Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Aster Hastalığı Aster Hastalığı Nasıl Olur Aster Hastalığı Tedavisi Etmenin genel özellikleri Aster sarılığı (Aster Yellows) mikoplazma benzeri (MLO) bir organizma olup , yaygın bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aster Hastalığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aster Hastalığı
  Aster Hastalığı Nasıl Olur
  Aster Hastalığı Tedavisi

  Etmenin genel özellikleri
  Aster sarılığı (Aster Yellows) mikoplazma benzeri (MLO) bir organizma olup, yaygın bir hastalık etmenidir. Konukçuları arasında bir çok süsbitkileri, sebze ve bir çok yabancıotları etkilemektedir. Süsbitkilerinden krizantem, petunia,dianthus, glads ve marigolds, sebzelerden havuç, kabak, patates, soğan, ve domates' tir. Aster sarılığı mikoplazma olarak bilinen küçük organizmalar tarafından neden olur ve bitkiden bitkiye yaprak pireleri (Macrosteles quadrilineatus) tarafından taşınır. Tohumla taşınma olmamakta, fakat aşı ile taşınabilir.  Belirtileri  İlk belirtiler yaprak damarlarında klorofil ve pigment maddelerinin kaybolması sonucu renk açılması şeklinde ortaya çıkar. Bu yeni oluşan yaprakların sararması, çalımsı gelişme ve bodurlaşma ile devam eder. Gövde ve çiçek sapları ince, zayıf ve fazladır. Çiçekler genelde yeşil kalır ve deforme olmaktadır. İnfektelenmiş bitkilerde meyve ve tohum oluşmamaktadır. Spesifik belirtiler bitki türlerine göre değişmektedir.

  Patates: Yaprak uçları yukarı doğru kıvrılır ve bitkiler yeşil sarı karışımı renk yamaları geliştirir. Havai yumrular oluşur ve yaprak ve gövdeler üzerinde morums bir renk harmanı oluşur. Yaprak iç iletim demetlerindeki damarlar ölmekte ve kaburgamsı bir görünüm oluşmaktadır. Bitkiler hızal solar ve devrilir. Yumrular daha küçük, yumuşak ve pörsümüştür. Bazı bitkiler küçük çok sayıda yumru oluştururken, bir ya da iki tane iri yumru oluşturabilir.  Mücadelesi  Kültürel Mücadele:

  1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.

  2. Hastalıktan ari ve sertifikalı yumru kullanımı.

  3. İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.

  4. Konukçusu olan yabancıotlar ile mücadele edilmeli.

  5. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklaştırılmalı.

  6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sınırlayack tedbirler alınmalı (saman malçı ya da sera açıklıklarının vektörün geçisini engelleycek şekilde tülbent ile kapatılması).  Kimyasal Mücadele  Genel bir kimyasal mücadelesi yoktur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Takıntı hastalığının sebepleri obsesyon belirtileri takıntı hastalığı tedavisi - takınt
 3. Mavi dil hastalığı nedir,Mavi dil hastalığının belirtileri,Mavi dil hastalığı nasıl bulaşı
 4. Trikotilomani Nedir Kıl Koparma Hastalığı - Trikotilomani Hastalığı - Trikotilomani Sebepl
 5. Menenjit Hastalığı Menenjit Tanısı - Menenjit Hastalığı Belirtileri - Menenjit Hastalığı R
 6. Crohn Hastalığının Cerrahi Tedavisi crohn hastalığı nasıl tedavi edilir - corhn hastalığı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri