m/n (m ve n tam sayı olacak şekilde) şeklinde yazılamaz. Buna karşın bu sayı kenarları 1 birim olan bir karenin köşegen uzunluğuna eşittir.  irrasyonel olduğunun bulunması Pythagoras'ın bir takipçisi olan Hippasus'a atfedilir. Bu konuyla ilgili şöyle bir rivayet anlatılır; Sayılara mutlak bir inançla bağlı olan Pisagor'un takipçilerinden birisi olan Metanpontumlu Hippasus, dik kenarları 1 birim olan bir dik üçgenin hipotenüs uzunluğunun rasyonel bir sayı olmadığını kanıtlamış. Bunu kabullenemeyen Pisagor, Hippasus'un kanıtlarının aksini de gösteremeyince, açık denizde Hippasus'u bir tekneden suya attırmış.

  Karekök Ortalama (matematikte ingilizcesinden dolayı ('root mean square', kısaltması RMS ya da rms) olarak da kullanılır), ayrıca kuadratik ortalama olarak da bilinir. Değişen miktarların büyüklüğünün ölçülmesinde kullanılan istatistiki bir ölçüttür. Değişimin artı ve eksi yönde olduğu dalgalarda özellikle çok faydalıdır.

  Sürekli olarak değişen bir fonksiyonun sürekli olmayan değer serisi için hesaplanabilir. Karekök ortalama ismi karelerin ortalamasının karekökünün alınmasından gelir.

  Karekök ortalama hesaplanması  n sayıdaki değerlerin  rms değeri;  olarak hesaplanır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sayı Değeri Ve Basamak Değeri Konu Anlatımı
 3. Atatürk Çocuklara Verdiği Değeri Nasıl Göstermiştir
 4. Basamak değeri ,Basamak değeri nedir,Basamak değeri nedemektir
 5. Sayı değeri, Sayı değeri nedir, Sayı değeri nedemektir
 6. Namaz Kılarken Kıble Nasıl Bulunur,Kıble İstikameti Nasıl Bulunur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri